18 października 2023 By POLSKIE DROGI, Slider With 954 Views

Trip dla sprawy. Charytatywne biegowe ultra wyzwanie Kuby Płoskonki

19 dni, 16 maratonów i 16 województw. Takiego wyzwania podjął się ultramaratończyk Kuba Płoskonka, by wesprzeć projekt Hakersi i zwrócić uwagę na problem wykluczenia dzieci i młodzieży z dysfunkcyjnych środowisk. W czasie wydarzenia prowadzona jest zbiórka środków na rzecz podopiecznych projektu. Cały czas poszukiwani są też partnerzy wydarzenia.

18.10.2023

Trip dla sprawy czyli 19-dniowe charytatywne wyzwanie ultra-biegowe Kuby Płoskonki rozpoczęło się 9.10 w Bielsku-Białej, a zakończy 27.10 w Krakowie. W jego trakcie ultramaratończyk i długodystansowiec Kuba Płoskonka podejmie wyzwanie przebiegnięcia 16 maratonów w każdym z polskich województw w mniej niż 3 tygodnie. Wydarzeniu będzie towarzyszyła zbiórka środków na rzecz podopiecznych projektu Hakersi.

Cel: wybiegać lepszy los

Kuba Płoskonka specjalizuje się w biegach górskich i indywidualnych długodystansowych projektach biegowych. Na swoim koncie ma m.in.: 170km-trowy dystans UTMB wokół masywu Mont Blanc, a także Val d’Aran (163 km), Lavaredo Ultra Trail (120 km) czy Transylvania Ultra Trail (105 km). Płoskonka biega w klubie Trail is our way. Od kilkunastu lat zawodowo związany jest też z branżą IT, w ramach której realizuje się jako edukator. Prowadził m.in. warsztaty z programowania dla osadzonych w brytyjskim zakładzie karnym HM Prison Holme House.

„Sytuacja małych ludzi z domów dziecka i usamodzielniających się wychowanków pieczy zastępczej nie jest godna pozazdroszczenia. Jako osoba z patologicznego środowiska identyfikuję się z ich losem. Ale wiem też, że taki punkt wyjścia to nie wyrok. Fundacja Sarigato odpowiedzialna za projekt Hakersi od kilku lat walczy o lepszy los dla tych dzieciaków, rozwijając ich cyfrowe skille, ale także pomagając w znalezieniu pierwszej pracy czy kontynuowaniu edukacji. Branża technologiczna, do której należę, jest uprzywilejowana i ma wielką siłę sprawczą. A to nas wszystkich zobowiązuje. Mam wielką nadzieję, że przy okazji Tripu dla sprawy uda się skrzyknąć ludzi i firmy dobrej woli i udzielić trochę dobra, w którego posiadaniu jesteśmy tym, którzy nie mają fajnych rodziców ani dobrego startu w dorosłość”– powiedział Płoskonka.

Trip dla sprawy i Hakersi. Sport i technologia przeciw wykluczeniom

Podczas Tripu dla sprawy prowadzona będzie zbiórka środków na rzecz projektu Hakersi, który od 2017 roku inicjuje i wspiera technologiczną edukację dzieci i młodzieży z trudnych środowisk. Podopieczni Hakersów to m.in. wychowankowie domów dziecka, a także osoby ze środowisk ubogich oraz dysfunkcyjnych, wskazywanych fundacji przez opiekę społeczną.

Projekt powstał w odpowiedzi na problem usamodzielnienia wychowanków pieczy zastępczej. Według raportu NIK, co roku aż 82% wychowanków domów dziecka po osiągnięciu pełnoletności korzysta z dostępnych form pomocy społecznej lub wraca do patologicznego środowiska. Największym wyzwaniem dla takich osób okazuje się znalezienie zatrudnienia. 

Hakersi edukują, sieciują, przekazują sprzęt i pomagają swoim podopiecznym w znalezieniu pasji, a następnie pracy w branży IT, równając ich szanse i dając nadzieję na lepszą przyszłość. Środki zebrane podczas Tripu dla sprawy zostaną przekazane na ich edukację i potrzebny sprzęt. Zbiórkę można wesprzeć pod linkiem: https://zrzutka.pl/yh6mt7.

„Inicjatywa Kuby cudownie łączy kodowanie, pomaganie i bieganie. Pamiętam jeszcze jak na jednej z Gali Hakersa, dzieci wychwalały Pana Kubę za zajęcia. A teraz nasz SuperBohater realizuje projekt na tak wielką skalę, łącząc wszystko razem. Wielkie dzięki za to!” – powiedziała Iwona Duda, prezeska fundacji Sarigato (projekt Hakersi).

Hardcorowy bieg przez mniej znane zakątki Polski 

Kuba Płoskonka samodzielnie wyznaczył trasy każdego z 16 maratonów. Prowadzą przez ciekawe i w większości mniej znane zakątki Polski. Niemal każdego dnia biegacz będzie pokonywał dystans maratoński, docierając do kolejnego województwa. Wszystkie konieczne podróże będą odbywały się koleją. Płoskonka będzie miał ze sobą wyłącznie parę ubrań na zmianę i najpotrzebniejsze przedmioty osobiste. Na wybranych odcinkach trasy dołączą do niego znani Polscy ultramaratończycy i ultramaratonki. Dzięki firmie Poltrax, transmisję z biegu będzie można śledzić na żywo >> TU

Zostań partnerem 

Więcej informacji na temat wydarzenia można uzyskać na stronie: www.tripdlasprawy.pl

Cały czas poszukiwani są też partnerzy wydarzenia. Partnerów i darczyńców zapraszamy do kontaktu z organizatorami pod adresem: tripdlasprawy@gmail.com.  

/informacja prasowa/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *