18 czerwca 2021 By RUNSTYLE, Slider With 1341 Views

Trening wytrzymałościowy. Jak budować maksymalną wydolność i szybkość bez przetrenowania i kontuzji

Jesteś biegaczem, kolarzem, pływakiem, narciarzem biegowym lub innym sportowcem pragnącym zwiększyć swoją wytrzymałość? Jeżeli tak, to „Trening wytrzymałościowy jest właśnie dla ciebie” Philipa Maffetone’a jest właśnie dla Ciebie. Przekładu książki dokonał Piotr Pazdej.

Philip Maffetone w książce „Trening wytrzymałościowy. Jak budować maksymalną wydolność i szybkość bez przetrenowania i kontuzji” przedstawia rzetelną wiedzę na temat tego, jak osiągnąć optymalny potencjał sportowy i przez lata cieszyć się zdrowiem oraz unikać kontuzji.
Jego zindywidualizowane podejście to unikalny system dopracowywany przez trzy dekady szkolenia i leczenia sportowców – od amatorów do zawodowców, a nawet mistrzów świata. Doktor Maffetone wyjaśnia, jak zbudować solidną bazę tlenową, która zapewni zwiększone spalanie tłuszczu, stałe dostawy energii oraz sprawny układ odpornościowy, i obala przy tym wiele powszechnych mitów.

Z książki dowiesz się m.in., że:

  • warto trenować wolniej, aby być szybszym podczas zawodów,
  • drogie buty do biegania mogą powodować kontuzje,
  • rozciąganie nie jest konieczne i może prowadzić do kontuzji,
  • spożywanie zdrowych tłuszczów pomaga budować wytrzymałość, zmniejsza stany zapalne i poprawia funkcjonowanie mózgu,
  • węglowodany przetworzone zmniejszają poziom energii i zaburzają równowagę hormonalną,
  • wiek nie stanowi żadnej przeszkody w dążeniu do osiągania lepszych wyników,

Marcin Świerc, wielokrotny medalista mistrzostw Polski w biegach górskich

Wytrzymałość to niewątpliwie podstawowa zdolność ludzkiego organizmu, którą – jak się wydaje – łatwo kształtować. Z doświadczenia wiem, że nie jest to takie proste, jeśli chce się rywalizować na wysokim poziomie i osiągać maksimum swoich możliwości. W sporcie nie ma drogi na skróty. Tutaj ciało musi współpracować z głową, tolerować zmęczenie czy pojawiające się zniechęcenie. Trzeba wykazać silną wolę w codziennych treningach i konsekwentnie przestrzegać diety. Doktor Maffetone prezentuje holistycznie podejście do tych zagadnień i pokazuje, jak znaleźć równowagę i wciąż się rozwijać w dyscyplinach wytrzymałościowych. Dzięki tej pozycji na pewno znajdziesz dla siebie najlepszą drogę do osiągania coraz lepszych wyników. Jeśli się uczyć, to tylko od najlepszych. Ułóż swój plan i działaj.

Maciej Jagusiak vel Pan Jagoda, trener techniki biegowej

Jako trener techniki biegowej obserwuję, że najczęstszym błędem popełnianym nie tylko przez amatorów jest to, iż spokojne rozbiegania robią o wiele za szybko! Dzięki dr. Maffetone’owi można zrozumieć, że aby zrobić progres i zacząć biegać szybko, najpierw trzeba nauczyć się biegać bardzo wolno.
Trening wytrzymałościowy to lektura obowiązkowa dla każdego biegacza czy triathlonisty, o trenerach nawet nie wspomnę. Gorąco polecam!

Christopher McDougall, autor książki „Urodzeni biegacze. Tajemnicze plemię Tarahumara, bieganie naturalne i wyścig, jakiego świat nie widział”

Każda książka Phila Maffetone’a to wiedza w czystej postaci i doświadczenie jednego z najwybitniejszych umysłów w sportach wytrzymałościowych. Jego geniusz polega na ponownym odkryciu dawnej mądrości, która mówi, że ludzkie ciało nie musi cierpieć, a ból to tylko kara, jaką się płaci za ignorowanie sygnałów wysyłanych przez mózg. Lektura tej książki i wracanie do niej to najlepsza rada, jakiej można udzielić każdemu sportowcowi bez względu na poziom jego zaawansowania.


Przekładu książki „Trening wytrzymałościowy” na język polski dokonał Piotr Pazdej.

To już kolejna książka przetłumaczona przez Piotra. Na swoim koncie ma m.in. „Pod górę. Trening dla biegaczy i skiturowców”, autorstwa Steve’a House’a, Scotta Johnstona, Kiliana Jorneta oraz „Gotowy do biegu”, Kelly Starretta.

Wywiad z Piotrem z cyklu „Życie pozabiegowe” przeczytacie na runandtravel.pl

Książkę możecie kupić na stronie Wydawnictwa Galaktyka.

Tags : , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *