6 lipca 2017 By GÓRY & ULTRA, Slider With 3867 Views

Kręcą mnie biegi górskie, bo nigdy nie wiesz, co spotkasz na trasie – rozmowa z Łukaszem Zdanowskim przed Trail Sierra Nevada.

62 km. +3700 m/–2650 m przewyższeń. 15 lipca Łukasz Zdanowski wyruszy na trasę Trail Sierra Nevada w ramach imprezy Ultra Sierra Nevada w Andaluzji w Hiszpanii. Zapraszamy na krótką rozmowę z Łukaszem przed biegiem.

Monika Bartnik: 62 km. 3750 m+ / 2650 m- przewyższeń. 15 lipca punktualnie o godzinie 6:00 wyruszysz na trasę Trail Sierra Nevada. Z takimi przewyższeniami masz do czynienia prawie na co dzień. Dystans również nie jest Ci obcy. Co w takim razie może Cię zaskoczyć na trasie?
Łukasz Zdanowski: To zupełnie nowe dla mnie miejsce. Pierwszy raz będę biegł w tych rejonach i takich upałach. I to może być zaskoczeniem. Ale jestem dobrej myśli.

Miałeś okazję biegać już w temperaturach mocno minusowych, tak jak podczas Baikal Ice Marathon, gdzie temperatura dochodziła do -30 C Teraz istnieje duża szansa, że podczas biegu będzie +30… Czy w ogóle warunki pogodowe podczas biegu robią na Tobie wrażenie?
Oczywiście, że robią. W tym sezonie postawiłem na treningi o takich porach dnia, w których temperatura jest podobna do tej, z jaką przyjdzie mi się zmierzać na moich startach. Więc jestem na to przygotowany. Tak sądzę.

Czy planujesz aklimatyzację na miejscu?
No jeżeli można nazwać aklimatyzacją dwa dni w Sierra Nevada przed startem… Będę miał jednak możliwość zrobić trening w High Performance Center w Sierra Nevada. Tak naprawdę to szybki start i szybki powrót do domu.

Trail Sierra Nevada jest „średnią” wersją Ultra Sierra Nevada. Prowadzony jest szlakami z Granady – przez Sierra Nevada Natural Park – aż do ośrodka narciarskiego Pradollano, którego ukoronowaniem jest Veleta’s Peak. Zapowiadają się piękne widoki. Czy masz zamiar przynajmniej raz je podziwiać czy będziesz „parł” na wynik?
Niestety widoków na trasie nigdy nie mam czasu za bardzo podziwiać. Zdaję sobie sprawę, że na Trail Sierra Nevada jest sporo technicznych odcinków, ale myślę, że po Tenzing Hillary Everest Maraton chyba nic mnie tam nie zaskoczy.

Biegasz zarówno krótkie, jak i długie dystanse? Jaki jest Twój ulubiony dystans i w jakich warunkach?
Najlepiej czuję się na dystansie do maksymalnie 70 km, ale lubię też dłuższe biegi. Warunki… hmm… Lubię jak są najcięższe z możliwych, wtedy wiem o tym, że mam przewagę nad wszystkimi. Po prostu lubię jak jest zimno, leje deszcz, jest sporo błota, albo bardzo ciepło. Wiem, może jest to dziwne, ale biegi górskie dlatego mnie kręcą, bo nigdy nie wiesz, jakie trudności do końca mogą cię spotkać na trasie. Wszystkie starty dobieram tak, aby były trudne już same w sobie.

Lukasz Zdanowski / fot. Jacek Deneka

Lukasz Zdanowski / fot. Jacek Deneka

Czy w ogóle kiedykolwiek ukończyłeś jakiś bieg po asfalcie?
Zdarzyło się, ale to maksymalnie może 3 lata temu, Chociaż w tym roku postawiłem sobie za cel 33 minuty na 10 km. Chociaż ciężko będzie z przygotowaniem pod tego typu start, może na późną jesień.

Jakie masz poza Trail Sierra Nevada plany biegowe na ten rok?
Główny plan to bieg z cyklu UTMB, TDS 119 km 7,5 tys. m przewyższenia. Wszystko inne do tej pory, to starty kontrolne. Trzymajcie kciuki, aby zdrowie dopisało.

W dniach 14-15 lipca 2017 r. odbędzie się kolejna edycja imprezy Ultra Sierra Nevada w Andaluzji w Hiszpanii, w ramach której biegacze mają do wyboru biegi na dystansach: 6 km, 40 km, 62 km i 100 km. Więcej o imprezie przeczytacie na naszej stronie >>> TU

  • Zapraszamy również na stronę biegu >>> TU
  • Zapraszamy na fan page biegu na Facebooku >>> TU
  • Zapraszamy na profil biegu na Instagramie >>> TU
  • Zapraszamy na profil biegu na Twitterze >>> TU
  • Zapraszamy na fan page Łukasza Zdanowskiego >>> TU
  • Zapraszamy na stronę Łukasza Zdanowskiego >>> TU

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *