30 września 2020 By LUDZIE, RUNSTYLE, RZECZY, Slider With 2372 Views

Rickey Gates i jego Transamerica. Premiera filmu i książki o biegowej podróży przez USA.

29 września 2020 roku swoją premierę na kanale Salomon TV miał film „Transamerica”, którego głównym bohaterem jest amerykański biegacz Rickey Gates. Wyprawa przez Stany miała być poszukiwaniem prawdziwej Ameryki w okresie politycznego zamieszania po wygranych wyborach przez Donalda Trumpa. Czy była? Przekonajcie się sami.

———————————————————————-

30.09.2020 r.

Jest rok 2016. Kandydat republikanów – Donald Trump – wygrywa w USA wybory prezydenckie. Amerykański biegacz Rickey Gates zdaje sobie sprawę, że Ameryka, którą właśnie zobaczył nie jest już tą samą Ameryką, jaką znał. Zaintrygowany tym i zaciekawiony decyduje się wyruszyć pieszo przez Stany, aby zobaczyć na własne oczy, jak zmienił się kraj i spróbować zrozumieć innych Amerykanów. Z ciekawością antropologa chce odkryć podzieloną Amerykę.

Rickey Gates swoją biegową podróż rozpoczyna w 2017 roku nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego w Południowej Karolinie, a kończy nad Oceanem Spokojnym w San Francisco w Kalifornii. Pokonuje prawie 3700 mil, a cała podróż zajmuje mu 5 miesięcy. Wyprawa, która miała być poszukiwaniem prawdziwej Ameryki w okresie politycznego zamieszania, ostatecznie staje się poszukiwaniem i odnajdywaniem sensu w życiu przez samego Rickey Gates’a. Bieganie w tym projekcie nie jest najważniejsze, chociaż mamy do czynienia zarówno z ekstremalnym zarówno fizycznym, jak i mentalnym wysiłkiem. Dla Rickego 3700-milowa podróż była możliwością poznania siebie i historii niezwykłych ludzi w całych Stanach Zjednoczonych, których inaczej nigdy nie miałby okazji spotkać.

———————————————————————-

Film „Transamerica”

Historia podróży tego amerykańskiego biegacza została udokumentowana w filmie „Transamerica”, który miał swoją premierę 29 września. To pełnometrażowy dokument wyprodukowany i wyreżyserowany przez The Wandering Fever i jego jedynego sponsora, markę Salomona. Film dostępny jest na kanale Salomon TV w języku angielskim. Niestety nie ma napisów polskich, można jednak ustawić automatyczne (nieco kulejące, ale jest) tłumaczenie polskie.

———————————————————————-

Książka „Cross Country”

Podróż została również udokumentowana w książce „Cross Country”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Chronicle Books. To zapis osobistych refleksji, wywiady ze spotkanymi ludźmi oraz ponad 200 zdjęć zwykłych i niezwykłych ludzi oraz miejsc, które widział po drodze. Dla Rickego 3700-milowa podróż była możliwością poznania siebie i historii niezwykłych ludzi w całych Stanach Zjednoczonych, których inaczej nigdy nie miałby okazji spotkać. Książkę można kupić >>> TU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Publikacja jest świetną propozycją nie tylko dla biegaczy, ale również dla wędrowców i wszystkich miłośników przyrody, a także dla fanów dzienników podróżniczych, fotografii i fotoreportażu. Jeżeli podobała się wam książka „Ludzie Nowego Jorku” (Humans of New York) Brandona Stantona, wydana w Polsce nakładem wydawnictwa SQN, to książka „Cross Country” spodoba się wam tym bardziej.

Selfie z trasy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *