17 października 2023 By POLSKIE DROGI, Slider With 902 Views

CITY TRAIL – 14:18 czyli rekord wszech czasów

Jesienno-zimowe biegi CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden wróciły po letniej przerwie do Warszawy i Bydgoszczy.  Na trasie w Bydgoszczy ustanowiony został rekord wszechczasów tego ogólnopolskiego cyklu – 14:18, a jego autorem jest Maciej Megier. W weekend 14-15 października „przełajowa piątka” przyciągnęła 1246 uczestników. W zawodach juniorskich pobiegło 480 młodych sportowców.

17.10.2023

Wysoka frekwencja na otwarcie sezonu w Warszawie

Jeśli zsumować uczestników zawodów na 5 km i biegów dziecięco-młodzieżowych to zanotowaliśmy w sobotę frekwencyjny rekord – 1044 osoby. Wyraźnie widać, że przestajemy odczuwać skutki pandemii, która przyniosła w naszym biegowym świecie wiele złego. Cieszymy się, że wróciliśmy na dobre tory. – Piotr Książkiewicz, organizator cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden

Zwycięstwo Mariusza Giżyńskiego

W sobotnich zawodach po raz pierwszy na starcie pojawił się multimedalista mistrzostw Polski – Mariusz Giżyński, który dystans 5 km pokonał w czasie 15:16. Drugie miejsce zajął Rafał Gontarczyk (15:22), a trzeci był Bartłomiej Falkowski (15:28).

Kobiecą rywalizację wygrała 19-letnia Katarzyna Napiórkowska, z rezultatem 17:05. Zawodniczka LKS Maków Mazowiecki to m.in. tegoroczna halowa mistrzyni Polski juniorek na dystansie 3000m i wicemistrzyni Polski w biegach przełajowych z 2022 roku. Również w ubiegłym roku reprezentowała kraj w przełajowych mistrzostwach Europy – we włoskim Piemonte zajęła 17. miejsce w kategorii juniorek.

Ten start był spontaniczny. Właśnie rozpoczęłam studia w Warszawie, więc trener postanowił wykorzystać okazję, że jestem na miejscu i wplótł ten start w plan treningowy. To był dobry, mocny trening, część przygotowań do listopadowych mistrzostw Polski w przełajach. Będą to także eliminacje do mistrzostw Europy, do których oczywiście chciałabym się zakwalifikować. Lubię dystans 5 km, więc chętnie wystartuję w kolejnych biegach CITY TRAIL, by ukończyć cykl. – Katarzyna Napiórkowska, zwyciężczyni biegu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden w Warszawie

Drugie miejsce zajęła 17-letnia Oliwia Kopeć (17:20), a trzecia była Dominika Stelmach (17:40).

Wyniki zawodów można znaleźć TUTAJ. Kolejny bieg w Warszawie odbędzie się 2 grudnia.

Niezwykle szybkie bieganie ​w Bydgoszczy

Bydgoska trasa CITY TRAIL należy do bardzo szybkich. Płaska, z fragmentem asfaltu. Najtrudniejszym elementem 5-kilometrowej pętli w Myślęcinku są zakręty, które nieco wybijają z rytmu. I właśnie na tej trasie w niedzielę został ustanowiony znakomity rekord wszechczasów CITY TRAIL – 14:18. Zwycięzca zawodów – Maciej Megier – przyznał po biegu, że mogłoby być… jeszcze szybciej.

To było mocne bieganie, od początku zakładałem tempo ok. 2:50 na kilometr, ale gdyby na trasie była bezpośrednia rywalizacja, to moglibyśmy pobiec jeszcze szybciej. To mój kolejny start w CITY TRAIL, bo zawody te wpisują się w nasz cykl przygotowań do przełajowych mistrzostw Polski, które odbędą się pod koniec listopada. – Maciej Megier, zwycięzca biegu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden w Bydgoszczy i od niedzieli rekordzista wszechczasów CITY TRAIL

Doskonały bieg Macieja Megiera obserwował dotychczasowy rekordzista trasy CITY TRAIL w Bydgoszczy – ośmiokrotny medalista mistrzostw Polski – Błażej Brzeziński, który kilka miesięcy temu zakończył wyczynową karierę.

Mój wynik ze stycznia 2021 roku – 14:39 – nie był wyśrubowany, więc wcale nie dziwię się, że Maciek go poprawił. To świetny biegacz, jest w formie, warunki sprzyjały. Cieszę się, że mogłem ten bieg zobaczyć i kibicować. – Błażej Brzeziński, biegacz długodystansowy z maratońską życiówką na poziomie 2:11:27

W niedzielnych zawodach drugie miejsce zajął Jakub Tuleja (czas 15:00), a trzeci był Szymon Skalski (15:05).

W rywalizacji kobiet jako pierwsza na metę dotarła Julia Koralewska. Jej czas – 16:25 – to również świetny rezultat. Do rekordu trasy i jednocześnie najlepszego kobiecego wyniku w historii biegów CITY TRAIL Aleksandry Brzezińskiej zabrakło zaledwie 7 sekund. Drugie miejsce zajęła Anna Mrotek (17:40), a trzecia była Weronika Płatek (18:28).

Wyniki zawodów można znaleźć TUTAJ. Drugi bieg edycji w Bydgoszczy odbędzie się 3 grudnia.

Ogólnopolskie bieganie

Biegi CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden odbywają się w dziesięciu lokalizacjach: Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście (gdzie zawody odbywają się na przemian w Gdańsku i w Gdyni), Warszawie i Wrocławiu. Sezon 2023/2024 to łącznie 50 biegów. Po zakończeniu edycji najszybsze biegaczki i najszybsi biegacze w każdej lokalizacji będą nagrodzeni – w klasyfikacji open oraz wiekowych. Wszyscy, którzy ukończą minimum trzy biegi otrzymają pamiątkowe medale. Wisienką na torcie będzie ogólnopolski bieg finałowy – CITY TRAIL Gold, którego termin i lokalizacja będą podane wkrótce.

Szczegółowe informacje o zawodach oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek można znaleźć na profilach CITY TRAIL na Facebooku oraz Instagramie.

Kolejne zawody już 21 października – we Wrocławiu oraz 22 października – w Katowicach.