7 maja 2020 By GÓRY & ULTRA, Slider With 4455 Views

Peter Bakwin & Buzz Burrell, czyli dwóch panów od FKT (Fastest Known Time)

Od zawsze lubimy pokonywać własne ograniczenia i rywalizować. Rywalizować ze sobą i z innymi. Nie tylko podczas zorganizowanych zawodów, ale także poza nimi – pokonując trasę tak szybko, jak to możliwe (fastest known time) i ustanawiając własne rekordy lub łamiąc rekordy innych. Indywidualny Projekt Biegowy – akcja portalu www.runandtravel.pl – idealnie wpisuje się w projekt FKT (Fastest Know Time), stworzony przez Petera Bakwina & Buzza Burrella.

————————————————————————————-

Rozmowa została przeprowadzona w 2019 roku i ukazała się w naszym magazynie on line „Runandtravel.pl”

Monika Bartnik: Ludzie zawsze lubili pokonywać swoje ograniczenia i rywalizować. Rywalizować ze sobą i z innymi. Nie tylko podczas zorganizowanych zawodów, ale także poza nimi – pokonując trasę tak szybko, jak to możliwe i ustanawiając własne rekordy lub łamiąc rekordy innych. Kiedy i w jakich okolicznościach narodził się pomysł stworzenia organizacji / instytucji weryfikującej Fastest Known Time?
Peter Bakwin: Powstawanie strony internetowej FKT (www.fastestknowntime.com) jako takiej to proces naturalny, który trwał wiele lat. Buzz Burrell i ja realizowaliśmy nasze własne projekty FKT w późnych latach 90. i na początku XXI wieku, w tym między innymi 500-milowy Colorado Trail i 223-milowy John Muir Trail (JMT). Kiedy robiliśmy JMT tak naprawdę trudno było dowiedzieć się, jaki właściwie jest obecny rekord, pomimo tego, że byliśmy w stanie skontaktować się bezpośrednio z osobą, która prawdopodobnie ten rekord ustanowiła. Zainteresowałem się tymi rekordami i zacząłem zbierać i przechowywać informacje i dane na temat rekordów FKT. Po jakimś czasie stworzyłem prosta stronę internetową. To było może 12 lat temu. Stopniowo stawała się coraz większa i przestała wystarczać do gromadzenia coraz większej ilości danych. Tak więc Buzz i ja nawiązaliśmy współpracę z programistą Jeffem Schulerem i stworzyliśmy nową stronę, która działa do dziś.

MB: Bieganie to pierwsza dyscyplina, z jaką kojarzymy FKT. Czy FKT jest ograniczony tylko do biegania? Czy może również dotyczyć innych aktywności?
PB: FKT możesz ustanowić w ramach każdej aktywności. Myślę, że termin „FKT” pochodzi ze świata wspinaczkowego. My śledzimy FKT głównie związane z bieganiem i wędrówkami. To dlatego, że chcemy skupić się na tym, co znamy, by robić to w sposób jak najdokładniejszy. Ponadto, dodanie innych dyscyplin byłoby dla nas bardzo czasochłonne.

MB: FKT to więc nie tylko bieganie, ale także zdobywanie szczytów górskich i jazda na rowerze. Czy każda z tych dyscyplin ma inne zasady zgłaszania i weryfikacji rekordów?
PB: Nie, nie bardzo. Zasady są proste i zdroworozsądkowe.

MB: Nasi czytelnicy to głównie biegacze, skupmy się więc na FKT ustanawianych na trasach biegowych. Jaka musi być trasa, jakie warunki muszą zostać spełnione, aby można było na niej ustanowić FKT?
PB: Po pierwsze musi to być interesująca trasa, która jest oznaczona tak, aby mogli ją pokonać również inni, ale taka, na której nie są organizowane oficjalne zawody. Oczywiście może być dowolnej długości i poprowadzona po dowolnej nawierzchni. Czas podczas FKT liczony jest od początku do końca pokonywania trasy a nie tylko wtedy, kiedy jesteśmy w ruchu.

MB: Jakie są procedury raportowania FKT? Czy można zgłosić się wyłącznie przed wyzwaniem czy można też po?
PB: Zachęcamy do wcześniejszego zgłaszania swoich planów, co jest częścią zachowania „fair play” i weryfikacji. Po wykonaniu FKT zgłasza się go do nas za pomocą prostego formularza on-line, który można znaleźć na naszej stronie.

MB: Kto może ustanowić FKT? Czy są jakieś ograniczenia?
PB: Każdy może ustanawiać FKT. Są oddzielne kategorie dla kobiet i mężczyzn oraz zespołów mieszanych. Nie mamy jednak grup wiekowych z bardzo prostego względu. Wiek to kolejna rzecz, którą musielibyśmy weryfikować. Dodatkowo, kategoria zespołów mieszanych dotyczy głównie „unsuported”, ponieważ uważamy, że nadawanie tempa jest formą wsparcia.

MB: Ustanawianie najlepszego czasu na danej trasie jest możliwe z supportem, jako self-suport oraz bez supportu. Jakie są różnice pomiędzy tymi rodzajami wsparcia?
PB: Z supportem oznacza, że cały czas na trasie masz swoją załogę. I nie ma znaczenia, czy jest to jedna osoba czy cały zespół, chodzi o to, że jest ktoś, kto ci pomaga. „Self-support” oznacza, że biegniesz sam, ale możesz na trasie np. umówić się z kimś, kto w określonym punkcie dostarczy ci np. buty na zmianę lub że możesz np. kupić jedzenie w mijanym sklepie. „Unsupported” oznacza, że nie możesz mieć żadnego wsparcia zewnętrznego, wszystko masz ze sobą

MB: Jak należy udokumentować swoje wyzwanie?
PB: Każdy, kto chce spróbować ustanowić FKT powinien uważnie przeczytać informacje o weryfikacji na naszej stronie internetowej. Te rzeczy zostały starannie przemyślane po niemal niekończącej się dyskusji z wieloma osobami, które mają różne punkty widzenia.

MB: Jakie Twoim zdaniem są najbardziej interesujące i oryginalne trasy FKT?
PB: Jest ich tak wiele! Niedawno dowiedzieliśmy się o 2 głównych szlakach w Polsce, Beskidzkim i Sudeckim. Prawie zawsze, gdy jakaś trasa jest zgłaszana, to chcę ją zrobić! Bardzo fajnie jest wiedzieć, że tak wiele doskonałych tras jest na całym świecie. Dla mnie najciekawszymi trasami są te, które wymagają szeregu umiejętności wykraczających poza bycie szybkim biegaczem – takich jak wyszukiwanie tras i poruszanie się w trudnym terenie. Chodzi mi o górski teren, taki jeszcze nie wspinaczkowy, a już za trudny do chodzenia tylko na nogach, że czasem trzeba się rekami podpierać. Niedawno dodaliśmy trasę w Australii, która prowadzi przez 100 mil wzdłuż linii brzegowej (Shoalhaven 100 Beach Challenge) i osoba, która ustanowiła FKT niektóre odcinki trasy pokonywała przy użyciu deski i wiosła (paddleboard). To naprawdę było zabawne!

MB: W tym roku wróciliście z nagrodą FKT of The Year. Jak wygląda głosowanie?
PB: Do tej pory FKT of the Year dotyczył tylko tras w Ameryce Północnej, ale w tym roku dodajemy także wersję dla Europy. W Ameryce Północnej mamy 22-osobowe jury, które reprezentuje różne grupy wiekowe, płeć i różne regiony. Wybraliśmy długą listę najlepszych FKT, a następnie jury wybrało pierwszych pięć miejsc. Z tej piątki systemem punktowym wybraliśmy najlepszych.

MB: Czy prowadzicie statystyki, z których krajów jest najwięcej biegaczy ustanawiających FKT?
PB: Dotychczas nasza strona internetowa była zdominowana przez biegaczy z USA, ale szybko się to zmienia. Myślę, że nowa strona jest bardziej dostępna. Pierwsze 2 zgłoszenia na nowej stronie pochodziły od jakiegoś faceta o imieniu „Kilian” – myślę, że pochodzi z Hiszpanii lub z innego miejsca… 🙂 Podczas próby FKT Karla Sabbe’a na szlaku Appalachian Trail zeszłego lata zauważyliśmy, że na naszej stronie z Belgii było więcej zgłoszeń niż z innego kraju poza USA (Karel pochodzi z Belgii). Tak więc FKT rosną na całym świecie!

————————————————————————————-

Peter Bakwin

Peter żartuje, że doktorat z fizyki, który zrobił na Harvardzie, czyni go niezwykle wykwalifikowaną osobą do prowadzenia dokładnej i sprawiedliwej weryfikacji FKT. Jest pasjonatem statystyk, który na swoim koncie ma niezliczoną ilość biegowych projektów, w tym m.in. jest jedyną osobą, która ukończyła Double Hardrock Double (100 mil w jednym kierunku, potem 100 w drugim).

Buz Burrell

Buzz – wraz z Peterem – pomógł spopularyzować termin „Najszybszy Znany Czas”, rozpoczynając od ustanowienia FKT na trasie John Muir Trail w 2000, r. Zarządza firmą Ultimate Direction. Wcześniej pracował dla La Sportiva.

————————————————————————————-

Zainspiruj innych! Podziel się pomysłem na Indywidualny Projekt Biegowy! (I.P.B.).

Indywidualny Projekt Biegowy to akcja portalu www.runandtravel.pl.  Prezentujemy Wasze projekty, wyzwania i biegowe wycieczki. Szczegóły > TU

Chcesz podzielić się swoim pomysłem na Indywidualny Projekt Biegowy?
A może zrealizowałeś już Indywidualny Projekt Biegowy i chcesz zainspirować innych?

Z Myślenic  na Kudłacze | Mirek Urban

Z Zermatt na szczyt Breithorn | Marek Glanowski

———————————————————————————————-

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *