8 listopada 2021 By POLSKIE DROGI With 3096 Views

Pierwsza seria biegów CITY TRAIL zakończona

W dniach 6-7 listopada 2021 r. rywalizację w cyklu biegów przełajowych CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden 2021/2022 rozpoczęli biegacze z Lublina, Warszawy, Bydgoszczy i Łodzi. Tym samym zakończyła się pierwsza kolejka z pięciu zaplanowanych na sezon. Łącznie w czterech imprezach pobiegło blisko 2300 uczestników, w tym niemal 650 dzieci.

8.11.2021 r.

Lublin

Lubelska 5-kilometrowa trasa CITY TRAIL poprowadzona jest niezwykle urozmaiconymi ścieżkami nad Zalewem Zemborzyckim. Nie jest to pętla pozwalająca na rozwinięcie dużych prędkości, ale start na tej trasie daje olbrzymią satysfakcję. Sobotni bieg przyniósł zwycięstwo debiutującego w CITY TRAIL w Lublinie Damiana Świerdzewskiego. Jego czas to 16:38. Na drugim miejscu finiszował Patryk Pawłowski (16:47), a jako trzeci linię mety minął Przemysław Szymanowski (16:50).
W rywalizacji kobiet zwycięstwo odniosła Natalia Zych finiszując w 20:02.

– Wygrana to wygrana, ale dzisiaj nie czułam się najlepiej, więc nie mogę powiedzieć, że jestem zadowolona ze startu. Planuję jednak regularnie pojawiać się na trasie nad Zalewem Zemborzyckim i ponownie walczyć o wygraną w klasyfikacji generalnej – mówiła po biegu najszybsza z kobiet sobotnich zawodów, najlepsza biegaczka CITY TRAIL w Lublinie w sezonie 2019/2020. – Trzeba przyznać, że warunki mieliśmy dzisiaj nie najłatwiejsze. Silny wiatr był bardzo odczuwalny w pierwszej części dystansu i na finiszu, kiedy trasa wraca na ścieżkę tuż przy Zalewie.

Drugie miejsce zajęła Dominika Łukasiewicz (20:06), a „oczko” niżej uplasowała się Magdalena Sekuła (20:26). Linię mety biegu głównego przekroczyło 295 osób, w tym 86 kobiet. W biegach CITY TRAIL Junior wzięło udział 74 dzieci. Terminy kolejnych biegów w Lublinie to 11 grudnia, 8 stycznia, 5 lutego i 5 marca. Wszystkie odbędą się na trasie nad Zalewem Zemborzyckim. Lubelskie zawody współfinansuje Miasto Lublin. Lokalnym współorganizatorem jest firma InesSport.

Warszawa

Warszawska 5-kilometrowa trasa CITY TRAIL poprowadzona jest ścieżkami Lasu Młociny i daje możliwość rozwinięcia dużych prędkości. Po spokojnym, kontrolowanym biegu zwycięstwo w sobotniej rywalizacji odniósł Piotr Mielewczyk, uzyskując czas 15:28. Na drugim miejscu finiszował Mikołaj Skibiński (16:13), a jako trzeci linię mety minął Marcin Patecki (16:13). W rywalizacji kobiet zdecydowane zwycięstwo odniosła Dominika Stelmach finiszując w 17:22.
– Bardzo cieszy mnie fakt, że wciąż potrafię szybko biegać. Być może, w którymś z kolejnych biegów CITY TRAIL pokuszę się o rozwinięcie maksymalnych prędkości, co finalnie zaowocuje jakimś solidnym wynikiem. Dzisiaj rano robiłam już siłę biegową, więc nogi miały prawo być zmęczone. Najbliższym planem docelowym jest klasyczny maraton na ulicy, który być może pobiegnę w lutym. W perspektywie odwołania trailowych mistrzostw świata postanowiłam powalczyć właśnie na 42km 195m, bo jestem przekonana, że stać mnie na rekord życiowy. W planach długofalowych biorę pod uwagę sierpniowe mistrzostwa świata w biegu ulicznym na 100km, albo słynny bieg ultra w RPA, Comrades – zdradziła po biegu najszybsza z kobiet warszawskich zawodów, wicemistrzyni świata w długodystansowym biegu górskim z 2018 roku.

Drugie miejsce zajęła Iwona Wicha (18:09), a na trzeciej pozycji uplasowała się Adriana Kalbarczyk (18:35). Linię mety biegu głównego przekroczyły 624 osoby, w tym 255 kobiet. W zawodach dla juniorów pobiegło 249 młodych sportowców.
Terminy kolejnych biegów w Warszawie to 4 grudnia, 8 stycznia, 19 lutego i 19 marca. Wszystkie odbędą się na trasie w Lesie Młociny.

Bydgoszcz

Bydgoska, 5-kilometrowa trasa CITY TRAIL poprowadzona jest ścieżkami parku „Myślęcinek” i jest jedną z najszybszych „piątek” rozgrywanych w ramach ogólnopolskiego grand prix.
W niedzielnym biegu zwyciężył aktualny rekordzista trasy, Błażej Brzeziński, pokonując ją tym razem w 15:08. Na drugim miejscu finiszował Marcin Biskup (15:43), a trzeci był Piotr Frydrychowski (15:46).
Wśród pań najlepszą okazała się Aleksandra Brzezińska, której pokonanie 5 kilometrów zajęło 17 minut i 6 sekund. – Bardzo się cieszę że mogę znów biegać w pełni zdrowia! Wcześniej, przez 6 tygodni zmagałam się z kontuzją. Na szczęście to już za mną. Oczywiście mój obecny trening to początek drogi do szybkiego biegania. Za 3 tygodnie zamierzam wystartować w przełajowych mistrzostwach Polski. Jestem w końcu aktualną mistrzynią kraju. Co prawda daleko mi do najwyższej formy, ale zamierzam ambitnie walczyć. Uwielbiam rywalizację i biegi przełajowe, które zdominują moją zimową część sezonu. Kulminacyjnym momentem mają być wojskowe igrzyska zimowe, na których zamierzam wystartować właśnie w crossie. Docelowo, w przyszłym roku chciałabym oczywiście uzyskać jakiś wartościowy wynik w maratonie.
Drugie miejsce zajęła Marta Szenk (18:50), a trzecia była Daria Maik (18:57). Przełajową piątkę ukończyło 400 zawodników, w tym 141 kobiet. W rywalizacji CITY TRAIL Junior wzięło udział 163 młodych sportowców.
Terminy kolejnych biegów w Bydgoszczy to 5 grudnia, 9 stycznia, 20 lutego i 20 marca. Wszystkie odbędą się na trasie w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek”. Bydgoską edycję CITY TRAIL współfinansuje Miasto Bydgoszcz.

Łódź

Łódzka 5-kilometrowa trasa CITY TRAIL poprowadzona jest ścieżkami Parku Baden-Powella. Zawodnicy decydujący się na udział w biegach dwukrotnie mają do pokonania trawiasty podbieg i jest to największe utrudnienie na trasie. Zwycięzca niedzielnego biegu – zaledwie 16-letni Maksymilian Zawiślak – uzyskał wynik 17:01.
– Biegam dopiero od maja 2020 roku, wcześniej uprawiałem tenis stołowy. Startuję głównie na bieżni. Dzisiejszy bieg był bardzo trudny, aczkolwiek rywale nie ruszyli zbyt mocno, więc byłem w stanie utrzymać ich tempo. Mam nadzieję, że trener nie będzie miał nic przeciwko startom w kolejnych biegach CITY TRAIL – mówił na mecie zwycięzca.
Na drugim miejscu finiszował Jędrzej Hasiura (17:06), a jako trzeci linię mety minął Paweł Kopaczewski (17:12). W rywalizacji kobiet zdecydowane zwycięstwo odniosła Dominika Wiecha, finiszując w 18:39. Drugą lokatę wywalczyła Andżelika Niklewicz (20:02), a na trzecim miejscu uplasowała się Milena Gierach (20:18).
Linię mety biegu głównego przekroczyło 317 osób, w tym 95 kobiet. W biegach CITY TRAIL Junior wystartowało 160 młodych sportowców.

Terminy kolejnych biegów w Łodzi to 12 grudnia, 9 stycznia, 6 lutego i 6 marca. Wszystkie odbędą się na trasie w Parku Baden-Powella. Lokalnym współorganizatorem łódzkiej edycji CITY TRAIL jest firma InesSport.

Warto przypomnieć, że biegi CITY TRAIL charakteryzuje cykliczna formuła. Aby zostać sklasyfikowanym, walczyć o nagrody i otrzymać pamiątkowy medal, trzeba pobiec minimum 3 razy w edycji.

Kolejne biegi CITY TRAIL są zaplanowane na 13 listopada w Olsztynie i 14 listopada w Trójmieście. Szczegółowe informacje o biegach i zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku. Zawody są dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sport.