16 kwietnia 2018 By POLSKIE DROGI With 1700 Views

To nie podbiegi i zbiegi są największą trudnością, a zmienność terenu pod stopami.

– To nie podbiegi i zbiegi są największą trudnością, a zmienność terenu pod stopami – tak o Bieg Szlak Trafi mówi jego organizator Bartek Księżak. Zapraszamy do przeczytania rozmowy z Bartkiem, z której dowiecie się jak wspomina pierwszą edycję, komu poleca start na poszczególnych dystansach i jakie atrakcje czekają nie tylko na biegaczy, ale i osoby im towarzyszące.

Monika Bartnik: 4 sierpnia 2018 roku w pięknych wąwozach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego odbędzie się kolejna, już szósta, edycja Bieg Szlak Trafi. Impreza ma już swoich stałych bywalców, którzy co roku stają na linii startu aż trzech dystansów. Wróćmy jednak do początków imprezy. Jak narodził się pomysł na organizację biegu?

Bartek Księżak: Biegałem i startowałem w różnych imprezach i gdzieś zaczęła we mnie kiełkować myśl o tym, że też bym chciał kiedyś imprezę biegową stworzyć. Miejsce pod wyciągiem narciarskim w Parchatce, gdzie mieści się baza zawodów, było punktem docelowym moich szkolnych wycieczek na ognisko z czasów podstawówki. Tylko wtedy tam nie było całej infrastruktury, która jest dziś. Po latach od czasu do czasu chętnie biegałem po wąwozach i kiedyś zatrzymałem się pod Karczmą Parchatka i pomyślałem, czemu by nie tu. Miejsce znam, bardzo lubię, to moje rodzinne strony, jest fajne zaplecze. Pogadałem z żoną i stwierdziliśmy, że czemu by nie teraz. Choć decyzja wcale taka oczywista nie była, bo wtedy urodził nam się pierwszy syn. Ale po uzyskaniu wstępnej zgody od właścicieli Karczmy przedstawiłem pomysł spisany na kartce trójce przyjaciół, którzy zgodzili się wziąć udział. Razem rozwinęliśmy koncepcję i tak się zaczęło.

MB: Pamiętasz jeszcze pierwszą edycję imprezy? Co zmieniło się od tamtej pory?
BK: Pamiętam. I to bardzo dobrze. Jest we mnie sporo żywych i bardzo pozytywnych wspomnień z nią związanych. Pierwsze wycieczki po trasie, walka z komarami w noc przed biegiem podczas znaczenia trasy, radość po tym jak biegacze wystartowali czy miłe słowa, jakie czytaliśmy w komentarzach tuż po.
A zmieniło się bardzo dużo. Są nowe trasy, w tym bieg na ultra dystansie. Piknik na terenie imprezy. Jest trzy razy tyle uczestników. Profesjonalne zabezpieczenie medyczne. Pomagamy Filipkowi. Lista partnerów znacznie się wydłużyła … Nieco zmienił się skład organizatorów, ale wszystkie osoby zaangażowane od początku nadal współtworzą imprezę. Dużo, zmieniło się w życiu prywatnym nas wszystkich, bo przy pierwszej edycji tylko my z Olą mieliśmy jednego synka, teraz będziemy mieć już troje dzieci i podobne zmiany zaszły w życiu reszty naszych przyjaciół związanych z biegiem. Niezmiennie jest jednak Parchatka, nasze zaangażowanie i mam nadzieję wyczuwalna przyjacielska i rodzinna atmosfera.

MB: Bieg Szlak Trafi to biegi na trzech dystansach: 7 km, 21 km i 57 km. Komu poleciłbyś poszczególne dystanse?
RK: Zaczynając od dystansu najkrótszego. 7 km to fajna okazja, by po raz pierwszy spróbować swoich sił w biegu terenowym. Limit czasu jest duży, a zróżnicowana trasa pozwala zasmakować podbiegów, zbiegów, nierówności i pięknych widoków. Trasę polecam też tym, którzy są szybcy i lubią się pościągać w wymagającym terenie.
Półmaraton to doskonały trening przed maratonem czy biegiem ultra. To też możliwość odwiedzenia wielu ciekawych zakamarków pełnych błotka i zieleni kryjącej się w wąwozach wokół Parchatki. Polecam nieco bardziej doświadczonym biegaczom jako fajny sprawdzian czy formę treningu oraz tym, dla których 21 km to duże wyzwanie. Osobiście uważam, że znacznie przyjemniej i bezpieczniej jest je podjąć w terenie niż na asfalcie.
Bieg Szlak Trafi ultra to według mnie doskonały pomysł na debiut na takim dystansie. Trasa jest bardzo ciekawa, malownicza, trudna, ale nie są to góry, gdzie dochodzą bardzo duże przewyższenia czy częste zmiany warunków pogodowych. Są też dosyć często rozmieszczone punkty regeneracyjne, co pozwala bezpiecznie cieszyć się ultra przygodą. Trasa jednak zdecydowanie nie tylko dla debiutantów. Swoich sił próbowały już u nas np. Dominika Stelmach czy Patrycja Bereznowska i obie panie zgodnie twierdzą, że trasa do prostych nie należy.
Wychodzi mi, że każdy coś u nas dla siebie znajdzie.

Bartek Książek, organizator Bieg Szlak Trafi

MB: Dla tych, którzy zwykli biegać po płaskim, Bieg Szlak Trafi może być „prawie” biegiem górskim. Co najbardziej daje w kość biegaczom podczas biegu? Na co muszą przygotować się ci, którzy przyjadą do Parchatki po raz pierwszy?
RK: Na to, że trzeba patrzeć pod nogi. Według mnie nie to, że stałego rytmu nie pozwolą nam utrzymać liczne podbiegi i zbiegi jest największą trudnością, a zmienność terenu pod stopami. Ubite polne drogi, grząskie nieraz po kalana błoto, korzenie, kamienie, wyrwy w ścieżkach, piach, nierówności na łąkach ukryte w wysokiej trawie. Jak do tego dołożyć pokrzywy, zarośla oraz sierpniowe słonko wychodzi konkretna mieszkanka.

MB: Czy dystans 57 km to dobra trasa na debiut w biegach ultra?
RK: Jak już wspomniałem, według mnie tak. Postanowiliśmy nie robić tej trasy na siłę dłuższej, a zadbać o to, by była ciekawa, jak najbardziej urozmaicona, przebiegała przez malownicze i charakterystyczne miejsca dla regionu. Wielokrotnie przebiegałem różne warianty ścieżek, by wybrać te według mnie najciekawsze.
Do tego mamy co mniej więcej 10 km rozmieszczone punkty regeneracyjne. Pozwala to przy zwykle wysokiej temperaturze zadbać o uzupełnienie płynów. Bardzo dbamy też o profesjonalną opiekę ratowniczą. Własną łączność radiową, quady z ratownikami, dwie karateki, punkt medyczny, mapę online z trasą i rozmieszczeniem biegaczy oraz ratowników. Także biegacze ultra nie będą pozostawienie bez opieki podczas swojej pierwszego ultra wyzwania.

MB: Bieg Szlak Trafi to jednak nie tylko biegi. Tak naprawdę stworzyliście świetną imprezę rodzinną, na którą mogą przyjechać biegacze z rodzinami i każdy znajdzie coś dla siebie. Jakie atrakcje planujecie na tegoroczną edycję imprezy?
RK: Będą jak zwykle animacje i konkursy dla dzieci, mini jarmark regionalny, sztafeta serowa na stok i bieg na stok dla dzieci. Cały czas pracujemy nad tym, by atrakcji było jak najwięcej i by zaprosić do współpracy nowych partnerów. Także na pewno przygotujemy jakieś ciekawe niespodzianki. Zapraszamy! Weźcie rodziny, przyjaciół znajomych, by fajnie spędzić aktywny dzień i przy okazji zwiedzić okolicę.

Informacje o tegorocznej Bieg Szlak Trafi, która odbędzie się 4 sierpnia 2018 r. w Kazimierskim Parku Krajobrazowym znajdziecie na naszej stronie >>> TU

Bartek Księżak, organizator Bieg Szlak Trafi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *