24 kwietnia 2019 By GÓRY & ULTRA, Slider With 8432 Views

La Corsa della Bora 2020. Włochy

W dniach od 4 do 6 stycznia 2020 roku na urozmaiconych ścieżkach płaskowyżu Carso (Kras), położonego na pograniczu Włoch i Słowenii, odbędzie się 5. edycja imprezy biegowej La Corsa della Bora, podczas której na biegaczy czeka pięć zróżnicowanych tras od 16 km do 173 km. Zapisy wystartowały 15 kwietnia 2019. r.

Bieg swoją nazwą nawiązuje do wiatru zwanego „bora”, a dokładnie „bora scura” (ciemna bora). Jest to silny wiatr, który pojawia się zimą na północnym Adriatyku i przynosi na ląd wilgotne powietrze, zachmurzenie i opady śniegu.

S1 IPERTRAIL – 173 km

To specjalny bieg, w ramach La Corsa della Bora, który odbędzie się tylko w 2020 roku. Jego trasa poprowadzona zostanie z miasta Gorizia, przez Triest aż do Vipavskiej Doliny w Słowenii. Z kolei w 2022 odbędzie się bieg na trasie z Chorwacji do Włoch przez wyżyny Ciciaria.

 • Start: 4 stycznia 2020 r./ Gorizia
 • Meta: Triest
 • Dystans: 173 km
 • Przewyższenie: 8730 m+
 • Limit czasu: 45 godzin
 • Punkty odżywcze na trasie: 6 punktów, gdzie każdy z biegaczy będzie miał swoje pudełko z wcześniej przygotowanym ekwipunkiem + pasta party
 • Rejestracja: ograniczona, każde zgłoszenie będzie rozpatrywane indywidualnie
 • Opłata startowa: 336 euro

Bieg podzielony jest na 3 części:
1. odcinek górski na wysokości ponad 1000 metrów
2. odcinek Karisc z przejściem w rejonie Škocjanske Jame (zapierające dech w piersiach jaskinie)
3. odcinek nadmorski, prowadzony wzdłuż grzbietu zatoki w Trieście

Strategia biegu zakłada całkowitą samowystarczalność na odcinkach górskim i krasowym oraz pomoc w punktach odżywczych, ale bez możliwości zmiany sprzętu na odcinku nadmorskim. Sprzęt biegacza jest przechowywany w pudełkach i przenoszony co 30 km aż do 110 km – pudełko musi zawierać żywność i sprzęt. Tradycyjne punkty odświeżania są zlokalizowane do 110 km. Na punktach odżywczych będzie obsługa w razie sytuacji kryzysowych i przewidzianych kontroli, ale wszystkie rzeczy, których biegacz będzie potrzebował podczas biegu (żywność itp.) trzeba mieć we wcześniej przygotowanym pudełku. Innymi słowy, jeżeli nie ma czegoś w pudełku, nie ma możliwości uzupełnienia zapasów na punkcie.

S1 Ultra – 164 km

Corsa della Bora / fot. materiały organizatora

100-milowa trasa pomiędzy Zatoką Triesteńską a górami Słowenii. Większość trasy poprowadzona jest szlakami włoskiego i słoweńskiego krasu i dochodzi aż do chorwackiej granicy. To zapewnia nam zróżnicowany teren i piękne widoki. Osoby wspinające się zapewne zainteresuje to, że trasa wiedzie przez znane rejony wspinaczkowe Osp i Črni Kal. Na trasie czeka na biegaczy trailowy mix szybkich odcinków, technicznych single tracków, nieuczęszczanych szlaków, a na koniec nadmorskie ścieżki. S1 Ultra to trasa będąca mieszanką szybkiego i technicznego terenu, z odcinkami nadmorskimi i górskimi, gdzie można się spodziewać śniegu.

Start: 4 stycznia 2020 r. / godz. 6:00, wioska Visogliano na płaskowyżu Carso.
Meta: Visogliano
Dystans: 164 km
Przewyższenie: 6720 m+
Limit czasu: 40 godzin
Punkty odżywcze na trasie: 9 /jeden przepak
Punkty ITRA: 6
Opłata startowa: 157 € do 30 września/ limit 150 uczestników


Mapa trasy >>> TU 
Wyposażenie obowiązkowe: czołówka /długie spodnie/bluza z długim rękawem/kurtka przeciwdeszczowa/folia NRC/gwizdek/rękawiczki/czapka/telefon/kubek i pojemnik na wodę.

S1 Trail – 57,3 km

Trailowa trasa, gdzie każdy kilometr będzie inny od poprzedniego. Na trasie spotkamy wąskie ścieżki, szerokie drogi, skalisty teren, szutry i miękkie leśne szlaki. Będzie można poznać wyjątkowość i piękno Krasu, pobiec szlakami z widokiem na Triest i Zatokę, a ostatnie kilometry przebiec po skalistej plaży. Jedna z najpiękniejszych tras biegowych w Trieście z piargami przypominającymi krajobrazy Dolomitów na dużych wysokościach, które na trasie biegu znajdują się na wysokości mniej niż 400 m n.p.m.

Start: 5 stycznia 2020 r. / godz. 7:30, mała wioska Pesek na pograniczu ze Słowenią.
Meta: Visogliano
Dystans: 57,3 km
Przewyższenie: 2630 m+
Limit czasu: 12 godzin
Punkty odżywcze na trasie: 7
Punkty ITRA: 2
Opłata startowa: 57 € do końca listopada

Mapa trasy >>> TU 
Wyposażenie obowiązkowe: czołówka /długie spodnie/bluza z długim rękawem/kurtka przeciwdeszczowa/folia NRC/gwizdek/rękawiczki/czapka/telefon/kubek i pojemnik na wodę.

S1 Half – 21,7 km

Spektakularny start z widokiem na Triest i Zatokę. Trasa prowadzi starymi ścieżkami miejscowych rybaków. Są też szybkie odcinki, gdzie na zbiegach będzie można się ścigać. Ostatnie kilometry trasy to bieg po kamienistej plaży. Można też postawić na kontemplowanie nadmorskich widoków i smakowanie lokalnych specjałów na punktach odżywczych – na pierwszym punkcie odżywczym do spróbowania będą lokalne produkty producentów Triestine Karst.

Start: 5 stycznia 2020 r. / godz. 11:30, Obelisco di Opicina, wieś na płaskowyżu Carso, z którego można podziwiać piękny widok na cały Triest.
Meta: Visogliano
Dystans: 21,7 km
Przewyższenie: 530 m+
Punkty odżywcze: 4
Punkty ITRA: 1
Opłata startowa: 29 €

Mapa trasy >>> TU 
Wyposażenie obowiązkowe: czołówka /długie spodnie/bluza z długim rękawem/kurtka przeciwdeszczowa/folia NRC/gwizdek/rękawiczki/czapka/telefon/kubek i pojemnik na wodę.

S1 SPRINT – 16 km

Szybka 16-kilometrowa trasa poprowadzona między górą Ermada a trailową trasą Rilke, nazwaną tak od imienia poety Rainer Maria Rilke.  Trasa przebiega również przez starożytną wioskę Kohisce i okopy I wojny światowej. Dla tych, którzy chcą po raz pierwszy pobiegać w terenie, albo dla tych, którzy lubią bieganie na krótkich dystansach. Na tym dystansie nie wymagane jest zaświadczenie lekarskie.

Start: 5 stycznia 2020 r. /godz. 11:30, Bora
Dystans: 15,9 km
Przewyższenie: 750 m+
Punkty odżywcze na trasie: 1
Opłata startowa: 20 €
Mapa trasy >>> TU


Wyposażenie obowiązkowe: długie spodnie/koszulka z długim rękawem/folia NRC/kubek w przypadku złej pogody kurtka przeciwdeszczowa/czapka i rękawiczki.

 • Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Tommaso de Mottoni, biegaczem ultra i organizatorem biegu >>> TU
 • 10 rzeczy, które musisz zrobić w Trieście. Krótki przewodnik po mieście >>> TU
 • Relację Adriana Skoczylasa z La Corsa della Bora 2019 (57 km) przeczytasz >>> TU
 • Zapraszamy na stronę biegu >>> La Corsa della Bora
 • Link do rejestracji >>> TU

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *