11 stycznia 2023 By Slider, TRAVEL With 4728 Views

Co zobaczyć w Dalmacji? Zaplanuj zwiedzanie po biegu Ultra Trail Dinarides

W dniach 26-27 maja 2023 roku w Chorwacji odbędzie się druga edycja biegu Ultra Trail Dinarides. Wyjazd na bieg to dobra okazja do poznania chorwackiej części Dalmacji.   


11.01.2023 r.

Dubrownik, Zadar, Trogir, Szybenik, Makarska oraz Split… To największe miasta Dalmacji. Jednak już w samej najbliższej okolicy miejsc, w których zlokalizowane będą start oraz meta Ultra Trail Dinarides jest tak wiele rzeczy do odwiedzenia, że na brak atrakcji nikt raczej narzekać nie będzie. Największym plusem pobytu w Dalmacji w maju jeszcze przed sezonem jest to, że nawet największe atrakcje turystyczne nie są przepełnione zwiedzającymi. 


W dniach 26-27 maja 2023 roku w Chorwacji odbędzie się druga edycja biegu Ultra Trail Dinarides. W ramach imprezy biegacze mają do wyboru pięć dystansów, począwszy od biegu na 10 km, kończąc na dystansie 175 km. Wybierz dystans dla siebie i wystartuj! Więcej informacji na runadtravel.pl.


Miejsca na trasie Ultra Trail Dinarides, które warto poznać

Miejsca, które możesz zwiedzić dzięki zlokalizowaniu w nich startu poszczególnych dystansów to: Knin, Vrlika, Voštane oraz Sinj. W Sinj zlokalizowana jest również meta wszystkich dystansów.


Knin

 • Knin – średniowieczna stolica Królestwa Chorwacji położona nieopodal źródeł rzeki Krka – to miasto, w którym zlokalizowany jest start najdłuższego dystansu w ramach Ultra Trail Dinardies – King’s Race (157 km / 6780 m/-6740 m). 

Co warto zobaczyć w mieście Knin? 

 • Twierdza Knin (Kninska tvrdavta) – to położona na wzgórzu (na wysokości 435 m n.p.m.) największa historyczna fortyfikacja w Chorwacji i druga co do wielkości w Europie. Jej mury mają całkowitą długość ok. 2 km, a w niektórych miejscach osiągają wysokość do 20 m. Początki tych murów sięgają IX wieku i ich rozwój związany jest z rozwojem miasta Knin jako średniowiecznej stolicy państwa. Obecnie w twierdzy znajduje się muzeum regionalne, a z murów rozpościera się piękny widok na okolice i najwyższe góry Chorwacji. 
 • W okolicy Kinu możesz zwiedzić także zabytkowe klasztory, kościoły oraz rzymskie ruiny. 
 • Więcej informacji na https://www.tz-knin.hr/en/explore/culture-heritage/the-knin-fortress/

Sinj

Muzeum Sinjskie Alke

Sinj to miasto położone w dolinie i otoczone zboczami gór Svilaj, Dinara i Kamešnica. Od Splitu dzieli je zaledwie 36 km. To właśnie tutaj znajdują się starty dystansów 10 km i 20 k oraz meta wszystkich dystansów Ultra Trail Dinardies 

Co warto zobaczyć w mieście Sinj?  

 • Muzeum Sinjskie AlkeSinjska Alka to tradycyjny turniej rycerski organizowany w miejscowości Sinj od 1715 roku dla upamiętnienia zwycięstwa mieszkańców nad wojskiem osmańskim.  W 2010 roku Sinjska Alka została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.   
 • Muzeum Regionu Cetina (Muzej Cetinske Krajine) 
 • Twierdza miasta (Trđava Sinj) 
 • Zamek Kamičak  
 • Plac Króla Tomisława (Trg Kralja Tomislava)  

Rzeka Krka

Rzeka w Dalmacji spływająca z Gór Dynarskich do Morza Adriatyckiego, w okolicy miasta Szybenik. Dlaczego o niej piszemy? Bo to jedna z najpiękniejszych rzek krasowych w Chorwacji, na której znajduje się jeden z parków narodowych – Park Narodowy Krka (Nacionalni Park Krka). 

 • Tym, co czyni ją szczególnie malowniczą są wodospady, jeziora oraz nienaruszone otoczenie naturalne. Główną atrakcję stanowi siedem wodospadów: Bilusić buk, Prljen buk, Manojlovac, Rošnjak, Miljacka slap, Roški slap. Co do tego, który z nich jest najsłynniejszy, zdania są podzielone. Jedne źródła podają Skradinski buk (o łącznej wysokości ponad 45 m), a inne otoczony przez groty i jaskinie kilkukaskadowy Manojlovački slap (o łącznej wysokości ok. 500 m i szerokości 80 m).
 • W rzece Krka żyje wiele gatunków ryb, a różnorodność gatunków ptaków czyni region bardzo cennym dla ornitologów. 
 • Więcej informacji na https://www.npkrka.hr/en_US/ 

Góry Dinara

 • Dinara to najwyższe pasmo górskie w Chorwacji na granicy z Bośnią i Hercegowiną. Po stronie bośniackiej znajduje się najwyższy szczyt Troglav (1913 m n.p.m.), a po stronie chorwackiej Sinjal (1831 m n.p.m.). Dinara to rozległy masyw górski o długości 20 km i szerokości 10 km. Na jego terenie znajdują się rozlewiska rzek Krka i Cetina. Góry Dinara są naturalną granicą pomiędzy Chorwacją i Bośnią jak również wyznaczają granicę klimatyczną pomiędzy klimatem śródziemnomorskim a kontynentalnym 
 • Sinjal jest najwyższym szczytem Chorwacji (Sinjal znajduje się na najdłuższej trasie UTD King’s Race). 

Źródła rzeki Cetiny

 • Cetina to wieś, w której znajduje się główne źródło rzeki o tej samej nazwie. Cetina Vrilo, czyli Źródło Cetiny ma formę oczka wodnego i na zdjęciach z lotu ptaka przypomina szmaragdowe oko o średnicy około 15 metrów. Zmierzona głębokość zbiornika to około 150 metrów (pomiarów dokonali nurkowie podczas eksploracji).  

Kanion Krčic

 • Kanion rzeki Krčic z pięknymi krasowymi formami, wodospadami i młynami to jedno bardziej atrakcyjnych miejsc w okolicy.  
 • Wzdłuż rzeki ciągnie się żwirowa droga zbudowana przez Napoleona 200 lat temu, dzięki której obecnie możemy podziwiać rzekę. Oglądając kanion nie sposób pominąć wodospadu Krčic, znanego również jako Veliki Buk.   

Park Narodowy Kornati

 • Pomiędzy Zadarem a Szybenikiem – w dosyć niedużej odległości od wybrzeża – znajduje się archipelag, który składa się z około 150 wysp i wysepek. Nazwa archipelagu pochodzi od największej z wysp Kornati. Ze względu na brak wody pitnej większość wysp jest niezamieszkała.  
 • W sezonie z Zadaru, Szybenika i innych miast na wybrzeżu organizowane są wycieczki statkiem na wyspy.  

Jezioro Peruča

 • To sztuczny zbiornik na rzece Cetina o powierzchni 29 km kwadratowych, który powstał na potrzeby elektrowni wodnej Peruča. Jeśli oprócz biegania, lubicie sporty wodne i łowienie ryb, warto wpaść nad Jezioro Peruča. Potrzebny do pływania sprzęt wypożyczycie w obozie wioślarskim Garjak. 

Zdjęcie „otwarciowe”: UltraTrail Dinardies / Monika Dratwa / Modra Fotografia


 Jesteś naszym Czytelnikiem? Dołącz do naszych Patronów i w ramach Patronite.pl wspieraj rozwój portalu ruandtravel.pl.

Naszym Patronom oferujemy m.in. pakiety startowe na biegi, przekazujemy produkty do testów, wysyłamy newsletter…

Kliknij w baner poniżej i poznaj szczegóły


Tags : ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *