5 września 2020 By GÓRY & ULTRA, Slider With 1605 Views

Roman Ficek wystartuje w Ponitrianskiej Stovce na Słowacji.

W dniach 12-13 września 2020 roku odbędzie się kolejna edycja jednego z biegów w ramach Slovak Ultra TrailPonitrianska Stovka. Na starcie stanie jeden z najlepszych polskich biegaczy – Roman Ficek z teamu Hoka One One. Zapraszamy na krótką rozmowę z Romkiem przed startem.

———————————————————————————————–

5.09.2020 r.

Monika Bartnik: 12 września wystartujesz na Słowacji w jednym z biegów wchodzących w skład Slovak Ultra Trail. Przed Tobą 106 km z łącznymi przewyższeniami 3920 m+ w ramach Ponitranskiej Stovki. Pomimo tego, że 12 września miałeś zaplanowane bieganie, to jednak start na Słowacji jest dosyć świeżą sprawą. Jak to się więc stało, że pościgasz się z najlepszymi Słowakami?

Roman Ficek: Festiwal Biegowy w Krynicy został przeniesiony na inny termin, w którym nie wiem, czy dałbym radę pobiec. Pomyślałem, że trzeba to czymś zastąpić i wpadłem na pomysł, by pobiegać na Słowacji, bo mają piękne góry i szlaki, a że w tym samym terminie była Ponitranska Stovka, to padło na nią.

Rekord na tej trasie należy do Słowaka Patrika Milata. W 2019 roku przebiegł dystans 106 km dokładnie w 10:00:11. Masz w planach zmierzyć się z tym rekordem?

Roman Ficek: Zmierzyć się z rekordem hmm 🙂 Czas do pobicia jest solidny i aby to zrobić, to będzie trzeba zrezygnować z widoków:) Pobiegnę na tyle, na ile się wytrenowałem, a ostatnie tygodnie bardzo dobrze zostały przetrenowane. Będę się starał dobrze reprezentować Polskę, team Hoka One One i pobiec jak najlepiej.

Czy Ponitranska Stovka będzie dla Ciebie premierą w ściganiu się na słowackich trasach?

Roman Ficek: Tak, To będzie pierwszy mój bieg za granicą organizowany nie przez Polaków. Biegałem już co prawda po górach słowackich, ale tam mnie jeszcze nie było.

Ponitranska Stovka jest jednym z biegów kwalifikacyjnych do Western States Endurance Run 2022, jednego z najbardziej znanych biegów organizowanych w USA, na szlakach gór Sierra Nevada w Kalifornii. Czy myślałeś, żeby tam kiedyś pobiec?

Roman Ficek: Przeszło mi to przez myśl, więc, kto wie… kto wie, co przyszłość przyniesie. To jest kosztowny wyjazd i daleko od domu, więc trzeba się przygotować troszkę dłużej. Mam nadzieję, że będę miał kiedyś szansę i tam pobiec.

Jest coś, czego obawiasz się przed startem?

Roman Ficek: Chyba niczego się nie obawiam. Najważniejsza to dobra pogoda.

Masz opracowaną jakąś strategię czy idziesz na żywioł? 

Roman Ficek: Strategię to Ja już wypracowałem u siebie na górkach. teraz tylko to wypraktykować na słowackim biegu. Trzymać jedno tempo i cieszyć się biegiem. Reszta sama przyjdzie.

Jakie masz plany biegowe do końca roku?

Roman Ficek: Te plany to są różne. Dziś jest bieg, a jutro już go mogą przełożyć i sam już nie wiem, gdzie się zapisać i gdzie pobiec. Możliwe, że pojawię się na Ultramaratonie Bieszczadzkim 90 km w październiku, ale to zależy jak sytuacja będzie się rozwijała z covidem. Może coś jeszcze krótkiego indywidualnego polecę i na ten rok to będzie koniec. Chcę już na jesień odpocząć i dobrze przygotowywać się na kolejny rok, bo będą przede mną bardzo poważne zawody.

————————————————————————————

Portal www.runandtravel.pl jest oficjalnym polskim partnerem mediowym Slovak Ultra Trail, organizacji skupiającej organizatorów biegów ultra na Słowacji.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *