9 grudnia 2023 By GÓRY & ULTRA, Slider With 1953 Views

Znamy kalendarz Golden Trail World Series 2024! 

Dwie nowe lokalizacje w Azji, pierwszy w historii wyścig w Polsce i jedyny w swoim rodzaju bieg w USA. Poznajcie kalendarz trailowej “Ligi Mistrzów” – Golden Trail World Series 2024.


9.12.2023 r.

Golden Trail World Series (GTWS) to najbardziej elitarny na świecie cykl biegów terenowych. Swoista “Liga Mistrzów” trailu: osiem najbardziej kultowych i inspirujących międzynarodowych biegów, w których rywalizuje światowa czołówka biegaczy.
GTWS ma na celu pokazać wyjątkowość trailu – piękne środowisko naturalne, w których odbywa się rywalizacja oraz profesjonalnych biegaczy trailowych jako światowej klasy sportowców i pasjonatów, którzy są istotnym ogniwem rozwoju tej dyscypliny sportu. Warto podkreślić, że każdy z 8 biegów w ramach cyklu, jest wybierany specjalnie pod kątem scenerii, wyzwań, historii i atmosfery, jaką oferuje zarówno biegaczom, jak i publiczności.


Pierwsza podwójna rywalizacja w Azji

Nowością w kalendarzu Golden Trail World Series na rok 2024 są dwa wyścigi w Azji: w Japonii, a następnie w Chinach. To pierwsza taka sytuacja w historii cyklu.

“Biegi przełajowe stają się w Azji coraz bardziej popularne i rośnie liczba azjatyckich zawodników na światowym poziomie” – wyjaśnia Grégory Vollet, Dyrektor GTWS. “Dlatego zdecydowaliśmy się włączyć dwa azjatyckie biegi do naszego kalendarza na rok 2024. Szanując środowisko naturalne i czas naszych sportowców, te dwa wyścigi odbędą się w ciągu dwóch tygodni. Podobny zabieg zastosowaliśmy w przypadku rywalizcji na terenie USA i Europy, co oznacza, że w trakcie jednej podróży, będzie można wziąć udział w dwóch wydarzeniach.”

Kobe Trail w Japonii otworzy sezon 2024 w dniach 20 i 21 kwietnia, a następnie sportowcy udadzą się do Sichuan na drugi wyścig sezonu, który odbędzie się 27 i 28 kwietnia.


Rajd po Polsce i Europie

Po raz pierwszy w historii, w 2024 roku w kalendarzu Golden Trail World Series znajdzie się wyścig w Polsce!  Tym samym Tatra Sky Marathon staje  się jednym z 8 biegów w tegorocznej edycji imprezy. To ogromny sukces polskiego środowiska trailowego!

Poza dodaniem czterech nowych biegów, cykl GTWS oczywiście zachowa swoje wspaniałe, legendarne wyścigi: w maju hiszpańska Zegama-Aizkorri, miesiąc później Maraton du Mont-Blanc w Chamonix. Kultowy Sierre-Zinal w Szwajcarii będzie piątym wyścigiem sezonu, a tydzień po nim, 17 sierpnia odbędzie się Tatra Sky Maraton w Zakopanem. 


Jeszcze więcej transmisji na żywo!

Dzięki niezaprzeczalnemu sukcesowi telewizyjnemu w 2023 r., zawody Golden Trail World Series będą ponownie transmitowane w Eurosporcie, ale także w ponad 100 lokalnych kanałach telewizyjnych na całym świecie. Wielki Finał GTWS 2023 we Włoszech oglądało w Eurosporcie ponad 6 milionów widzów, co jest wynikiem porównywalnym z tak popularnymi zawodami, jak Puchar Świata MTB! 

“W sumie będziemy transmitować w kanałach telewizyjnych 5 wyścigów GTWS, w porównaniu z trzema w zeszłym roku.” – mówi Grégory Vollet. “Celem jest zapewnienie naszym sportowcom i naszej dyscyplinie sportu jeszcze większej widoczności!”


Wielki Finał GTWS na nowych zasadach

Dzięki temu, że liczba wyścigów w cyklu GTWS zwiększyła się do ośmiu startów, w tym roku  w klasyfikacji do Wielkiego Finału GTWS uwzględnione zostaną cztery najlepsze wyniki z sezonu (w porównaniu z trzema w ubiegłym roku). Po zakończeniu planowych ośmiu wyścigów,  30 najlepszych zawodniczek i zawodników zostanie zaproszonych do wzięcia udziału w światowym Grand Final GTWS (miejsce rozgrywania finału zostanie ogłoszone w późniejszym terminie).

 „W tym sezonie chcieliśmy uwzględnić w cyklu lokalizacje w Azji. Konieczne więc było zwiększenie liczby wyścigów wliczanych do ogólnego rankingu, aby uniknąć zbytniego rozmycia poziomu w trakcie sezonu. Program zaplanowaliśmy jednak w taki sposób, aby zawodnicy mogli z łatwością połączyć starty w kilku wyścigach.” – wyjaśnia Grégory Vollet.

Po zakończeniu sezonu, sportowcy znajdujący się poza pierwszą 30-tką nadal będą mieli szansę wziąć udział w Wielkim Finale. Tak, jak to miało miejsce w tym roku, będą mogli zdobywać  dodatkowe punkty i dostać sie do kategorii ELITA (30 osób).


Program Golden Trail World Series 2024  

 • 20 kwietnia: Kobe Trail – Women’s race – 21km/1,615m V+ – Kobe, Japan.
 • 21 kwietnia: Kobe Trail – Men’s race – 21km/1,615m V+ – Kobe, Japan.
 • 27 kwietnia: Four Girls Mountain Trail – 21km/1,423 m V+ – Sichuan, China.
 • 26 maja: Zegama-Aizkorri – 42km/2,736 m V+ – Zegama, Spain.
  (transmisja LIVE na YouTube)
 • 30 czerwca: Marathon du Mont-Blanc – 42km/2,540 m V+ – Chamonix, France (transmisja w Eurosport)
 • 10 sierpnia: Sierre-Zinal – 31km/2,200 m V+ – Sierre, Switzerland.
  (transmisja LIVE na YouTube)
 • 17 sierpnia: Tatra Sky Marathon – 28km/1,770 m V+ – Kościelisko, Poland.
 • (transmisja LIVE w Eurosport)
 • 14 września: Headlands – Women’s race – 28km/1,304 m V+ – Marin County, USA.
 • 15 września: Headlands – Men’s race – 28km/1,304 m V+ – Marin County, USA.
 • 22 września: Mammoth Trail Fest – 26km/1,250m V+ – Mammoth Lakes, USA.
  (transmisja LIVE w Eurosport) 
 • 17-20 października: Grand Final. Szczegóły wyścigu zostaną podane później. (transmisja LIVE w Eurosport)

Zobacz filmowy zwiastun Golden Trail World Series 2024.

Zdjęcie w tekście: The Adventure Bakery

/informacja prasowa/


Jesteś naszym Czytelnikiem? Dołącz do naszych Patronów i w ramach Patronite.pl wspieraj rozwój portalu ruandtravel.pl.

Kliknij w baner poniżej i poznaj szczegóły

Tags :

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *