22 listopada 2022 By POLSKIE DROGI, Slider With 3015 Views

Szybkie bieganie podczas CITY TRAIL we Wrocławiu i Katowicach

Po dwutygodniowej przerwie na przełajowe ścieżki wrócili biegacze startujący w cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. W weekend 19-20 listopada odbyły się dwa biegi – w sobotę we Wrocławiu oraz w niedzielę w Katowicach.

21.11.2022

Wrocław pod dyktando Dariusza Boratyńskiego

W wrocławskim biegu wzięło udział 458 biegaczek i biegaczy. Zwycięzcą został rekordzista 5-kilometrowej trasy w Lesie Osobowickim – Dariusz Boratyński, który uzyskał znakomity rezultat – 14:38.

foto Tomasz Pawlicki

Czuję, że jest moc. Na mecie CITY TRAIL osiągnąłem zakładany rezultat z nadspodziewanym luzem. 4 km przebiegłem szybciej ok. 10 sekund szybciej niż w marcu – kiedy „biłem” rekord trasy. Wtedy zdecydowałem się na bardzo mocny finisz, tym razem na ostatnim kilometrze delikatnie zwolniłem, bo było mi trochę zimno i miejscami było ślisko, zwłaszcza na końcówce. Cieszę się, że miałem dzisiaj za plecami mocnych rywali – presję wywierali na mnie Mikołaj Czeronek i Dawid Borowski. Znacznie łatwiej w takiej sytuacji się zmobilizować. Na Mistrzostwach Polski w Biegach Przełajowych będą rozegrane dwa dystanse – 4 i 8 km. Startuję na dłuższym, ale na obu dystansach celowałbym w zwycięstwo. Wybraliśmy z trenerem trasę 8-kilometrową, bo uznaliśmy, że tutaj zgłoszonych jest więcej czołowych biegaczy w Polsce, a my chcemy mierzyć się z jak najlepszymi. Trzeba podejmować ryzyko.  – Dariusz Boratyński, zwycięzca sobotnich zawodów, wicemistrz kraju w rozegranych przed dwoma tygodniami Mistrzostwach Polski na dystansie 5 km.

 

Drugie miejsce zajął w sobotę Mikołaj Czeronek (wynik 14:45), a trzeci był Dawid Borowski (czas 14:50).W rywalizacji kobiet jako pierwsza do mety dotarła Kinga Pietras, z czasem 18:34. Drugą lokatę wywalczyła Klaudia Pawlus (czas 18:43), a trzecia była Emilia Liputa (wynik 18:55).

Kolejna odsłona wrocławskiego CITY TRAIL już 10 grudnia.

Oliwier Mutwil najszybszy w Katowicach

W niedzielnym biegu sezonu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden w Katowicach wzięło udział udział 361 biegaczek i biegaczy. Zwycięzcą został drugi przed miesiącem – Oliwier Mutwil, który uzyskał znakomity wynik – 15:22. To jeden z najlepszych rezultatów, jakie odnotowano na tej urozmaiconej, 5-kilometrowej trasie w dziewięcioletniej historii imprezy. 23-latek podkreślił po zawodach, że bieg CITY TRAIL był ważnym sprawdzianem przed mistrzostwami Polski w Oleśnie, gdzie planuje powalczyć o podium na dystansie 4 km.

Na dziś założyłem sobie tylko tyle, żeby się porządnie zmęczyć, bo ten start to jedyny mocny akcent po obozie, a przed Mistrzostwami Polski w Biegach Przełajowych. Warunki, przez mróz i miejscami śliską trasę, były dziś zdecydowanie trudniejsze niż przed miesiącem, ale to nawet na plus, ponieważ to w końcu przełaj. Jeśli chodzi o rywalizację, chciałem dziś pobiec inaczej niż zwykle. Biegłem za Dawidem Maliną przez kilometr. Potem wyszedłem na prowadzenie, a mniej więcej w połowie dystansu zerwałem mocniej tempo i udało mi się wypracować przewagę. Na mecie okazało się, że czas jest nieco lepszy niż w październiku, co cieszy tym bardziej biorąc pod uwagę te mniej sprzyjające warunki. – Oliwier Mutwil, zwycięzca niedzielnych zawodów, młodzieżowy mistrz Polski 2021 na dystansie 5000m

foto Mateusz Stodolski

Drugie miejsce zajął zwycięzca październikowych zawodów CITY TRAIL w Katowicach – Dawid Malina (wynik 15:43). Oliwier i Dawid to dwaj pretendenci do zwycięstwa w klasyfikacji generalnej cyklu CITY TRAIL, którzy zdecydowanie odbiegają poziomem od pozostałych zawodników. Niemniej jednak warto odnotować, że jako trzeci na mecie zameldował się w niedzielę Karol Sokołowski (czas 16:23).

Wśród pań wciąż w doskonałej formie jest Agnieszka Gortel-Maciuk. Ambitnie walczyła o rozbicie bariery 18 minut. Ostatecznie zabrakło tylko sekundy. Agnieszka start docelowy będzie miała w najbliższy weekend – półmaraton na Martynice.

W kolejnych biegach zapowiada się interesująco ze względu na powrót do biegania szybkiej przed laty zawodniczki. Monika Hałasa- bo o niej mowa – to uczestniczka Młodzieżowych Mistrzostw Europy z 2013 roku z Tampere. Monika posiada doskonałe rekordy życiowe na 1000 i 1500m (2:39,95 i 4:11,63). W niedzielnej rywalizacji zajęła drugie miejsce, z czasem 19:08. Trzecia była Agata Długosz (wynik 19:47).

Trzeci bieg sezonu w Katowicach już 11 grudnia.

Dzieciaki też biegają

Przed biegami głównymi w obu miastach, odbyły się zawody CITY TRAIL Junior na dystansach 200m, 400m, 600m, 1 km, w których wzięło udział blisko 350 młodych sportowców (250 we Wrocławiu oraz 93 w Katowicach).

Dodatkowe atrakcje

Zawodom dla biegaczy towarzyszyła Strefa Seniora Nationale-Nederlanden. To akcja skierowana do rodziców i dziadków biegaczy, którzy mogli wziąć udział w specjalnych ćwiczeniach poprowadzonych przez trenera Centrum Ruchu BODY WORK.

W ramach rywalizacji przeprowadzono także dodatkową klasyfikację dla mężczyzn – Puchar Poldanenu. Trzech najszybszych panów otrzymało nagrody od Herbapol Poznań. To część akcji mającej na celu podkreślenie wagi profilaktyki męskich chorób.

10 miast, 6 miesięcy, 50 biegów

CITY TRAIL to impreza ogólnopolska rozgrywana w formule Grand Prix. Od października 2022 do marca 2023 odbędzie się łącznie 5o biegów – wszystkie na 5-kilometrowych trasach. Zawody pod szyldem CITY TRAIL odbywają się w Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Do ukończenia cyklu wymagane są min. 3 biegi. Zwieńczeniem półrocznych zmagań będzie ogólnopolski finał sezonu – bieg CITY TRAIL Gold.

W najbliższy weekend odbędą się aż 4 biegi – w sobotę, 26 listopada w Lublinie i Olsztynie oraz w niedzielę, 27 listopada w Łodzi i Trójmieście.

Szczegółowe informacje oraz zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku.

Organizatorem zawodów jest Fundacja Krok do Natury.

/informacja prasowa/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *