5 kwietnia 2022 By POLSKIE DROGI, Slider With 17560 Views

EcoTrail® Warsaw 2022

10 września 2022 r. wystartuje EcoTrail ® Warsaw. To zupełnie nowe zawody trailowe w naszym kraju, które są częścią międzynarodowego cyklu. Biegacze mają do wyboru cztery dystanse: 8 km, 20 km, 47 km oraz 80 km.


5.04.200

Czym jest EcoTrail® ?

EcoTrail® to przede wszystkim wspaniałe trailowe trasy pozwalające jednocześnie odkryć na nowo Warszawę i jej najbliższe okolice z poszanowaniem środowiska i pełną świadomością tego, jaki wpływ na przyrodę ma każdy z biegaczy. Siła konceptu to zdolność do synergii biegania trailowego, odkrywania wyjątkowych miejsc o wartości kulturowej i przyrodniczej oraz organizacja zawodów w oparciu o lokalne środowiska.

EcoTrail® to zawody na styku przyrody i miasta. Zlokalizowane zawsze w okolicy dużych aglomeracji miejskich (są więc zawsze “w okolicy”), wykorzystują jednak w maksymalnym stopniu naturalne nawierzchnie – podmiejskie tereny zielone, parki, bulwary itp. EcoTrail® to wycieczka do pierwotnej przyrody, a następnie powrót do cywilizacji.

EcoTrail® to także organizacja, która w maksymalnym stopniu dba o środowisko naturalne. Pełna segregacja śmieci, to już oczywiście standard. Idziemy jednak o krok dalej! Woda na punktach nie pochodzi z plastikowych butelek czy butli, a prosto z wodociągów, każdy z biegaczy posiada swój jednorazowy kubek do napojów na punktach, organizatorzy zapewniają transport komunikacją zbiorową na start zawodów, oznaczenia tras są wykorzystywane wielokrotnie, a cała organizacja przygotowana jest do działania z minimalnym zużyciem paliw kopalnych i energii elektrycznej. Dbamy o to, by śmieci, spalin i śladów po nas było jak najmniej!

EcoTrail® Warsaw to część cyklu, który od lat jest obecny na całym świecie, w tym, w kluczowych europejskich metropoliach…

EcoTrail® cykl biegów społecznie odpowiedzialnych

Odpowiedzialność ekologiczna, równość, solidarność, dostępność i integracja środowisk to wartości, które towarzyszą projektowi od samego początku, sprawiając iż każda edycja EcoTrail® ma swoje niepowtarzalne DNA.

Od pierwszej edycji EcoTrail® w Paryżu w 2008 roku, cykl EcoTrail® rośnie nieustająco na całym świecie. Obecnie biegacze mogą wybierać spośród aż 13 destynacji, 10 w Europie, 2 w Azji oraz 1 na Bliskim Wschodzie. Już we wrześniu edycją w Warszawie zainaugurujemy, EcoTrail® w Polsce.

15 lat doświadczeń

Pomysł EcoTrail® narodził się w 2007 roku na przedmieściach Paryża, w grupie przyjaciół i miłośników biegania trailowego, którym zamarzyło się trenować w warunkach, które zdawały się nie sprzyjać biegom.
Początkowo pragnęli zorganizować zawody trailowe w środowisku miejskim, gdzie mało kto wpadłby na pomysł przeprowadzenia biegu trailowego. Jako że dyscyplina nie była znana paryżanom, postanowili zbudować wydarzenie na fundamencie wartości odpowiedzialności ekologicznej i skorzystać z faktu, że na bieg zapisało się wielu biegaczy stawiających dopiero pierwsze kroki w świecie trailu, żeby zwiększyć ich świadomość dotyczącą dobrych praktyk.
Pomysł stał się faktem 16 marca 2008 roku, w Paryżu.
Dziesięć lat temu nie było drugich zawodów, tak mocno oddanych idei zrównoważonego rozwoju. Organizatorzy mieli nie tylko szansę zająć zdecydowane stanowisko, ale również sposobność połączenia wysiłków różnych partnerów, szczególnie z obszarów najbardziej zaangażowanych i chętnych, by pokazać swoje oddanie sprawie i faktycznie podejmowane działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Trasy

EcoTrail® Warsaw oferuje trasy dla biegaczy na każdym poziomie zaawansowania. Wybrać można następujące dystanse:

80 km

Odkryj Kampinos, jakiego nie znałeś – nawet jeśli biegałeś tam już niejeden raz! Najpiękniejsze zakątki Kampinoskiego Parku Narodowego – nie tylko piaszczyste ścieżki oraz iglaste lasy, ale i techniczne fragmenty, wysokie wydmy oraz kładki rozciągające się nad bagnami. Start przy Skansenie Budownictwa Puszczańskiego, po drodze rarytasy Puszczy Kampinoskiej, Cmentarz w Palmirach, dziki i pagórkowaty Las Bielański, a w końcu powrót do cywilizacji – nadwiślańskie bulwary i warszawska starówka! 80-tka to podróż z głębi Kampinosu w samo centrum polskiej Stolicy. Dystans sprawi jednak, że z pewnością zawędrujesz także w głąb swojej świadomości i ciała.

47 km

Biegłeś już maraton w Warszawie? Pobiegnij zatem maraton do Warszawy! Przez najpiękniejsze i najbardziej różnorodne fragmenty Kampinoskiego Parku Narodowego, jego wydmy, bagna i kładki. Cmentarz w Palmirach oraz dziki i pagórkowaty Las Bielański. Dzikie, niezwykle zielone brzegi Wisły spowite mgłą, warszawskie bulwary i w końcu starówka. Maraton nie musi być płaski i nudny. Może dać w kość podbiegami i zachwycić zróżnicowanymi widokami. Zresztą, przekonaj się sam.

20 km

Trasa łącząca Kampinos z warszawską starówką. Start spod Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego zwiastuje ciekawą i różnorodną trasę. Pokonując dystans zbliżony do półmaratonu przebędziesz drogę z Puszczy Kampinoskiej, przez dziki i pagórkowaty Las Bielański, zielone brzegi Wisły, późnym latem najpewniej spowite gęstą mgłą, aż na warszawskie bulwary i starówkę. Jedno jest pewne – nie znajdziesz w polskich miastach półmaratonu, podczas którego doświadczysz tak wiele.

Vistula Cross 8 km

Wisła (łac. Vistula). Nasza najbardziej polska rzeka. Kiedyś spławiano nią drewno i zboże. Była inspiracją wielu legend, baśni i przypowieści. Dla nas stała się inspiracją trasy. Trasa Vistula Cross to wariacje na temat rzeki w metropolitalnym mieście. Bulwary będące miejscem spacerów, treningów i wieczornych rozrywek. Dzika praska strona pełna nieograniczonej roślinności. Most z widokiem na warszawski skyline oraz most z widokiem na niższą, odkrywaną w ostatnich latach Pragę. Pomnik Syrenki. Czy da się wyeksplorować najdłuższą polską rzekę w ciągu niespełna godziny? Z pewnością nie! Ale nie da się w ciągu godziny poczuć mocniej jej ducha owianego prastarymi baśniami i wieczorną mgłą…

Na wybrany dystans można już rejestrować się na stronie biegu https://warsaw.ecotrail.com/pl/zgloszenia

Więcej informacji o biegu https://warsaw.ecotrail.com/

/informacja prasowa/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *