12 kwietnia 2022 By POLSKIE DROGI With 5969 Views

Marta Łagownik i Darek Boratyński zwycięzcami finału City Trail Gold

9 kwietnia w bydgoskim Myślęcinku odbyła się rywalizacja najlepszych biegaczy przełajowych w Polsce – bieg CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden Gold. Po raz pierwszy w jedenastoletniej historii imprezy, na tej samej trasie spotkali się czołowi zawodnicy z dziesięciu lokalizacji.


11.04.2022

Na bydgoskiej, 5-kilometrowej trasie, na którą złożyło się m.in. pięć wymagających podbiegów i technicznych zbiegów, najlepszą z kobiet okazała się triathlonistka z Gdańska – Marta Łagownik. Drugie miejsce zajęła znakomita biegaczka długodystansowa z Bydgoszczy – Aleksandra Brzezińska. Jako trzecia metę minęła Olga Ochal, również bydgoszczanka. W rywalizacji mężczyzn niesamowitą walkę o wygraną stoczyli Dariusz Boratyński z Wrocławia i Dawid Malina z Rybnika. Ostatecznie zwycięstwo odniósł wrocławianin. Trzecie miejsce zajął Marcin Biskup z Bydgoszczy.

Na biegi finałowe CITY TRAIL Gold przyjechały biegaczki i biegacze z całej Polski. Wielu z nich od tygodni planowało udział w tych prestiżowych zawodach, podkreślając, że taka ogólnopolska rywalizacja to wisienka na torcie niemal półrocznych zmagań w przełajowej piątce. Warto w tym miejscu przypomnieć, że CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden odbywa się w formule cyklu grand prix. W każdej z dziesięciu lokalizacji (a są to: Bydgoszcz, Katowice, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Warszawa i Wrocław), na przestrzeni jesienno-zimowych miesięcy rozegranych zostało po 5 imprez. Ci najlepsi w klasyfikacjach open i w kategoriach wiekowych oraz zawodnicy z minimum wynikowym, mogli wziąć udział w dzisiejszych zawodach.
Jestem bardzo zadowolony. Biegi wyglądały dokładnie tak, jak to sobie wymarzyłem. Ale najbardziej cieszy mnie fakt, że te zawody są ważne nie tylko dla nas, ale także dla naszych biegaczy. Podziękowania, jakie do nas docierają są najlepszym dowodem na to, że warto rozwijać ten pomysł i już dzisiaj myślimy o tym, jak, gdzie i kiedy zorganizować kolejną edycję naszej złotej odsłony – podkreśla organizator CITY TRAIL – Piotr Książkiewicz.  Nie mogę pominąć faktu szerokiego przekroju wiekowego zawodniczek i zawodników, którzy stanęli dzisiaj na starcie. To napawa optymizmem i pozwala mi być spokojnym o poziom sportowy naszych imprez w kolejnych latach.
Warto podkreślić jeszcze jeden fakt. Na biegu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden Gold spotkali się biegacze startujący na stadionie, w biegach ulicznych, w tym maratończycy, specjaliści od biegów przełajowych, a nawet górskich, ale także triathloniści. Świadomi tego organizatorzy przygotowali ciekawą, techniczną trasę, która dawała szansę na równą walkę zawodniczek i zawodników różnych specjalizacji. Założony cel udało się osiągnąć, czego najlepszym dowodem jest kobieca rywalizacja. Przed biegiem zdecydowaną faworytką była czołowa, polska biegaczka długodystansowa, najlepsza Polka w rozegranym pod koniec marca Warszawskim Półmaratonie Pokoju – Aleksandra Brzezińska. Tymczasem na mecie jako pierwsza zameldowała się – z blisko półminutową przewagą – triathlonistka – Marta Łagownik.  Przyznaję, że to była wymagająca trasa. Moje przygotowanie siłowe, mocna sylwetka na pewno miały znaczenie. Jestem triathlonistką. Za tydzień rozpoczynam sezon i wiem, że ten dzisiejszy bieg był dobrym przetarciem – mówiła na mecie zwyciężczyni biegu, autorka rekordu gdańskiej trasy CITY TRAIL – Marta Łagownik.

Marta Łagownik

Marta Łagownik

Z kolei tak zawody podsumowała Aleksandra Brzezińska:  To jest sport. Pewnym wygranej można być tylko na mecie. Ten dzisiejszy start był z pełnego treningu. Przygotowuję się do maratonu i wspólnie z trenerem – Błażejem Brzezińskim – zdecydowaliśmy, by nie odpuszczać żadnego akcentu, bo każdy tydzień pracy jest ważny. Mimo to, jestem zadowolona. Uwielbiam cykl CITY TRAIL. Bardzo lubię te przełajowe starty i w żadnym wypadku nie obrażam się na przełaje – wręcz przeciwnie.

Dariusz Boratyński

Dariusz Boratyński

Męska rywalizacja podczas biegu finałowego była niezwykle emocjonująca. Z numerem „1” startował rekordzista wszech czasów CITY TRAIL – Dariusz Boratyński, który w marcu, na wrocławskiej, szybkiej trasie CITY TRAIL pobiegł 14:25.
Wynik sprzed dwóch tygodni dodał mi pewności siebie. Wiedziałem, że przyjeżdżam do Bydgoszczy walczyć o wygraną. Dzień przed startem sprawdziłem trasę i nie miałem wątpliwości, co do tego, że „złamanie” 16 minut będzie dzisiaj możliwe pod warunkiem, że od startu będzie inny chętny do szybkiego biegania. Okazało się, że poza mną, Dawid Malina i Marcin Biskup od startu ruszyli mocnym tempem i dopiero w drugiej części dystansu zostaliśmy tylko we dwóch – z Dawidem. Zmienialiśmy się na prowadzeniu, a zwycięstwo wymagało mocnego finiszu. Sporo mnie kosztował ten bieg, ale było warto i bardzo się cieszę, że mogłem rywalizować z zawodnikami z innych miast CITY TRAIL – zaznaczył po zawodach Dariusz Boratyński.

Zwycięstwo w biegu oznacza nie tylko tytuł najlepszego biegacza CITY TRAIL w kraju, ale także solidną wygraną – 2000 zł oraz zegarek marki Suunto. Dodatkowo nagradzane były poszczególne kategorie wiekowe. Pula nagród wyniosła 25 000 zł, co jest niespotykaną kwotą, jak na biegi przełajowe w Polsce.

TOP 6 biegu finałowego kobiet:
1. Marta Łagownik (Gdańsk) – 18:11
2. Aleksandra Brzezińska (Bydgoszcz) – 18:39
3. Olga Ochal (Bydgoszcz) – 19:07
4. Halina Rasińska (Plewiska) – 19:16
5. Martyna Budziłek (Kadzidło) – 19:21
6.Weronika Mikołajewska (Banino) – 19:30

TOP 6 biegu finałowego mężczyzn:
1. Dariusz Boratyński (Wrocław) – 15:56
2. Dawid Malina (Rybnik) – 16:00
3. Marcin Biskup (Bydgoszcz) – 16:13
4. Sebastian Nowicki (Oborniki) – 16:20
5. Wojciech Serkowski (Dzierżążno) – 16:25
6. Kacper Adamczak (Tarchały Wielkie) – 16:29

Biegi finałowe były możliwością sprawdzenia się w ogólnopolskiej stawce także dla zawodniczek i zawodników spoza ścisłej czołówki cyklu, bowiem kwalifikację zdobyli także najlepsi w dwunastu kategoriach wiekowych. Rywalizacji najszybszych uczestników CITY TRAIL towarzyszył bieg otwarty, rozegrany na tej samej trasie, na której startowali czołowi przełajowcy w Polsce.
Organizatorem zawodów jest Fundacja Krok do Natury. Informacje o zawodach znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Warto zaglądać również na profil imprezy na Facebooku, gdzie pojawia się wiele ciekawostek oraz wyniki i zdjęcia z biegów.

/informcja prasowa/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *