Nike Zoom Superfly Flyknit

19 marca 2016 By RUNSTYLE, RZECZY, Slider With 4948 Views

Nike Zoom Superfly Flyknit

Przy sprintach liczą się nawet milisekundy. Nike Zoom Superfly Flyknit to but stworzony we współpracy z amerykańską sprinterką Allyson Felix, dla której kontrola kroku na bieżni – podczas sprintów na 200 oraz 400 metrów – może decydować o różnicach rzędu milisekund.

Allyson Felix, złota medalistka w sprincie, chcąc podjąć wyzwanie w Rio, nawiązała współpracę z Nike przy projektowaniu nowego buta sprinterskiego.

But projektowany w… laboratorium

Nike Zoom Superfly Flyknit powstał w oparciu o zaawansowaną analizę naukową przeprowadzoną w laboratorium Nike Sports Research Lab (NSRL) oraz realizację projektu przez inżynierów odpowiedzialnych za technologię Flyknit. Połączenie tych badań z obserwacjami Felix oraz wskazówkami jej trenerów pozwoliło całemu zespołowi na precyzyjne dostosowanie kluczowych cech buta, takich jak transfer energii, dopasowanie czy elastyczność do preferencji i biomechaniki ruchu sprinterki, której bieg wyróżnia się długim i bardzo dynamicznym krokiem.

Nike Zoom Superfly Flyknit

Nike Zoom Superfly Flyknit

Aby dopasować but do stopy Felix opracowano indywidualne kopyto szewskie pasujące do rozmiaru jej stopy (9.5, szerokość AA). Płytka podeszwy buta została zaprojektowana specjalnie z myślą o zachowaniu odpowiednego poziomu elastyczności, który odpowiada sprinterce. Stało się to możliwe, dzięki wykorzystaniu technologii druku 3D w tworzeniu prototypów.

Idealnie dopracowana cholewka

Indywidualnie dopracowana cholewka Flyknit stanowi idealne dopełnienie płytki, zapewniając jeszcze większą lekkość i minimalizując rozmiar. Po raz pierwszy w bucie sprinterskim pojawia się wysokość 3/4, która gwarantuje dodatkowe wsparcie w wyższej części stopy oraz płynność ruchu.

Nike Zoom Superfly Flyknit

Nike Zoom Superfly Flyknit

Na etapie tworzenia buta, Felix spotykała się z zespołem Nike kilkanaście razy – od pierwszej przymiarki w maju 2014 aż po ostateczne testy w Los Angeles. Stworzono 30 wersji buta sprinterskiego, a cholewka Flyknit była modyfikowana ponad 70 razy zanim zespół uzyskał pewność, że jest idealnie dostosowana do potrzeb Felix.
Wiązało się to z bardzo częstym wykonywaniem prototypów. Zastosowanie najnowszych technologii, takich jak drukowanie 3D metodą selektywnego spiekania laserowego SLS (Selective Laser Sintering), pozwoliło na skrócenie czasu tworzenia próbek z kilku tygodni do kilku dni. Usprawnienie procesu umożliwiło szybsze wprowadzanie modyfikacji i stworzenie idealnego produktu dla sportowca.

Nike Zoom Superfly Flyknit

Nike Zoom Superfly Flyknit

Tags : ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *