17 września 2022 By GÓRY & ULTRA, Slider With 1424 Views

Bartłomiej Przedwojewski jednym z faworytów amerykańskich etapów Golden Trail Series 2022

17 września 2022 r. w USA odbędzie się jeden z ostatnich biegów z cyklu Golden Trail World Series 2022. Na trasie Pikes Peak Ascent będziemy kibicować Bartkowi Przedwojewskiemu z Team Salomon Polska.


17.09.2022 r.

Przed nami dwie ostatnie odsłony Golden Trail World Series. Zawody GTWS nie przekroczyły Atlantyku od 2019 roku. W tym roku wracają na amerykańską ziemię dwoma legendarnymi wyścigami, z których pierwszy – Pikes Peak Ascent, odbędzie się 17 września. Za Ocean wybrał się w tym roku Bartłomiej Przedwojewski (Team Salomon Polska), który będzie walczył o awans do zawodów finałowych GTWS (z końcem października na Maderze).

W sobotę odbędzie się Pikes Peak Marathon, ale w tym roku do cyklu GTWS wchodzi dystans Pikes Peak Ascent. Powodem, dla którego zawodnicy będą biegli tylko na szczyt Pikes Peak, jest fakt, że kolejne zawody cyklu będą rozgrywane już za tydzień. W sobotę zawodnicy wystartują z Manitou Springs na wysokości 1920 m n.p.m. i wbiegną na szczyt Pikes Peak o wysokości 4320 m n.p.m., gdzie zlokalizowana jest meta. Dystans liczy około 21 km/+2382m. Trasa maratonu wraca do Manitou Springs.

Impreza rozgrywana jest w południowych Górach Skalistych. Jej historia sięga 10 sierpnia 1956 roku, kiedy to odbyła się jego pierwsza edycja. Pikes Peak Marathon był trzecim maratonem w USA i pierwszym, w którym mogły wziąć udział kobiety. Rozgrywany w ramach imprezy Pikes Peak Ascent jest jeszcze starszy – jego pierwsza edycja odbyła się bowiem w 1936 roku.


Rekordy tras i specjalny bonus od organizatorów

Zwycięzcy Pikes Peak Ascent mogą w tym roku rozbić bank. Oprócz nagród pieniężnych przyznawanych przez GTWS dla najlepszych biegaczy, zawodnicy, którzy pokonają trasę szybciej niż wyznaczony przez organizatorów czas, czeka nagroda w wysokości 10 000 dolarów!

  • Rekord mężczyzn: 2:01:06 Matt Carpenter w 1993 roku.
  • Rekord kobiet: 2:24:58 Kim Dobson w 2012 roku

Czasy wyznaczone przez organizatorów:

  • 2h dla mężczyzn;
  • 2h21 dla kobiet.

Faworytki

Nienke Brinkman / Golden Trail Series / fot. Jordie Saragossa

Do rywalizacji w cyklu wraca Nienke Brinkman (Team Nike, Holandia). Rekordzistka Zegamy i niedawna zdobywczyni brązowego medalu na dystansie maratonu Mistrzostw Europy jest co prawda faworytką, ale ma niesłychanie mocne rywalki. W sobotę zobaczymy bowiem Sophie Laukli (Team Salomon, USA), która pokazała pełnie swojego talentu, wygrywając kilka tygodni temu Stranda Fjord Trail Race. Sophia to członkini amerykańskiej olimpijskiej drużyny narciarstwa biegowego, do tego będzie biegała na swojej ziem.

Jest i Maude Mathys (Team Salomon, Szwajcaria), zwyciężczyni poprzedniej edycji GTWS, w tym roku zajęła drugie miejsce w Zegamie i Sierre-Zinal. Wiemy, że obecnie boryka się z urazem ścięgna Achillesa, więc nie do końca wiadomo w jakiej formie przyleciała do Stanów Zjednoczonych.

W USA zobaczymy też Sare Alonso (Team Salomon, Hiszpania). Tegoroczna zwycięzca Marathon du Mont-Blanc i trzecia w Zegamie, obecnie lideruje w cyklu i oczywiście będzie chciała zachować pierwsze miejsce. Jeśli do tego towarzystwa dodamy Blandine L’Hirondel (Team Evadict, Francja), która w tym roku pobiła na CCC rekord kobiet to widzimy jak fascynująca czeka nas rywalizacja. Co więcej, wszystkie te zawodniczki będą musiały zmierzyć się z dwiema Amerykankami, specjalistkami od biegów pod górę: Grayson Murphy (Team Saucony, USA) oraz Kim Dobson (Team BP Run CO, USA). Poza wymienionymi zawodniczkami na amerykańskiej ziemi zobaczymy: Bailey Kowalczyk (Team Salomon, USA), Marcele Vasinovą (Team Salomon, Czechy), Janelle Lincks (Team Inov-8, USA), która w zeszłym roku wygrała Finał GTNS na Azorach, oraz Élise Poncet (Team Sidas X Matryx, Francja).


Faworyci

Rémi Bonnet / Golden Trail World Series / Olla de Nuria / Jordi Saragossa

Rémi Bonnet / Golden Trail World Series / Olla de Nuria / Jordi Saragossa

Największym pretendentem do zwycięstwa na sobotniej trasie wydaje się Rémi Bonnet (Team Salomon/Red Bull, Szwajcaria), który jest specjalistą od podbiegów.

W Stanach pobiegną Ruy Ueda (Team Red Bull, Japonia), Anthony Felber (Team Sidas X Matryx, Francja), Francesco Puppi (Team Nike Trail, Włochy), Sam Hendry (Team Salomon, USA), Andy Wacker (Team Salomon, USA), Darren Thomas (Team Salomon, USA), William Boffelli (Team Hoka One One/Crazy, Włochy).

My bardzo mocno będziemy trzymać kciuki za Bartka Przedwojewskiego (Team Salomon, Polska), który choć jest specjalistą od zbiegów, to jednak w ostatnich latach bardzo poprawił swoje możliwości na podbiegach. Czarnym koniem zawodów jest z pewnością Joseph Gray (Team Hoka One One, USA), który wielokrotnie wygrywał ten wyścig (2019 i 2021 roku), a w 2016 roku osiągnął niesamowite 2 godziny 05 minut, co jest najlepszym czasem uzyskanym od 1995 roku.

Ze względu na brak sieci na trasie wyścigu nie będzie zapewniona transmisji na żywo. Informacja o przebiegu rywalizacji będzie przekazywana za pośrednictwem mediów społecznościowych GTWS.

Golden Trail World Series wyróżnia się we współczesnym świecie sportu, szanując wyjątkowe wartości, takie jak równość, sprawiedliwość, przejrzystość i uczciwość. Wyścigi zostały wybrane, aby podkreślić najbardziej kultowe dzisiejsze wydarzenia w tym sporcie. Seria ma na celu promowanie profesjonalnych biegaczy przełajowych jako światowej klasy sportowców, którymi są, pokazanie i ochronę inspirującej przyrody i środowiska, w którym rywalizujemy, a także uznanie niesamowitych, pełnych pasji fanów za niezbędny składnik sportu. Każdy z sześciu wyścigów w Serii został specjalnie wybrany ze względu na scenerię, wyzwania, historię i atmosferę, które oferują zarówno biegaczom, jak i publiczności. Są to wyścigi, których każdy biegacz chce doświadczyć i jedne z pierwszych zapisanych na liście życzeń każdego biegacza.

Strona: goldentrailseries.com

Facebook: Golden Trail Series

Instagram: Golden Trail Series

YouTube: Golden Trail Series

/informacja prasowa/

Foto: materiały GTWS (Jordi Saragossa, Philipp Reiter)


Jeśli publikowane na naszej stronie treści uważasz za wartościowe, możesz zostać naszym Patronem i dobrowolną wpłatą wspierać finansowo rozwój www.runandtravel.pl i naszą codzienną pracę.

Wejdź na nasz profil (kliknij baner poniżej) i zapoznaj się z zasadami. 

 

Tags : ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *