7 grudnia 2023 By RUNSTYLE, Slider, WYDARZENIA With 1134 Views

19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich 

W dniach 8-10 grudnia 2023 roku w kinie Wisła w Warszawie odbędzie się 19. Warszawski Przegląd Filmów Górskich. Czternaście seansów, które odbędą się w ciągu trzech dni, pozwoli niemal każdemu sympatykowi górskich klimatów choć na chwilę przenieść się w świat niedostępnych szczytów.


7.12.2023 r.

Program tegorocznego, 19. już Przeglądu,  jak zwykle jest bogaty i różnorodny. Czternaście seansów, które odbędą się w ciągu trzech dni, pozwoli niemal każdemu sympatykowi górskich klimatów choć na chwilę przenieść się w świat niedostępnych szczytów. Stale poszerzamy prezentowaną tematykę. Już nie tylko alpinizm jest dominującym nurtem naszego przeglądu. Coraz szerzej prezentujemy różne formy wspinaczki, a także biegi górskie ultra oraz ski-alpinizm i snowboard. 

W sumie przygotowaliśmy 16 filmów, w tym kilka pełnomatrażowych. Wiele znakomitych produkcji zagranicznych pochodzi z festiwalu zakopiańskiego „Moc Gór”, z którym nawiązaliśmy bliższą współpracę. Znajdziemy tam tematykę tatrzańską, alpejską, klimaty z Dolomitów, a także z gór Kanady oraz Himalajów. Miłośnikom wspinaczki skalnej polecamy „Headjam” ze znanej brytyjskiej serii Brit Rock, z kolei fanom narciarstwa sugerujemy głośny film kanadyjski „Ski Bums” oskarowego reżysera, Johna Zaritskiego. 

Z polskich produkcji warto zwrócić uwagę na film o Wandzie Rutkiewicz „Z góry widać lepiej” oraz dwa obrazy o polskich biegaczach ultra: „Życie w biegu. Piotr Hercog” oraz „KarakoRun”, które zebrały już nagrody na innych festiwalach. I wreszcie należy zaakcentować ostatni film Oswalda Rodrigo Pereiry „The Silent Escape” z ostatniej, jakże udanej wyprawy na dwa ośmiotysięczniki, w trakcie której Bartek Ziemski dokonał dwóch historycznych zjazdów na nartach, idąc w ślady Andrzeja Bargiela. Wielu projekcjom filmowym towarzyszą spotkania z ich bohaterami czy twórcami. 

Jak zwykle na naszej imprezie oddajemy także głos naszym czołowym alpinistom i alpinistkom. Będzie można spotkać się z promującą nową książkę Moniką Witkowską, zdobywczynią 11 ośmiotysięczników Dorotą Rasińską-Samoćko, Krystyną Palmowską, wspominającą swoją partnerkę wspinaczkową – Annę Czerwińską. Nie zabraknie też panów – autora pierwszego wejścia zimowego na Everest – Leszka Cichego, filmowca i himalaisty Darka Załuskiego, czy wspomnianego już Oswalda Rodrigo Pereiry. 

Będziemy mieli okazję wspominać tych, których już wśród nas niema – Annę Czerwińską i Janusza Kurczaba. Pretekstem do przypomnienia sylwetki Janusza będzie jego świeżo wydana biografia „Kurczab, szpada, szpej i tajemnice. Niezwykłe życie Janusza Kurczaba”.

Tradycyjnie już imprezie towarzyszyć będzie stoisko z wydawnictwami górskimi, a na uczestników czekają upominki od sponsorów. Serdecznie zapraszamy!!!

Więcej informacji na www.wpfg.pl, na stronie kina Wisła oraz facebook.com/PrzegladGórski/Wawa.   


Jeśli publikowane na naszej stronie treści uważasz za wartościowe, możesz zostać naszym Patronem i dobrowolną wpłatą wspierać finansowo rozwój www.runandtravel.pl i naszą codzienną pracę.

Wejdź na nasz profil (kliknij baner poniżej) na portalu Patronite.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *