1 stycznia 2014 By Europa, Slider, SŁOWACJA With 12576 Views

Bratislava Marathon 2014

Bratislava Marathon 2014 to właściwie nie jeden bieg na dystansie 42,195 km, ale 3-dniowa impreza z siedmioma biegami, skierowanymi do każdej grupy wiekowej i na każdym poziomie biegowego zaawansowania, oraz z atrakcyjnym programem dodatkowym. 

Jakie atrakcje szukują organizatorzy dla biegaczy w tym roku?  Zapytaliśmy o to Jozefa Pukaloviča, dyrektora Bratislava Marathon.

BRATYSLAWA_2 

Jaka jest historia Bratislava Marathon?
W ubiegłym wieku w Bratysławie było organizowanych kilka maratonów. Żaden jednak nie przetrwał dłużej niż kilka edycji. Jeden z ostatnich maratonów organizowany był na trasie pomiędzy Bratysławą a Hainburgiem, małą miejscowością w Austrii, w pobliżu słowackiej granicy. Koncepcja Bratislava Marathon – z różnego rodzaju biegami oraz z 3-dniowym programem dodatkowym – narodziła się w 2006 roku, więc w 2014 roku odbędzie się już jego 9. edycja.

Czy Bratislava Marathon jest popularny wśród Słowaków?
Myślę, że zaczyna być bardzo popularny, szczególnie na przestrzeni ostatnich 3 lat. Pomimo tego, że jako kraj nie mamy szczególnej historii związanej z bieganiem, to dzisiaj bieganie jest bardzo popularne na Słowacji i Bratysława jako stolica jest najlepszym przykładem tego jak zainteresowanie bieganiem rośnie. Stale pracujemy nad rozwojem naszych biegów. Dzięki comiesięcznym biegom, które organizujemy, mamy stały kontakt z naszymi biegaczami.

Jak dużo cudzoziemców bierze udział w maratonie?
W tegorocznej edycji – na 2500 biegaczy – 30 procent stanowili zawodnicy z zagranicy. Przyjeżdżają do nas biegacze z 52 krajów, w większości z Czech, Węgier, Austrii, Niemiec, Polski. Każdego roku odwiedzają nas również grupy z Wielkiej Brytanii i Włoch.

Co robicie, żeby Bratislava Marathon był biegiem atrakcyjnym?
Staramy się oferować biegaczom najwyższej jakości obsługę w każdym aspekcie – podczas rejestracji, na trasie, w punktach odżywczych. Przygotowujemy pakiety startowe z bardzo rozsądną opłatą początkową.
Atrakcyjna jest trasa maratonu, która wiedzie prawie przez całe centrum miasta. Start i meta usytuowane są w pobliżu Dunaju, blisko centrum handlowego. Dużą zaletą jest atrakcyjny program dodatkowy, w tym m.in. biegi na krótkie dystanse z dodatkową możliwością zwiedzania miasta.
Przygotowujemy dwa dodatkowe biegi „rozgrzewkowe”. Wielu biegaczy dzień przed biegiem głównym – zarówno w maratonie, jak i półmaratonie – robi sobie jeszcze mały jogging. Zorganizujemy więc dla nich krótki bieg (około 6 km) z najważniejszymi punktami historycznymi naszego miasta w tle oraz z komentarzem do mijanych podczas biegu miejsc. Będzie to więc podwójna atrakcja – trening połączony ze zwiedzaniem Bratysławy.
Z punktu widzenia polskich biegaczy ważne jest bardzo dobre połączenie pomiędzy Polską a Bratysławą. No i liczy się przyjacielska atmosfera pomiędzy Polakami a Słowakami 🙂 Zapraszamy więc wszystkich biegaczy z Polski na Baratislava Marathon, który odbędzie się 6 kwietnia 2014 roku.

 

Główny program imprezy (6 kwietnia 2014 r.)
• Maraton (42,195 km)
• Półmaraton (21,098 km)
• KPMG Sztafeta – 4-osobowe zespoły (21,098 km)

Główny program imprezy – którą zaplanowano na 6 kwietnia 2014 r. – to oczywiście maraton (42,195 km). Jego trasa wiedzie prawie przez całe centrum miasta, a start i meta usytuowane są w pobliżu Dunaju, blisko centrum handlowego. Co 5 km maratończycy będą mogli wzmocnić się w punkcie żywieniowym. Dostępne będą nie tylko izotoniki, woda, herbata, ale również np. czekolada i banany. Uczestnicy maratonu mają również możliwość skorzystania z dostarczonych wcześniej własnych napojów, które będą ustawione na pierwszym stole w każdym punkcie żywieniowym.

Trasa maratonu (dwie pętle) i półmaratonu (jedna pętla)

Trasa maratonu (dwie pętle) i półmaratonu (jedna pętla)

Tą samą trasą, co maraton poprowadzono również półmaraton. I jak to zazwyczaj bywa – maratończycy mają przed sobą dwie pętelki, a półmaratończycy jedną. Na 6 kwietnia zaplanowano również sztafetę w 4-osobowych zespołach na dystansie 21,098 km.
Biegacze będą mogli wziąć udział w dwóch biegach „rozgrzewkowych”. Dzień przed biegami głównymi, czyli półmaratonem i maratonem, zorganizowany zostanie krótki bieg (około 6 km) z najważniejszymi punktami historycznymi Bratysławy w tle oraz z komentarzem do mijanych podczas biegu miejsc. Będzie to więc podwójna atrakcja – trening połączony ze zwiedzaniem miasta.

Program dodatkowy (5 kwietnia 2014 r.)
• 10K bieg (10,3 km)
• NUTRILITE Minimaraton (4,2 km)
• Duck TV bieg dla dzieci (300 m – 800 m)
• Toddlers (bieg dla maluchów) (5 m)

Program dodatkowy – który zaplanowano na 5 kwietnia 2014 r. – to biegi na krótszych dystansach oraz biegi zorganizowane z myślą o najmłodszych. Możemy więc wybrać bieg na 10 km i pobiec bardzo ciekawą trasą poprowadzoną po obu stronach Dunaju. Ci, którzy wolą jeszcze krótsze dystanse mogą pobiec w NUTRILITE Minimaraton (4,2 km). Trasa poprowadzona została przez strefę przemysłową Bratysławy. To dodatkowa atrakcja dla tych, którzy lubią zwiedzać w biegu. Dzięki zmianie trasy, w biegu będzie mogło wziąć udział więcej osób niż w roku ubiegłym. Szacuje się, że w 2014 roku w minimaratonie pobiegnie około 1500 osób.
W programie dodatkowym nie brakuje również propozycji dla najmłodszych biegaczy. Dzieci zapraszamy na bieg „Duck TV run kids” na dystansie 300 m – 800 m. Przyszli maratończycy, którzy jeszcze nawet nie chodzą 🙂 zapraszani są na start z rodzicami. Specjalnie dla maluchów odbędzie się już kolejna edycja raczkowania po dywanie na dystansie 5 m.

 

10 km

10 km

NUTRILITE Minimaraton (4,2 km)

NUTRILITE Minimaraton (4,2 km)

 

Duck TV bieg dla dzieci (300 m – 800 m)

Duck TV bieg dla dzieci (300 m – 800 m)

 

Opłaty i pakiety startowe
Organizatorzy przygotowali pakiety startowe z bardzo rozsądną opłatą początkową. Tutaj znajdziecie ceny pakietów startowych – CENY PAKIETÓW STARTOWYCH.
A co takiego znajdziemy w pakiecie?
• Numer startowy z chipem do pomiaru czasu. Istnieje możliwość posiadania numeru startowego z własnym imieniem lun nazwą zespołu sztafetowego. Trzeba jednak dokonać opłaty rejestracyjnej do 28 lutego i zaznaczyć taką opcję w formularzu rejestracyjnym.
• Bilet na Pasta Party w sobotę (5 kwietnia 2014 r.)
• Wyżywienie na trasie oraz na mecie
• SMS z wynikiem
• Biuletyn o Bratislava Marathon
• Możliwość skorzystania z szatni oraz z depozytu
• Medal
• Dyplom on-line

Informacje szczegółowe na stronie organizatora – www.bratislavamarathon.com

Zapraszamy na polski fanpage na Facebooku – Bratislava Marathon Fan Club Polska.

 

Tags : ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *