16 marca 2016 By RUNSTYLE, RZECZY, Slider With 6482 Views

Nike Free RN Motion Flyknit

Nike zaprezentował model Nike Free RN Motion Flyknit, czyli kolejną odsłonę technologii Nike Free. Nastąpiło to po 12 latach od pierwszych badań, w ramach których pracowano nad stworzeniem buta pozwalającego naśladować ruch bosej stopy, a jednocześnie zapewniającego ochronę i wsparcie.

Nike Free RN Motion Flyknit

Nike Free RN Motion Flyknit

Koncept Nike Free narodził się w 2001 roku. Projektanci Nike postanowili stworzyć but, który pozwoli naśladować ruch bosej stopy, jednocześnie zapewniając ochronę i wsparcie. Pierwsze wyniki tych badań zaprezentowano w 2004 roku pokazując but o podeszwie z nacięciami umożliwiającymi elastyczny ruch stopy i dającymi poczucie biegania boso na wszelkiego rodzaju nawierzchniach.

Nike Free RN Motion Flyknit

Nike Free RN Motion Flyknit

W oparciu o badania wykazujące, że stopa rozszerza się i kurczy po kontakcie z ziemią i oderwaniu jej od podłoża, projektanci Nike opracowali podeszwę z materiału auksetycznego. Zastosowano w niej trójramienne geometryczne elementy, które naśladują reakcje ciała oraz stopy na cykliczne przyrosty i spadki siły nacisku podczas biegu. Dostosowują się do dynamicznych wahań w rozmiarze stopy, odpowiadających zmianie o jeden rozmiar na długości oraz o dwa rozmiary w szerokości buta.

Nike Free RN Motion Flyknit

Nike Free RN Motion Flyknit

Aby uzyskać to nowatorskie rozwiązanie, zastosowano technologię podwójnego wtryskiwania. Wykorzystując temperaturę zamiast tradycyjnego klejenia, spojono na gorąco dwa rodzaje pianki: sztywną piankę nośną IU oraz miękką piankę IP. Rozwiązanie to zapewnia wyższy poziom amortyzacji niż w poprzednich modelach Nike Free.

Nike Free RN Motion Flyknit

Nike Free RN Motion Flyknit

Wyższa mobilność sprawiła, że projektanci musieli na nowo przeprojektować część obwodową łączącą podeszwę z cholewką, która w tradycyjnej formie zdecydowanie wpływała na dynamikę pracy podeszwy. Dlatego też zdecydowali się wykorzystać elastyczną cholewkę Flyknit, która sięga pod stopę, tworząc niemal jednolitą całość, pracującą w harmonii z dynamiczną podeszwą.

Tags : ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *