5 maja 2020 By GÓRY & ULTRA, Slider With 7291 Views

Z Zermatt na szczyt Breithorn | Marek Glanowski | #IndywidualnyProjektBiegowy

Chęć poznania swoich własnych granic sprawiła, że pewnego wrześniowego dnia 2018 roku Marek Glanowski wybrał się biegiem z pięknej szwajcarskiej miejscowości Zermatt na szczyt Breithorn (4 164 m n.p.m.).

Marek Glanowski | Instagram |5.05.2020 r.

Z Zermatt na szczyt Breithorn / fot. Marek Glanowski

Z Zermatt na szczyt Breithorn

Na dość łatwy górski szczyt Breithorn skierowała mnie chęć poznania swoich własnych granic. W założeniu był start z samego rana z malowniczej miejscowości Zermatt w Szwajcarii. Cel jak dla mnie dosyć ambitny, ponieważ w założeniu było zdobycie pierwszy raz w życiu 4-tysięcznika i to w stylu alpejskim. Nazwa pochodzi od sposobu wchodzenia na szczyty w Alpach, gdzie zazwyczaj atak szczytowy odbywa się w ciągu jednej doby.

——————————————————————————————-

Trasa

Z Zermatt na szczyt Breithorn / fot. Marek Glanowski

  • Z Zermatt na szczyt Breithorn | Breithorn – szczyt w Alpach Pennińskich, w masywie Breithorn – Lyskamm. Leży na granicy między Włochami a Szwajcarią w okolicy miejscowości Zermatt i Cervinia | 4 164 m n.p.m.
  • Odległościowo zadanie nie jest skomplikowane – ok. 18 km podbiegu w jedną stronę i 18 km powrotu w dół. Główną rolę odgrywała tu jednak wysokość i wraz z nią coraz mniejsza ilość tlenu. Położenie miejscowości Zermatt to 1608 m n.p.m, zaś wierzchołek Breithornu to 4164 m. n.p.m, czyli blisko 2500 m różnicy wzniesień.
  • Trasa urzekająca i pełna widoków, pnąca się bez końca w górę, z widokami m.in na słynny Matterhorn. Różnorodność na szlaku – od zwykłej leśnej ścieżki, w wyższych partiach kamienne głazy, śnieg na lodowcu. Widok na samym szczycie ciężko opisać słowami. Zachwyt! Brak tchu. Można spytać się, czy wynikał z wysokości czy z zapierających dech widoków! Zbieg do Zermatt i licznik zatrzymał się na 36 km w blisko 10 h, które ostatecznie udało się złamać, biegnąc sprintem ulicami miasta i docierając pod kościół w centrum miasta.

LINK DO TRASY >>> TU

 

 

Marek Glanowski o sobie
Biegam od około 7 lat. Zaczynałem od biegów ulicznych, by po roku zacząć biegać już w jedynie właściwym miejscu, jakim są góry. Na koncie mam ukończone między innymi Lavaredo Ultra Trail czy Eiger Ultra Trail. W planach mam kolejne starty w serii Ultra Trail World Tour i pracuję nad kolejnym projektem wysokogórskim.

 

 

 

 

———————————————————————————————-

 

Zainspiruj innych! Podziel się pomysłem na Indywidualny Projekt Biegowy! (I.P.B.).

Indywidualny Projekt Biegowy to akcja portalu www.runandtravel.pl.  Prezentujemy Wasze projekty, wyzwania i biegowe wycieczki.

Chcesz podzielić się swoim pomysłem na Indywidualny Projekt Biegowy?
A może zrealizowałeś już Indywidualny Projekt Biegowy i chcesz zainspirować innych?

Z Myślenic  na Kudłacze | Mirek Urban

———————————————————————————————-

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *