14 maja 2023 By GÓRY & ULTRA, Slider With 1681 Views

Manuel Merillas i Daniela Oemus wygrywają Zegama-Aizkorri 2023

Manuel Merillas i Daniela Oemus wygrywają pierwszy etap cyklu Golden Trail World Series – Zegama-Aizkorri 2023. Bartek Przedwojewski wraca z Kraju Basków z 6. miejsce.

14.05.2023 r.

14 maja 2023 odbyła się kolejna edycja kultowego biegu w Kraju Basków – Zegama-Aizkorri. Bieg był jednocześnie pierwszą rywalizacją w ramach tegorocznego cyklu Golden Trail World Series. Biegacze mieli do pokonania 42 km / 2736 m+

Manuel Merillas wygrywa Zegama-Aizkorri 2023

Golden Trail World Series / Zegama Aizkorri / The Adventure Bakery

Cóż to była za edycja Zegamy! Po niezwykle gorącym i suchym początku maja, deszcz i zimno przetoczyły się przez dzień wyścigu w hiszpańskim kraju Basków podczas pierwszego wyścigu sezonu GTWS. Porywy wiatru osiągające 50 km/h i minusowe temperatury na szczycie skłoniły organizatorów do obejścia grani szczytowej, kierując biegaczy na ścieżkę nieco niżej. Zmiana ta zdawała się nie przeszkadzać Manuelowi Merillasowi (Scarpa – Hiszpania) zwycięzcy tegorocznej Zegamy, który już w 2022 roku stał na podium. 

– Czułem się dziś świetnie. Muszę przyznać, że wszyscy ostro ruszyli, ale nogi dawały radę, więc mogłem szybko dodać gazu na zbiegach. To dla mnie świetny początek roku. Pierwsze zwycięstwo na Golden Trail World Series i moje pierwsze zwycięstwo w Zegamie. Dobrze trenowałem, nie specjalnie pod Zegamę, ale kiedy patrzę na swój czas, to widzę, że byłem szybszy niż w zeszłym roku, więc jestem zachwycony – powiedział na mecie Manuel.

Manuelowi przez długi czas deptał po piętach Elhousine Elazzoui (Pini Mountain Racing – Maroko), ale Hiszpan miał przewagę nad Marokańczykiem na ostatnim zbiegu przed metą. – Jestem bardzo zadowolony z drugiego miejsca – powiedział Elhousine na mecie. – Wyścig był na początku naprawdę trudny, było mi bardzo zimno, teren był bardzo techniczny, dużo padało, ale po prostu starałem się wytrzymać do końca. Powtarzałem, że nie ma mowy, żebym nie zdobył podium. 5 lat startów w ramach Golden Trail Seires wiele mnie nauczyło i umożliwiło mi uzyskanie takiego wyniku.

Jednym z największych faworytów tej edycji był Jonathan Albon (The North Face – Wielka Brytania), który trzymał się mocno mimo ciężkich nóg na końcu wyścigu. – Warunki były naprawdę ciężkie i popełniłem głupi błąd, pomijając pierwszy punkt, miałem tylko jeden żel, więc brakowało mi energii. Mimo wszystko udało mi się wrócić za Rémim. Myślałem, że będę w stanie zaatakować nieco bardziej na zbiegu, ale moje nogi powiedziały: „nie ma mowy!” Niemniej jednak jestem bardzo zadowolony z tego miejsca na podium. Przed wyścigiem byłbym zadowolony z pierwszej piątki, a nawet pierwszej dziesiątki, więc podium tutaj jest po prostu genialne!.

Bartek Przedwojewski zajął 6. miejsce w klasyfikacji generalnej (3:49:49). Marcin Kubica zajął miejsce 12 (4:02:05), a Marcin Rzeszótko miejsce 18 (4:04:23).

Golden Trail World Series / Zegama Aizkorri / The Adventure Bakery

Golden Trail World Series / Zegama Aizkorri / The Adventure Bakery

Golden Trail World Series / Zegama Aizkorri / The Adventure Bakery

Daniela Oemus pierwszą kobietą podczas Zegama-Aizkorri 2023

Organizatorzy o zwyciężczyni napisali “Musimy być szczerzy… nie widzieliśmy, jak nadchodzi…” Daniela Oemus (Salomon, Niemcy) zaskoczyła wszystkich, obejmując prowadzenie po pokonaniu pierwszego szczytu. – Jestem taka wzruszona! Wciąż nie mogę w to uwierzyć… To jak spełnienie marzeń! Nie wiedziałam, gdzie jestem podczas wyścigu, było dużo dziewczyn z przodu. Potem zaczęłam mijać je po kolei po około 10 km. Powiedziano mi, że jestem na 6, a po 15 kilometrze dogoniłam Caitlin i Miao, potem zostałam już sama. Naprawdę musiałam walczyć do samego końca, bo byłam wykończona na 10 km przed końcem i bardzo bolał mnie palec u nogi, złamałam go 10 dni temu i zbiegi były naprawdę bolesne, ale wytrzymałam.

Golden Trail World Series / Zegama Aizkorri / The Adventure Bakery

Niecałe dwie minuty później na mecie pojawiła się Caitlin Fielder (Salomon, Nowa Zelandia), której udało się poprowadzić pewny i wyrównany wyścig. – Naprawdę nie spodziewałam się drugiego miejsca na Zegamie, więc oczywiście jestem zachwycona! Od samego początku czułam się dobrze, chociaż trochę martwiłam się o drugą część wyścigu. Powtarzałam sobie “zachowaj spokój i skup się na technicznych odcinkach”. Na zbiegu czułam się naprawdę dobrze i wiedziałam, że mogę nadrobić trochę czasu. W pewnym momencie myślałam nawet, że może odniosę zwycięstwo, ale nie było wystarczająco dużo czasu. Ale w drugie miejsce tutaj jest po prostu genialne!.

Trzecie miejsce zajęła Theres Leboeuf (Leboeuf/Compressport – Szwajcaria). – Początek wyścigu był naprawdę ciężki. Miała bardzo ciężkie nogi,, ale wiedziałam, że muszę uzbroić się w cierpliwość i na 16 kilometrze zaczęłam czuć się coraz lepiej. Nie spodziewałam się tego podium, myślałam o czołówce. 5. miejsce byłoby super, ale nie miałam żadnych informacji o naszych pozycjach podczas wyścigu, dowiedziałam się dopiero na mecie, że jestem trzecia.

Pierwszą Polką na mecie była Miśka Witowska, która zajęła świetne 6. miejsce (4:52:37). Katarzyna Wilk zajęła miejsce 19. (5:24:13)

Miśka Witowska / Golden Trail World Series / Zegama Aizkorri / The Adventure Bakery

Wyniki

Mężczyźni

1 – MANUEL MERILLAS (SCARPA – ESP):  3:42:01 (+200 pts)
2 – ELHOUSINE ELAZZAOUI (PIN MOUNTAIN RACING – MAR): 3:42:28 (+188 pts)
3 – JONATHAN ALBON (THE NORTH FACE – UK): 3:45:01 (+176 pts)
4 – RÉMI BONNET (SALOMON/RED BULL – CHE): 3:48:19 (+166 pts)
5 – ROBERT PKEMBOI MATA (SKYRUNNERS KENYA): 3:49:25 (+156 pts)

Kobiety

1 – DANIELA OEMUS (SALOMON – GER): 4:31:54 (+200 pts)
2 – CAITLIN FIELDER (SALOMON – NZL): 4:34:04 (+188 pts)
3 – THERES LEBOEUF (LEBOEUF/COMPRESSPORT – CHE): 4:37:41(+176 pts)
4 – SYLVIA NORDSKAR (HOKA ONE ONE/ DÆHLIE – NOR): 4:43:57 (+166 pts)
5 – BLANDINE L’HIRONDEL (EVADICT – FRA): 4:48:32 (+156 pts)

Ranking Zegama-Aizkorri 2023 dostępny jest w linku: https://www.kronoak.com/live/2023/zegamamaratoia/ 

Ranking Golden Trail World Series 2023 dostępny jest w linku: https://goldentrailseries.com/series/gtws.htm 

Drugi etap cyklu Golden Trail World Series 2023 odbędzie się 25 czerwca w Chamonix w ramach Marathon du Mont-Blanc. 

Zdjęcie „otwarciowe”: Golden Trail World Series / Zegama-Aizkorri 2023 / Teh Adventure Bakery


Jesteś naszym Czytelnikiem? Dołącz do naszych Patronów i w ramach Patronite.pl wspieraj rozwój portalu ruandtravel.pl.

Kliknij w baner poniżej i poznaj szczegóły


Tags : ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *