10 marca 2024 By GÓRY & ULTRA, Slider With 362 Views

Sebastian Franek: UltraKotlina 30 km [wskazówki przed startem]

„Dystans i profil trasy są dla każdego. Zarówno dla starych wyjadaczy, jak i dla tych, którzy na swój pierwszy raz wybrali właśnie ten bieg. Co powiedziałbym „nowicjuszom”? Biegnijcie i zbierajcie doświadczenie, bo to naprawdę fajny bieg do takich celów”. Swoim doświadczeniem ze startu w UltraKotlina na dystansie 30 km dzieli się Sebastian Franek.


10.03.2024 r.


W dniach 11-13 października 2024 r. odbędzie się 12. edycja imprezy UltraKotlina. Trasa biegu poprowadzona jest przez cztery pasma górskie: Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Kaczawskie oraz Góry Izerskie. Zapisy wystartowały 23 lutego. O tegorocznej edycji przeczytasz na runandtravel.pl.


Czym wyróżnia się trasa Ultra Kotlina 30?

Sebastian Franek: Trasa UK30 to na pewno bardzo szybka trasa. Z zegarka wyszło mi ok. 1200 up i 850 down przy długości 32,55 km – więcej jest więc podbiegów niż zbiegów, natomiast według mnie zbiegi są bardziej wymagające na tej trasie niż podbiegi. Podbiegi są bardzo długie, ale wznoszą się delikatnie i można je spokojnie podbiegać. Mój czas to 3:41:28, a punktacja RMT za ten bieg to 460 (moja średnia to 450).

Co może na niej sprawić trudność?

Sebastian Franek: Trudność – jak już wspominałem – sprawiają tutaj zbiegi. No chyba że ktoś się w nich specjalizuje. Zbiegi są trzy, w tym dwa długie, jeden szutrowy (na 5 km o długości 3 km), a drugi za 18 km (pierwsze 3 km po asfalcie + 3 km w lesie) i ostatni najgorszy na 29 km po odcinku, który nie nadaje się nawet do chodzenia, a trzeba tam biec (2 km i kończy się przy wodospadzie Kamieńczyk). Ja osobiście wolę techniczne zbiegi, takie jak są np. w Tatrach. Tutaj mamy długie proste zbiegi, za którymi nie przepadam, ale komuś może się to właśnie podobać.

Na co trzeba być przygotowanym?

Sebastian Franek: Jak na każdym górskim biegu – na wszystko. UltraKotlina to początek października, więc raczej pogoda nie może zaskoczyć (w 2023 roku w niedzielę była idealna, ale dzień wcześniej reszta dystansów z tego festiwalu miała dość mocne chwilami opady deszczu, przez co szczególnie ten ostatni zbieg dawał się we znaki startującym).

Co dla Ciebie było największym wyzwaniem?

Sebastian Franek: Ja byłem jak na swoje możliwości bardzo dobrze przygotowany, więc poza tymi zbiegami, których po prostu nie lubię, cała reszta przebiegła zdecydowanie według planu.

Czym urzekła cię trasa?

Sebastian Franek: No widoków to na tej trasie nie ma, patrząc na ten aspekt, no może oprócz odcinka przy Wysokim Kamieniu. Jeśli ktoś się nie ściga, można tam zrobić fajne fotki na Karkonosze (jeśli będzie dobra pogoda). Sama trasa nie jest technicznie trudna, poza tym wspominanym już ostatnim zbiegiem (w sumie przedostatnim, bo ostatni jest już tuż przed metą, a tam wiadomo jak by nie było, to każdy ma 100% energii). Fajna biegowa, szybka trasa.

Co Ci się najbardziej podobało?

Sebastian Franek: Chyba szybka trasa. Kto lubi, może się na niej ścigać. A ci, którzy dopiero zaczynają przygodę z bieganiem górskim, na pewno po tej trasie złapią bakcyla do dalszego biegania w górach.

Plecak, kije, zegarek, buty… jakie wyposażenie zabrać na trasę? Co się na pewno przyda?

Sebastian Franek: Trasa nie przebiega przez jakieś wysokie i trudne góry, więc do plecaka/kamizelki pakujemy tylko to, co obowiązkowe. Co do kijków – jeśli ktoś lubi, to tak. Dla mnie było zbyt małe nachylenie, żeby je brać ze sobą. Buty, wiadomo, trailowe (ja polecam Hoki). Zegarek – podstawa dla szybszych biegaczy, żeby kontrolować bieg, dla nowicjuszy wgrany track to zawsze pewność, że się nie zabłądzi, choć trasa jest dobrze oznaczona.

Komu polecasz start w Ultra Kotlina 30? Czy to dobry pomysł na debiut na takim dystansie w górach?

Sebastian Franek: Dystans i profil trasy są dla każdego. Zarówno dla starych wyjadaczy, jak i dla tych, którzy na swój pierwszy raz wybrali właśnie ten bieg. Co poradziłbym tym, którzy wystartują po raz pierwszy? – zdecydowanie polecam. A co powiedziałbym „nowicjuszom”? Biegnijcie i zbierajcie doświadczenie, bo to naprawdę fajny bieg do takich celów.


Przeczytaj przed startem: 


Jesteś naszym Czytelnikiem? Dołącz do naszych Patronów i w ramach Patronite.pl wspieraj rozwój portalu ruandtravel.pl.

Kliknij w baner poniżej i poznaj szczegóły


Tags :

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *