28 listopada 2019 By GÓRY & ULTRA, Slider With 1280 Views

Prawie 20 Polaków startuje w tegorocznej edycji Oman by UTMB

Punktualnie o 10.00 czasu polskiego na trasę najdłuższego, 170-kilometrowego dystansu w ramach drugiej edycji OMAN by UTMB®. wyruszyło 93 zawodników, w tym dwóch Polaków. Na wszystkich dystansach (170 km, 130 km i 50 km) będziemy kibicować łącznie prawie 20 polskim biegaczom.

28.11.2019 r.

OMAN by UTMB® w kalendarzu  biegowym pojawił się w ubiegłym roku. Na 300 śmiałków czekała wówczas wymagająca trasa o długości 137 kilometrów, a do tego techniczne szlaki i zapierające dech w piersiach górskie krajobrazy Jebel Akhard (Green Mountains). Ubiegłorocznemu zwycięzcy – którym był Amerykanin Jason Schlarb – pokonanie tego dystansu zajęło dokładnie 20:45:37. Jasona spotkamy również i w tym roku na dystansie 130 km. Czy będzie próbował pobić własny ubiegłoroczny rekord, to się okaże.

W tym roku w ramach imprezy odbędą się już biegi na trzech dystansach: 170 km, 130 km i 50 km. Dwa najdłuższe dystanse startują z miasteczka Birkat Al Mawz na wysokości 600 m n.p.m., a swoją metę mają w Al Hamra. Dystans 50 km zarówno start, jak i metę ma Al Hamra. Nowy system kwalifikacji ogłoszony przez UTMB® International oznacza, że biegacze, którzy ukończą biegi na dystansie 130 km lub 170 km, mają zagwarantowany udział w UTMB w 2020 roku.

Oman by UTMB / fot. Franck Oddoux

Jebel Shams (JBS) 170 km

JBS jest niezwykle trudnym i technicznym wyzwaniem zalecanym tylko dla ekstremalnie doświadczonych biegaczy. Uczestnicy muszą być pewni swojej zdolności pokonywania trudnych terenów, będąc jednocześnie całkowicie samowystarczalni przez co najmniej 10 godzin, ponieważ między punktami odżywczymi na odcinku Jebel Shams znajdują się znaczne odległości. Biegacze, którzy dobiegną do punktu Col Trail Split w limicie będą poddawani ocenie, czy mogą kontynuować bieg. Ci, którzy nie przejdą pozytywnej oceny, zostaną przekierowani na trasę 130 km (również ci, którzy nie zmieszczą się w limicie).

93 zawodników – w tym dwóch polskich biegaczy – z dystansu 170 km wyruszyło na trasę 28 listopada 2019 r. punktualnie o 10.00 czasu polskiego. Dystans ten w ramach imprezy organizowany jest po raz pierwszy, więc trudno obstawić czas pierwszego zawodnika na mecie. Limit czasu na pokonanie 170 km z łącznymi przewyższeniami 10400 m+ wynosi 50 h 30 minut.

Jebel Akhdar (JBA) 130 km

Na tej 130-kilometrowej trasie odbyła się pierwsza edycja Oman By UTMB i została ona uznana za jedną z najbardziej technicznych tras biegów sygnowanych UTMB. Jest więc szansa, żeby stanąć po raz kolejny na na tym oryginalnym szlaku, który biegnie przez wyżyny Zielonej Góry, Jebel Al Akhdar, przez starożytne, opustoszałe wioski, płaskowyże, oszałamiające grzbiety, aby ostatecznie zejść do tradycyjnej górskiej wioski Misfat Al Abriyyin, a potem do mety w Al Hamra. Limit czasu na pokonanie 130 km z łącznymi przewyższeniami 7400 m+ wynosi 42 h.

Na liście startowej jest 8 Polaków,  w tym Łukasz Soblik. 

Bieg w Omanie pojawił się w moich planach przypadkowo. Od kwietnia przygotowywałem się do Al Marmoom w Emiratach – 300 km na pustyni, ale organizator trzy tygodnie temu wysłał maila z informacją, że zawody w tym roku są odwołane i przesunięte na 2020. Szukałem „egzotycznego” biegu, w którym mógłbym jeszcze pobiec w tym roku, ale prawie wszędzie listy startowe były pozamykane. Po kontakcie z Moniką z runandtravel.pl padło na Oman i Oman by UTMB. Fajnie! W Omanie mnie jeszcze nie było 🙂 Kiedy rejestrowałem się, były dostępne miejsca na 130 km i 50 km. Padło na 130. Jako że jestem niecałe 4 tygodnie po 100 km w Indonezji, zobaczymy, co uda mi się zrobić na na 130 km 7400+/-. Góry są piękne, ale bardzo kamieniste. Bieg uważany jest za jeden z bardziej technicznych biegów kwalifikacyjnych do UTMB. Na trasie mamy via ferrate, dostajemy uprząż, lonże i kask. Po opiniach kolegi, który biegł w ubiegłym roku trasa biegu jest mega kamienista i trudna, skoro najlepsi 138 km robią ponad 20h!
Na trasie pojawi się kilku mocnych zawodników. W hotelu widziałem Jasona Schlarba i Sebastiena Chaigenau. Na liście startowej są Julian Chorier, Romain Olivier, Francesca Canepa.

Al Hamra (AHM) 50 km

Oman by UTMB / fot. Mark Lloyd

To nowy dystans w ramach OMAN by UTMB®. Biegacze startują w Al Hamra i będą musieli pokonać ponad 2300 m wspinaczki, z czego prawie 2000 m w pierwszej połowie wyścigu. Dotrą do najwyższego punktu w Qiyut, biegną wzdłuż szczytu płaskowyżu, aż dotrą do punktu na szczycie Szlaku W8. Stąd zaczną schodzić przez góry do Coffee House, przez Misfat i do mety w Al Hamra.

Limit czasu na pokonanie 50 km z łącznymi przewyższeniami 2300 m+ to 12 h.

Na liście startowej jest 5 zawodników z Polski. 

Oman by UTMB / fot. Franck Oddoux

Oman by UTMB / fot. Franck Oddoux

Połączone siły Oman Sail i organizatorów UTMB® odpowiadają za przeprowadzenie tego egzotycznego biegu, i obiecują utrzymanie wszystkich standardów znanych z tras UTMB®. Sułtanat Omanu ze względu na swoje krajobrazy, egzotykę i przyjazny klimat w porze zimowej staje się popularnym miejscem turystyki sportowej. OMAN by UTMB® jest jednym z projektów wspierania rozwoju turystyki w ramach Tanfeedh, narodowego programu dywersyfikacji gospodarczej.

Zapraszamy na stronę biegu >>> OMAN by UTMB®

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *