Marcin Kubica_Tatra Race Run_WMRA 2021

27 czerwca 2021 By GÓRY & ULTRA, Slider With 4173 Views

Marcin Kubica i Charlotte Morgan wygrywają Tatra Race Run – World Cup 1 Mistrzostw Świata w Biegach Górskich WMRA 2021

27 czerwca 2021 r. odbyła się pierwsza edycja Tatra Race Run, biegu który był jednocześnie pierwszą rywalizacja w ramach Mistrzostw Świata w Biegach Górskich World Mountain Running Assocation World Cup 2021. Zwycięzcą 24-kilometrowego biegu z łącznym przewyższeniem 1700 m+ został Marcin Kubica, wśród kobiet wygrała Brytyjka – Charlotte Morgan.


27.06.2021 r.

Tatra Race Run – który odbył się 27 czerwca 2021 r. w Zakopanem – to pierwszy bieg w ramach Mistrzostw Świata w Biegach Górskich World Mountain Running Assocation World Cup 2021. Portal runandtravel.pl jest oficjalnym polskim partnerem mediowym – jednym z pięciu mediów zaproszonych do współpracy z całego świata – Mistrzostw Świata w Biegach Górskich WMRA World Cup 2021!

Trasa Tatra Race Run – 24-kilometrowego biegu z łącznym przewyższeniem 1700 m+ – poprowadziła tatrzańskimi ścieżkami i grzbietami z Zakopanego do Kościeliska. Biegacze wystartowali w Kuźnicach i pobiegli przez Przełęcz Kondracką i Czerwone Wierchy do Doliny Tomanowej i Hali Ornak, a następnie przez Iwaniacką Przełęcz, Starorobociańską i Chochołowską do mety na Siwej Polanie.
W biegu wystartowało 307 biegaczy, reprezentujących osiem krajów. Wśród mocnych polskich zawodniczek i zawodników na linii startu pojawiła się m.in. Iwona Januszyk, która powróciła po przerwie do ścigania, Marcin Kubica, Piotr Łobodziński, Michał Dudczak i Kamil Leśniak.

Wśród zagranicznych zawodników na linii startu pojawili się: Hiszpanie – Criado Sánchez Raúl (z teamu Addias Terrex), Garcia Garay Gonzalo; Włosi – Dematteis Martin (Adidas Terrex), Aymonod Henry, Basso Cecilia (Hoka One One), Beccaria Lorenza (Saucony), Gaggi Alice, Węgrzy – Borbála Lantos (Zolna Skyrunning Team), Merenyi Timea; Szabo Sandor; Z Wielkiej Brytanii – Morgan Charlotte; z Czech – Janu Jan, Maršánová Lucie (Salomon); Z Rumunii – Dragomir Denisa; Ze Słowacji – Pastucha Silvester oraz z Francji – Vincent Laurent. Jako faworyci wymieniani byli włoscy biegacze: Alice Gaggi, Bernard i Martin Dematteis, Lorenza Beccaria i Henry Aymonod. Mocny zespół biegaczy pojawił się również z Węgier, a wśród nich Sandor Szabo. Wyczekiwany był również debiut Hiszpana Raúla Criado. Na linii startu pojawiła się również Brytyjka Charlotte Morgan, mistrzyni świata w długodystansowych wyścigach górskich 2018.


Marcin Kubica wygrywa Tatra Race Run 2021

Marcin Kubica - zwycięzca Tatra Race Run WMRA World Cup 2021

Marcin Kubica – zwycięzca Tatra Race Run WMRA World Cup 2021

Zwycięzcą Tatra Race Run został Marcin Kubica z Buff The North Face Team. Pokonanie 24-kilometrowej trasy z łącznym przewyższeniem 1700 m+ zajęło mu 2:18:51. To kolejne zwycięstwo Marcina w ciągu ostatnich tygodni – przypomnijmy, że wygrał tegoroczną edycję Biegu Marduły. Ostatnie dwa tygodnie po starcie w Biegu Marduły, spędził w Zakopanem, bardzo mocno przygotowując się pod kolejne starty w tym sezonie. – Tym bardziej jestem ciekaw swojej formy – powiedział nam wczoraj przed startem. Dzisiaj już wiemy, że w formie jest świetnej i nie jest to jego ostatnie słowo w tym sezonie. W tym roku Marcinowi będziemy kibicować m.in. podczas Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Skyrunningu, które odbędą się na przełomie lipca i sierpnia we Włoszech.Marcin Kubica: Podczas biegu czułem się bardzo dobrze, chociaż nogi były nieco styrane ostatnimi treningami, szczególnie ostatnimi dwoma tygodniami  w Zakopanem, które spędziłem na obozie przygotowującym do kolejnych startów. Na początku biegłem około czwartego miejsca – widziałem, że Włosi są bardzo mocni i że będą cisnąć po wygraną. Starałem się jednak rytmicznie, swoim tempem, iść do przodu – pozwoliło mi to w pewnym momencie wyjść na prowadzenie i nie oddać pierwszego miejsca aż do mety.

Miałem na początku chwile zwątpienia, kiedy nogi nie chciały się rozpędzić, nabrać mocy. Ale gdy nabrałem pewności siebie, biegło mi się już bardzo dobrze i cieszyłem się z każdej chwili spędzonej na trasie. Biegłem jak najszybciej na metę, bo wiedziałem, że czeka już tam na mnie rodzinka, która zawsze mi kibicuje i zawsze jest przy mnie w takich momentach.
Cieszę się, że udało mi się wygrać, bo to pokazuje, że moja praca, ciągłe treningi procentują, że robię to dobrze, rozwijam się i idę do przodu. Mam nadzieję, że jeszcze w tym sezonie pokażę sporo, walcząc również na arenie międzynarodowej. 


Drugim zawodnikiem na mecie – z czasem 2:20:21 – był Piotr Łobodziński, którego znamy m.in. jako dwukrotnego Mistrza Świata w Towerrunningu, sześciokrotnego zdobywcę Pucharu Świata w Towerrunningu czy też sześciokrotnego triumfatora cyklu Vertical World Circuit. To kolejne zawody w ostatnim czasie, podczas których Marcin i Piotr pojawili się w podobnym „układzie” na mecie. Przypomnijmy, że w tegorocznej edycji Biegu Marduły Piotr zajął 2. miejsce.


Piotr Łobodziński - drugi zawodnik na mecie Tatra Race Run WMRA World Cup 2021

Piotr Łobodziński – drugi zawodnik na mecie Tatra Race Run WMRA World Cup 2021

Piotr Łobodziński: Jestem bardzo zadowolony! Drugie miejsce w biegu Pucharu Świata WMRA biorę w ciemno. Tatra Race Run był pierwszym biegiem World Cup w tym roku, nie planowałem startować w kolejnych, ale kto wie…
Bieg zacząłem w miarę spokojnie, ale mocno. Na Czerwonych Wierchach byłem koło czwartego miejsca, a na zbiegu do Schroniska Ornak wyprzedziłem dwóch zawodników i wskoczyłem na 2. miejsce. Potem pod Przełęczą znowu wyprzedził mnie mistrz Włoch w verticalu, ale na zbiegu go „łyknąłem” i na płaskich 5 km goniłem Marcina. Miał jednak dużą przewagę, więc się nie udało. Potem znowu było wymijanie się z Włochem – bardzo kiepsko zbiegał, więc udało mi się go wyprzedzić.
To był bardzo mocny bieg Marcina Kubicy. Bardzo zasłużone zwycięstwo. Jest bardzo mocny na podbiegach, nie miałem z nim szans, nawet jeżeli używałem kijków. Zbiega też bardzo dobrze technicznie. To młody, bardzo perspektywiczny zawodnik. Cieszę się, że dwóch Polaków było na podium, pięknie opędzlowaliśmy Włochów, mocnego Węgra i Czecha. Naprawdę bardzo fajny, dobrze zorganizowany bieg.

Włoch Henry Ayomond z trzecim miejscem podczas Tatra Race Run WMRA World Cup 2021

Trzecim zawodnikiem na mecie był mistrz verticalu – Włoch Henry Ayomond z czasem 2:21:40. Kamil Leśniak z Salco Garmin Team zajął 8. miejsce 2:29:15, a Michał Dudczak z Buff The North Face Team – miejsce 9. z czasem 2:32:37. Pierwszą dziesiątkę zawodników zamyka Piotr Skupień z czasem 2:33:22.


Charlotte Morgan wygrywa Tatra Race Run 2021

Zwyciężczyni Tatra Race Run WMRA World Cup 1 - Brytyjka Charlotte Morgan

Zwyciężczyni Tatra Race Run WMRA World Cup 1 – Brytyjka Charlotte Morgan

W Tatra Race Run wystartowało 64 biegaczek, a zawody ukończyło 57. Rywalizacja pań od samego startu była bardzo emocjonująca – Włoszka Alice Gagii i Brytyjka Charlotte Morgan zmieniały się na prowadzeniu. Ostatecznie zwyciężyła Charlotte Morgan z czasem 2:46:03. Alice Gaggi przybiegła na metę zaledwie minutę za Brytyjką – 24 km pokonała w czasie 2.47.12.

Włoszka Alice Gaggi z drugim miejscem podczas Tatra Race Run WMRA World Cup 2021

Włoszka Alice Gaggi z drugim miejscem podczas Tatra Race Run WMRA World Cup 2021

 

Iwona Januszyk na mecie Tatra Race Run WMRA World Cup 2021

Iwona Januszyk na mecie Tatra Race Run WMRA World Cup 2021

Trzecią zawodniczką na mecie była Iwona Januszyk, która po przerwie wraca do ścigania. Ściganie było tym ostrzejsze, że prawie przez całą trasę Iwonie „siedziała” na plecach włoska zawodniczka Lorenza Beccaria, która ostatecznie przybiegła na metę jako czwarta. Trzecie miejsce Iwony podczas Pucharu Świata i rywalizacja z mocnymi zagranicznymi zawodniczkami to potwierdzenie, że polska biegaczka jest w świetnej formie i na pewno w tym sezonie jeszcze nie raz o niej usłyszymy. W pierwszej dziesiątce zawodniczek znalazły się również: Katarzyna Jakieła-Rzadkosz (6. miejsce), Dominika Wiśniewska-Ulfik (7. miejsce), Katarzyna Frączysta (8. miejsce).


Tatra Race Run 2021


Tatra Race Run 2021 to nowe zawody w tatrzańskim kalendarzu biegowym, które łączą historię z teraźniejszością – organizatorzy zainspirowali się bowiem ideą historycznego wydarzenia – Chodu Tatrzańskiego, który odbył się 15 sierpnia 1925 roku. Chód Tatrzański był pierwszym w historii Rzeczypospolitej biegiem górskim, rozegranym na dystansie 25 km z ponad tysiącmetrowym przewyższeniem. Pomysł jego zorganizowania należy przypisać inicjatywie Stanisława Zdyba, członka TOPR i Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, doświadczonego turysty, narciarza i taternika.

  • Kolejnym polskim biegiem, w ramach którego odbędzie się WMRA World Cup jest Tatra SkyMarathon, zaplanowany na 21 lipca w Kościelisku.
  • Wyścigi w ramach World Cup odbywają się od czerwca do października 2021 roku w 8 krajach. Do wyboru jest 12 lokalizacji zawodów i 16 wyścigów w 3 kategoriach: short uphill, classic mountain race, long mountain race. Bieg w Zakopanem jest pierwszym z szesnastu etapów tegorocznych mistrzostw, których finał zaplanowano w listopadzie w Tajlandii.
  • World Mountain Running Association (dawniej ICMR) powstała w 1984 roku. Od tego czasu corocznie odbywają się międzynarodowe zawody, w których startują najlepsi biegacze górscy na świecie, zarówno w kategorii seniorów, jak i juniorów (U20).
  • Kalendarium biegów na 2021 rok znajdziecie na naszej stronie: TU

Portal runandtravel.pl jest oficjalnym polskim partnerem mediowym – jednym z pięciu mediów zaproszonych do współpracy z całego świata – Mistrzostw Świata w Biegach Górskich WMRA World Cup 2021.

Pierwsza czwórka Pań na mecie Tatra Race Run

Pierwsza czwórka Pań na mecie Tatra Race Run

Pierwsza trójka Panów na mecie Tatra Race Run

Pierwsza trójka Panów na mecie Tatra Race Run

 

/opracowanie: Monika Bartnik/

Tags : , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *