2 marca 2022 By POLSKIE DROGI With 2044 Views

CITY TRAIL: Wrocław i Katowice zamknęły czwartą serię biegów

W ostatni weekend lutego odbyły się dwa biegi CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden – w sobotę we Wrocławiu i w niedzielę – w Katowicach.


Wrocław

Wrocławski bieg, który odbył się w sobotę, 26 lutego, nie przyniósł rozstrzygnięć w klasyfikacji generalnej, zatem triumfatorów poznamy dopiero w marcu. Warunki na trasie nie należały do najłatwiejszych – w wielu miejscach ścieżki pokryte były warstwą błota. Mimo to, zwycięzca zawodów – Jakub Gorzelańczyk uzyskał jeden z najlepszych wyników trwającej edycji we Wrocławiu – 5 km w Lesie Osobowickim pokonał w 15:07. Wśród kobiet triumfowała debiutująca w CITY TRAIL – Martyna Masłowska, z czasem 18:30. Warto dodać, że były to już 50. zawody w formule Grand Prix organizowane we Wrocławiu przez Fundację Krok do Natury.


To moje pierwsze zwycięstwo w CITY TRAIL, a dodatkowo najlepszy wynik, jaki uzyskałem na wrocławskiej trasie. Od startu biegliśmy we dwóch – z Darkiem Boratyńskim, który osiągał już tutaj czasy poniżej 15 minut. Zaskoczyło mnie, że nikt poza Darkiem nie „zabrał się” z nami, ale biegłem swoje. Czułem się dzisiaj naprawdę dobrze. Mniej więcej na kilometr przed metą Darek przyspieszył, zostałem ok. 10-15 metrów za nim, ale okazało się, że jestem w stanie go dogonić i na finiszu wyprzedzić – relacjonował na mecie zwycięzca biegu – Jakub Gorzelańczyk. W ostatnich zawodach sezonu zaplanowanych na marzec niestety nie wystartuję, ponieważ dzień później biegnę Półmaraton Warszawski, zatem nie poprawię już swojej sytuacji w klasyfikacji generalnej cyklu. Trzeba czekać, a zdarzyć się może jeszcze wiele, bo w tym sezonie nie ma wyraźnego lidera. Jestem amatorem, bawię się bieganiem i startuję na różnych dystansach – w biegach ulicznych, górskich, na bieżni. W tym roku moim startem docelowym będzie maraton i to trening pod królewski dystans jest obecnie priorytetem.
Najszybsza z kobiet Martyna Masłowska przyznała, że popełniła techniczny błąd:
Nigdy nie jestem do końca zadowolona, dzisiaj też mogłoby być lepiej, ale skoro wynik przyniósł zwycięstwo to nie mogę narzekać. Nie przygotowałam się dzisiaj odpowiednio do warunków i pobiegłam w asfaltowych butach, które na błotnistej, śliskiej nawierzchni nie radziły sobie najlepiej – mówiła po zawodach zawodniczka. Moje bieganie jest urozmaicone, nie skupiam się na jednym dystansie, biegam na bieżni, na ulicy i w górach, ale gdybym miała wybierać, to najwięcej frajdy sprawiają mi biegi górskie – dodała.
Męskie podium uzupełnili: Dariusz Boratyński (czas 15:08) i Mikołaj Czeronek (wynik 15:22). Drugie miejsce wśród kobiet wywalczyła Adrianna Jabłońska (18:33), a trzecia była Emilia Liputa (18:37).
Bieg główny ukończyło 381 osób. W zawodach CITY TRAIL Junior wzięło udział 155 młodych sportowców. Ostatni bieg edycji we Wrocławiu odbędzie się 26 marca.

Katowice

Podczas niedzielnego biegu w Katowicach zdecydowane zwycięstwo odniósł Dawid Malina. Tym samym został on triumfatorem klasyfikacji generalnej cyklu (zwyciężył trzy razy). Czas Dawida to 15:40. Drugie miejsce zajął Tomasz Wójcik (16:29), a trzeci był Mateusz Wolnik (16:34).


Niestety niedawno przeszedłem Covid. Choroba wybiła mnie z rytmu treningowego. Wróciłem do niego trzy tygodnie temu. Jestem po badaniach wydolnościowych, czuję się dobrze, więc postanowiliśmy wspólnie z trenerem Andrzejem Orłowskim, że dzisiaj wystartuję. Cieszę się z wygranej, ale planuję pojawić się także na ostatnim biegu, by przypieczętować zwycięstwo – podkreślił Dawid Malina. Od 14 miesięcy współpracuję z trenerem Orłowskim i muszę przyznać, że jestem bardzo zadowolony. Mój trening zmienił się całkowicie, a trener ciągle mnie zaskakuje. Nie ma w moim planie treningowym monotonii, jednostki są bardzo zróżnicowane. Trenujemy do mistrzostw Polski na 10 000 m, które odbędą się w kwietniu, a dalsze plany jeszcze się klarują.
Wśród kobiet zwycięstwo odniosła Sylwia Ślęzak. Jej czas to 17:46. Drugie miejsce wywalczyła Agnieszka Gortel-Maciuk (18:11), a trzecia była Paulina Gaj (18:44). Na końcowe rozstrzygnięcie w „generalce” musimy zaczekać do marcowego biegu – szanse na wygraną mają Sylwia Ślęzak i Agnieszka Gortel-Maciuk.
Bardzo, bardzo cieszę się, że wracam do formy. Dzisiejszy bieg uważam za udany, nawet to przewrócone drzewo na ostatnim kilometrze mi w ogóle nie przeszkadzało – podkreśliła po zawodach Sylwia Ślęzak. Mam na koncie trzy starty, w tym dwie wygrane i jedno drugie miejsce – identycznie, jak Agnieszka Gortel-Maciuk, która wygrała ze mną przed miesiącem, a dzisiaj była druga. Powalczymy o zwycięstwo w końcowej klasyfikacji w marcu. Biegi CITY TRAIL są dla mnie dobrym treningiem przed zawodami na bieżni, bo planuję wystartować w kwietniu na 10 000 m.
Bieg główny ukończyły 334 osoby. W zawodach CITY TRAIL Junior wzięło udział 105 młodych sportowców. Ostatni bieg edycji w Katowicach odbędzie się 27 marca. Będzie to zakończenie części sportowej CITY TRAIL 2021/2022.

Cykl CITY TRAIL to przełajowe biegi na dystansie 5 km. Wydarzenie ma charakter ogólnopolski – biegi są organizowane w Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Kolejne biegi są zaplanowane na 5 marca w Lublinie i Poznaniu oraz 6 marca w Łodzi i Szczecinie. Z kolei 9 kwietnia w Bydgoszczy odbędzie się pierwsze w historii cyklu, ogólnopolskie podsumowanie edycji.
Informacje o zawodach, zapisy oraz wyniki znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Warto zaglądać również na profil imprezy na Facebooku, gdzie pojawia się wiele ciekawostek oraz zdjęcia z biegów. Zawody są dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *