Co zobaczyc w Salzburgu

10 kwietnia 2022 By Slider, TRAVEL With 4337 Views

Wybierasz się na Mozart100? Sprawdź, co zobaczyć w Salzburgu

Czerwiec to miesiąc, w którym wielu polskich biegaczy rusza w kierunku Austrii, aby wziąć udział w jednej z największych imprez trailowych w tym kraju – Mozart100 by UTMB. Wyjazd na bieg to dobra okazja do poznania Ziemi Salzburskiej oraz samego Salzburga, który jest bazą biegu. Co więc zobaczyć w Salzburgu?


10.04.2022 r.

Zapraszamy do… solnej fortecy! Dlaczego do solnej fortecy? Bo właśnie to oznacza „Salzburg”. Nazwa miasta wzięła się stąd, że przez wiele tysięcy lat w okolicach Salzburga wydobywano sól. Dzięki temu miasto stało się potężnym ośrodkiem handlowym.

Salzburg / fot. Breitegger Günter

Salzburg / fot. Breitegger Günter

Jedną z głównych atrakcji Salzburga jest Stare Miasto, które już od 1997 roku wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spacer po Starym Mieście to świetny sposób na spędzenie dnia przed biegiem lub po biegu. Możecie przy okazji zajrzeć do tradycyjnych i przytulnych sklepów, które od wieków prowadzone są przez kolejne pokolenia rodzin. Natkniecie się również na Getreidegasse, które jest nie tylko miejscem narodzin Mozarta, gdzie mieszkał ze swoją rodziną przez wiele lat (dziś w budynku przy Getreidegasse 9 jest muzeum). Imponująca barokowa architektura Starego Miasta sprawia, że ​​jest to idealne miejsce na ustawienie fantastycznej mety mozart 100 by UTMB®.


Planujesz w 2022 roku start w Mozart100 by UTMB? Zajrzyj do prezentacji wszystkich dystansów. W ramach imprezy, która odbędzie się 18 czerwca, biegacze mają do wyboru sześć biegów: od 9 do 108 km.


Co zobaczyć w Salzburgu?

Twierdza Hohensalzburg

Widok na Twierdzę Hohensalzburg/ fot. Breitegger Günter

Widok na Twierdzę Hohensalzburg/ fot. Breitegger Günter

 • Twierdza Hohensalzburg położona jest na wzgórzu Festungsberg, wysoko ponad zabudowaniami miasta. Jest największym w Europie Środkowej w pełni zachowanym zamkiem i jednocześnie symbolem miasta.
 • Historia zamku-twierdzy sięga 1077 roku, kiedy to arcybiskup Gebhard rozpoczął jej budowę. W kolejnych latach jego następcy sukcesywnie rozbudowywali zamek. Około 1500 r. kompleks forteczny osiągnął wygląd, jaki znamy obecnie. Głównym celem powstania twierdzy była ochrona księstwa i arcybiskupów przed wrogimi atakami. Przez wszystkie swoje lata użytkowania twierdza nie została zdobyta przez obce wojska.

 • Obecnie w twierdzy znajduje się kilka muzeów: Muzeum Twierdzy, Muzeum Marionetek, Muzeum Pułku Rainera.
 • W każdą niedzielę o 11:45 można wysłuchać hejnału granego z wieży zamkowej.
 • Odbywają się tu tez słynne Salzburger Festungkonzerte (Koncerty Forteczne)
 • Zwiedzanie twierdzy. Zamek otwarty jest cały rok. Można dotrzeć do niego nie tylko pieszo, ale również forteczną kolejką linową, która działa od 1892 roku. Wstęp jest płatny, a ceny zależą od wybranego pakietu zwiedzania.
 • Link do strony: https://www.salzburg-burgen.at/de/festung-hohensalzburg/

Getreidegasse 9 – miejsce narodzin Mozarta

 • Getreidegasse 9 - miejsce narodzin Mozarta / fot. Tourismus Salzburg

  Getreidegasse 9 – miejsce narodzin Mozarta / fot. Tourismus Salzburg

  W. A. Mozart urodził się w 1756 r. w „Hagenauer Haus” przy Getreidegasse 9 w Salzburgu.

 • W domu tym Mozart spędził dzieciństwo i dużą część młodości. W 1773 r. rodzice Leopold i Anna Maria przenieśli się wraz z Wolfgangiem i jego siostrą do domu przy Marktplatz, znanym obecnie jako „Rezydencja Mozarta”.
 • Muzeum. W 1880 r. Fundacja Mozarteum otworzyła muzeum w domu, gdzie urodził się Mozart. Obecnie jest jednym z najczęściej odwiedzanych atrakcji Salzburga, zarówno przez miłośników twórczości kompozytora, jak i turystów z całego świata. Zwiedzanie muzeum to około godzinna wycieczka po pomieszczeniach utrzymanych w stylu epoki,  mieszkanie odrestaurowano najwierniej jak to było możliwe. Zobaczyć można tam przedmioty codziennego użytku czy meble z XVIII wieku. Jak również listy i inne pamiątki dokumentujące życie Mozarta w Salzburgu. szczególnie ciekawe są skrzypce i klawikord należące do kompozytora. Muzeum czynne jest codziennie od godz. 9 do 17:30. Wstęp: dorośli 12€/ młodzież 4€/ dzieci 3.50 €. Link do strony Muzeum Mozarta.

Salzburg jest bazą jednej z największych imprez trailowych w Austrii – Mozart100 by UTMB. Jeśli planujesz start w biegu, sprawdź jak dojechać do „solnego grodu”.


Pałac i ogrody Mirabell

 • Pałac i ogrody Mirabell fot. Breitegger Günter

  Pałac i ogrody Mirabell / fot. Breitegger Günter

  To jeden z najładniejszych i najbardziej lubianych zabytków Slazburga. Pałac został zbudowany w 1606 r. przez arcybiskupa Wolfa Dietricha Raitenau dla swojej kochanki Salome Alt.

 • Obecnie pałac jest siedzibą burmistrza Salzburga i urzędów miejskich, a Sala Marmurowa jest uważana za jedną z najpiękniejszych sal weselnych na świecie. Odbywają się tu też bankiety, konferencje i uroczystości.
 • Ogrody Mirabelli zaprojektowane zostały według barokowych kanonów, zachwycają geometryczną formą i bogactwem roślin. W ogrodach mieści się Oranżeria, Muzeum Baroku, Kaplica Pałacowa oraz Fontanna Pegaza.
 • Pałac czynny jest codziennie od godziny 8:00 do 18:00, a ogrody od ok 6:00 do zmierzchu/ Wstęp bezpłatny.
 • Link do strony Pałacu Mirabelli.

Getreidegasse

Getreidegasse _ ulica Zbożowa w Salzburgu / fot. Pixabay

Getreidegasse _ ulica Zbożowa w Salzburgu / fot. Pixabay

 • Getreidegasse, czyli ulica Zbożowa. To tętniąca życiem, stara ulica handlowa znajdująca się w historycznym centrum Salzburga. Ulica przyciąga rzesze turystów lokalami gastronomicznymi, sklepami znanych marek modowych oraz tradycyjnymi sklepami, gdzie kupimy biżuterię, antyki, galanterię skórzaną, kosmetyki oraz artykuły spożywcze i delikatesowe.
 • Szczególną atrakcją ulicy są stare, wyszukane i ozdobne szyldy umieszczone nad wejściami do sklepów czy restauracji. Oczywiście wielkim magnesem przyciągającym turystów jest też Dom Urodzenia Mozarta znajdujący się pod numerem 9.

Pałac Hellbrunn

Pałac Hellbrunn / fot. Sulzer

Pałac Hellbrunn / fot. Sulzer

 • To letnia rezydencja arcybiskupów Salzburga, która od ponad 400 lat zachwyca swoją architekturą. Została wybudowana przez arcybiskupa Markusa Sittikusa jako miejsce odpoczynku i rekreacji. Ciekawostką jest, że w Pałacu nie ma sypialni, ponieważ biskup na noc wracał do swojej rezydencji w mieście. Barokowe budynki przyciągają uwagę gości, jednak główną i największą atrakcją są unikatowe ogrody zwane „Ogrodami wodnych uciech”. Jest to sieć stawów, fontann, wodotrysków i kaskad otoczonych zielenią.
 • Pałac położony jest na południu Salzburga. Z centrum miasta można dojechać rowerem (ok. 25 minut), autobusem nr 25 albo samochodem (parking płatny).
 • Dostępny do zwiedzania jest od 1 kwietnia do 1 listopada. Zwiedzanie fontann pałacu oraz stałej wystawy: dorośli 13,50 €, dzieci 6€, studenci 8,50€. Do parku wstęp bezpłatny.
 • Link do strony Pałacu Hellbrunn.

Muzeum Historii Naturalnej

 • Haus der Natur to interaktywne muzeum posiadające 11 wystaw stałych, gdzie goście odkrywają tajniki natury oraz Centrum Nauki, w którym można przeprowadzać rozmaite doświadczenia.
 • W Muzeum zapoznacie się m.in.: z historią geologiczną Ziemi, jej miejscem we wszechświecie, poznacie układ słoneczny, faunę i florę naszej planety, a także gatunki żyjące przed milionami lat. Są też wystawy, z których można dowiedzieć się wiele na temat ludzkiego ciała i zachodzących w nim procesów.
 • Muzeum czynne jest od 9.00 do 17.00. Wstęp: dorośli 9,50€, dzieci 7€. Dostępne są bilety rodzinne i grupowe.
 • Link do strony Muzeum Historii Naturalnej.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej Mönchsberg

Muzeum Sztuki Nowoczesnej Mönchsberg / fot. Tourismus Salzburg

Muzeum Sztuki Nowoczesnej Mönchsberg / fot. Tourismus Salzburg

 • Muzeum Sztuki Nowoczesnej położone jest na górze Mönchsberg. Projekt czterokondygnacyjnego budynku muzeum wyszedł z monachijskiej pracowni architektonicznej – Friedrich Hoff Zwink. Muzeum prezentuje dzieła artystów z XX i XXI wieku na wystawach stałych i czasowych. Aktualny program wystaw dostępny jest na https://www.museumdermoderne.at
 • Muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli 10-18, w środy 10-20. Wstęp: dorośli 10€, dzieci 6€, studenci i seniorzy 8,50€. Dostępne są bilety rodzinne i grupowe.
 • Link do Muzeum Sztuki Nowoczesnej Mönchsberg.

Dom Quartier

 • To kompleks muzealny, w skład którego wchodzi Katedra, Rezydencja oraz inne budynki salzburskich arcybiskupów-książąt, którzy łączyli władzę świecką i duchową. Na 15 tys. m² przedstawiono 1300 lat salzburskiej historii i ponad 2 tysiące eksponatów.
 • Czynne codziennie (oprócz wtorków) od 10.00 do 17.00. Wstęp: dorośli 13€, dzieci do 6 roku życia bezpłatnie, uczniowie 5€, młodzież do 25 roku życia 8€.
 • Link do strony Dom Quartier.

Salzburg Museum

Salzburg Museum / fot. Tourismus Salzburg

Salzburg Museum / fot. Tourismus Salzburg

 • We wnętrzach Nowej Rezydencji mieści się muzeum poświęcone historii Salzburga. W rezydencji zajmowanej w przeszłości przez arcybiskupów można zobaczyć eksponaty pokazujące dzieje Księstwa Salzburga. W muzeum pokazano dawne czasy w nowoczesny, atrakcyjny sposób z wykorzystaniem multimediów.
 • Czynne codziennie (oprócz poniedziałków) od 9.00 do 17.00; lipiec, sierpień cały tydzień od 9.00 do 17.00. Wstęp: dorośli 9€, dzieci 3€, młodzież 4€. Dostępne są bilety rodzinne i grupowe.
 • Link do strony Salzburg Museum.

Salzburskie ZOO

 • Ogród zoologiczny w Hellbrunn zamieszkuje ponad 1500 zwierząt z całego świata. Zajmuje powierzchnię 14 ha, a jego wizytówką są duże wybiegi, na których starano się stworzyć warunki zbliżone do naturalnego środowiska przebywających tam zwierząt. Terytorium ogrodu podzielone jest na kilka obszarów krajobrazowych, gdzie umieszczono zwierzęta zgodnie z ich miejscem pochodzenia.
 • Zoo czynne jest od godziny 9.00, a zamykane jest w zależności od pory roku. Wstęp: dorośli 12€, dzieci 5,50€, młodzież 8€. Dostępne są bilety rodzinne i grupowe.
 • Link do strony ZOO w Salzburgu.

Biura Informacji Turystycznej w Salzburgu znajdziesz na: Mozartplatz 5 oraz Dworcu Głównym w Salzburgu.


Zdjęcie „otwarciowe”: Breitegger Günter 


Jeśli publikowane na naszej stronie treści uważasz za wartościowe, możesz zostać naszym Patronem i dobrowolną wpłatą wspierać finansowo rozwój www.runandtravel.pl i naszą codzienną pracę.

Wejdź na nasz profil (kliknij baner poniżej) i zapoznaj się z zasadami. 

Tags : ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *