24 kwietnia 2014 By RUNSTYLE, RZECZY With 8888 Views

Mo Farah – „Siła ambicji. Autobiografia”.

„Najlepsi pokonywali trasę w jakieś dziewięć minut, mnie zajęło to sześć czy siedem minut. Nasze zmagania obserwował Graham Potter, opiekun nauczycieli wychowania fizycznego. Kiedy ostatni uczeń ukończył drugie okrążenie, Graham poprosił nas wszystkich do siebie.
No dobrze – zaczął – a teraz wyjmijcie dzienniczki. Nie, Mo, ty nie.
Wszyscy posłusznie zrobili, co kazał. Podrapałem się po głowie, nie wiedząc, o co chodzi. Graham pokazał mnie palcem i powiedział:
Mo podpisze wam się w dzienniczkach. Dobrze ich pilnujcie, bo w przyszłości będą dużo warte. Zapamiętajcie to sobie. Mo będzie gwiazdą.”

To tylko jedna z historii opowiedziana przez Mo Farah w jego autobiografii „Siła ambicji”. Historia, która przydarzyła mu się w szkole, kiedy już po wielu trudach, bojach i podstępach udało się go przekonać do biegania. Mo Farah wcale bowiem nie chciał być biegaczem… Kiedy jeszcze mieszkał w Dżibucie marzył mu się warsztat samochodowy, a zaraz potem mistrzostwo świata w piłce nożnej. I to właśnie drobne przekupstwo w postaci obiecanej po wygranym biegu koszulki ulubionego klubu piłkarskiego Arsenal, przekonało go tak naprawdę do biegania…
A kiedy już zaczął biegać i brać udział w szkolnych zawodach przełajowych, to nagle okazało się, że w bieganiu przeszkadzała mu nie piłka nożna, ale … kiepska znajomość języka angielskiego. Dlaczego? Odpowiedzi poszukajcie sami.
Autobiografia Mo Faraha, to lektura na góra dwa wieczory. Pełna faktów, anegdot, zabawnych historyjek i poważnych historii. Poznacie Somalijczyka z Mogadiszu, który przez Dżibuti trafił do Londynu i stał się jednym z najbardziej znanych biegaczy na świecie.

Mohamed „Mo” Farah, brytyjski lekkoatleta, mistrz olimpijski i świata na 5 000 i 10 000 m, może się pochwalić wieloma rekordami Europy: w biegach na 1500, 5000 (halowy) i 10 000 metrów, i Wielkiej Brytanii: na 3000  (halowy) i 5000 metrów oraz na 10 km w biegu ulicznym. W 2013 roku Mo odebrał Order Imperium Brytyjskiego. Obecnie mieszka w Portland w stanie Oregon razem ze swoją żoną Tanią i córkami: Rhianną, Aishą i Amani. Pod okiem legendarnego Alberta Salazara przygotowuje się do swojego pierwszego startu na dystansie maratonu.

Mo Frah, „Siła ambicji. Autobiografia”, Wydawnictwo Galaktyka, 2014.

Tags : ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *