13 grudnia 2022 By Bez kategorii, POLSKIE DROGI, Slider With 5648 Views

Wystartowała trzecia kolejka CITY TRAIL

Ogólnopolski cykl biegów przełajowych pod szyldem CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden ruszył z trzecią serią biegów. Sezon 2022/2023 rozpoczął się 8 października i potrwa do 26 marca. W miniony weekend (10-11 grudnia) startowali biegacze z Wrocławia i Katowic. Ostatnie biegi 2022 roku odbędą się w najbliższą sobotę w Lublinie i Poznaniu oraz w niedzielę w Łodzi i Szczecinie.

We Wrocławiu szybko, choć błotniście

W przełajowej „piątce” we wrocławskim Lesie Osobowickim po raz kolejny zwyciężył Dariusz Boratyński. „Świeżo upieczony” przełajowy Mistrz Polski pokonał trasę w czasie 14:40, wyprzedzając drugiego na mecie Kacpra Adamczaka o 47 sekund. W kobiecej rywalizacji najlepszą okazała się tym razem Klaudia Pawlus (z czasem 17:56).

foto Tomasz Pawlicki

Wolałem nie ryzykować, że będę się ślizgał. Dzisiejszy bieg był nieco wolniejszy niż listopadowy, ale trasa na pewno była trudniejsza. Bezpośredni kontakt z moim największym rywalem tego dnia – Kacprem Adamczakiem – miałem przez pierwszy kilometr. Niestety Kacper zdecydowanie za szybko rozpoczął bieg – nawet ja czułem, że tempo jest szaleńcze. Obaj za to zapłaciliśmy, tyle że ja dopiero na 3 i 4 km, a Kacper już od 2 kilometra zwolnił. Teraz przede mną 2 tygodnie przerwy w treningu, odwieszam na ten czas biegowe buty i odpoczywam. Później ruszam z przygotowaniami do debiutu w maratonie, który planuję pobiec w kwietniu. – Dariusz Boratyński, zwycięzca sobotniego biegu, złoty medalista MP w Biegach Przełajowych 2022 na dystansie 8 km

Zwycięstwo w sobotnim biegu oznacza, że Dariusz Boratyński ma na koncie dwie wygrane i jest bardzo bliski triumfu w klasyfikacji generalnej. Wśród kobiet dwa razy wygrywała Kinga Pietras, która tym razem nie startowała. Sobotnia zwyciężczyni – Klaudia Pawlus ma na koncie również jedno drugie miejsce i na pewno będzie chciała powalczyć o jak najwyższą lokatę w generalce.

Do mety sobotniego biegu dotarły 394 osoby. Wyniki biegu znajdują się TUTAJ. W zawodach dla dzieci i młodzieży wzięło udział 181 młodych sportowców. Czwarty bieg CITY TRAIL we Wrocławiu zaplanowany jest na 4 lutego 2023.

Zimowo w Katowicach

Już w listopadzie katowiccy biegacze startowali w nieco zimowej aurze. Jednak niedzielne warunki na trasie były trudniejsze niż ostatnio – ścieżki pokryte były warstwą śniegu, który padał przez cały bieg, co spowalniało zawodników i wymagało włożenia w każdy krok zdecydowanie więcej siły niż w warunkach bezśnieżnych. W zawodach wzięło udział 319 osób. Wyniki biegu znajdują się TUTAJ. W rywalizacji dzieci i młodzieży wystartowało 78 młodych sportowców.

foto Mateusz Stodolski

Na trudnej, zimowej nawierzchni po raz trzeci w sezonie zwyciężyła Agnieszka Gortel-Maciuk, która tym samym została triumfatorką klasyfikacji generalnej. Niedzielny czas zwyciężczyni na dystansie 5 km to 19:05.

To był mój trzeci bieg z rzędu i trzecia wygrana, ale mam nadzieję, że pobiegnę w trwającej edycji jeszcze co najmniej raz. Prognozy pogody zapowiadały na dzisiaj śnieg i mróz, ale do wczorajszego dnia wypierałam skutecznie taką opcję i dziś mimo wszystko byłam zdziwiona. Nie było mowy o wyniku, biegłam tylko, by bronić pierwszego miejsca. Ta nasza trasa ma swój urok i w każdych warunkach jest przyjemna, choć ciężka. Gdybym miała opisać każdy z biegów tegorocznej edycji, to pierwszy odbył się w dobrych warunkach, ale biegło mi się ciężko. Drugie zawody, pomimo niskiej temperatury, były doskonałe do szybkiego biegania, zaś dzisiejsza edycja była chyba najbardziej siłowa. I najprzyjemniejsza. – Agnieszka Gortel-Maciuk, zwyciężczyni niedzielnego biegu i klasyfikacji końcowej CITY TRAIL w Katowicach, czterokrotna mistrzyni Polski w półmaratonie

W męskiej rywalizacji (podobnie, jak przed miesiącem) najszybszym był Oliwier Mutwil, który dotarł do mety z wynikiem 16:00. Zwycięstwo w niedzielnym biegu oznacza, że Oliwier Mutwil ma na koncie dwie wygrane i jest najbliżej triumfu w klasyfikacji generalnej. Trzeba jednak zaznaczyć, że największy rywal Oliwiera – Dawid Malina, na pewno nie składa broni i można spodziewać się, że w kolejnych biegach będzie chciał Oliwierowi przeszkodzić w osiągnięciu końcowego sukcesu. To nie pierwszy sezon, w którym ci dwaj zawodnicy rywalizują o miano najszybszego biegacza CITY TRAIL w Katowicach. Przed rokiem górą był Dawid Malina. Czy w tej edycji zmieni się kolejność na podium? Odpowiedź będzie znana najpewniej dopiero w marcu. A najbliższy bieg w Katowicach zaplanowany jest na 5 lutego 2023.

Bezpłatny udział w biegu

„Przyprowadź znajomego, pobiegnie za darmo!” – to promocja skierowana do osób, które mają tzw. karnety na wszystkie biegi CITY TRAIL w trakcie sezonu. Od 10 grudnia, do końca edycji, każdy kto posiada karnet może przyjść na wydarzenie z kimś bliskim, kto pobiegnie bez opłaty startowej.

Ogólnopolskie podsumowanie sezonu

Biegi CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden odbywają się także (poza Wrocławiem i Katowicami) w: Bydgoszczy, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście i Warszawie. Zawody są organizowane w formule Grand Prix. Oznacza to, że warto w biegach startować regularnie, bo dopiero po zakończeniu cyklu (w marcu) znane będą ostateczne rozstrzygnięcia. Aby zostać sklasyfikowanym, otrzymać pamiątkowy medal i walczyć o nagrody trzeba pobiec minimum 3 razy (od października 2022 do marca 2023 zaplanowano 50 pięć biegów – po 5 w każdym z miast). Po zakończeniu edycji we wszystkich lokalizacjach odbędzie się ogólnopolskie podsumowanie sezonu – bieg CITY TRAIL Gold, który jest zaplanowany na 1 kwietnia.

Szczegółowe informacje oraz zapisy do biegów znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku. Organizatorem imprezy jest Fundacja Krok do Natury.

/informacja prasowa/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *