1 listopada 2024 By GÓRY & ULTRA, Slider With 7092 Views

Planujesz start w Salomon Ultra Trail Hungary? Przeczytaj porady biegaczy 

Salomon Ultra Trail Hungary przyciąga nie tylko polskich biegaczy, ale również zawodników z całego świata. Ten festiwal biegowy na Węgrzech kusi nie tylko pięknymi widokami gór Pilis i Wyszehradzkich, ale również atmosferą. Marzysz o udanym starcie? Skorzystaj ze sprawdzonych rad doświadczonych biegaczy. 


2.11.2024 r.

Visegrad Trail

Dystans: 30 km / Przewyższenie: 1054 m+ / Limit czasu: 6/ Punkty odżywcze: 2 / Miejsce startu: Visegrad. Uwaga: Od dwóch lat start biegu jest w nieco innym miejscu, ale opisywana przez biegaczy trasa jest dokładnie taka sama.

Agnieszka Markiewicz (2019)

Według mnie, skala trudności tych zawodów jest umiarkowana. Poza trzema ostrymi podejściami nie przypominam sobie, aby jeszcze któryś z odcinków był problematyczny. Nie lubię biegać po płaskim, stąd ostatnie 6 km też nie zaliczam do przyjemności – ale z pewnością znajdzie się rzesza fanów tego odcinka. Dla mnie zawody mogą się składać z podbiegów i zbiegów. W skali całego dystansu trasa nie jest mocno wymagająca, obfituje w piękne widoki, wiedzie w większej części przez las, co chroni nas przed corocznym węgierskim upałem. Dystans półmaratonu z „plusem” nie powinien odstraszyć debiutantów trailowych ścieżek. Polecam chociaż raz odwiedzić te zawody.

UTH swoją bazę ma w pięknym, małym miasteczku Szentendre. To pierwszy powód, aby odwiedzić tę imprezę. Organizacja zawodów jest na wysokim poziomie, wolontariusze chętnie pomagają i dopingują na punktach żywieniowych. Bardzo miłym zaskoczeniem okazało się indywidualne podejście do zawodników na mecie. Spiker dostaje cynk, jaki numer wbiega od wolontariusza, który stoi na ostatnim zakręcie, a na mecie wyczytywane jest imię, nazwisko i narodowość zawodnika. Ostatni odcinek dobiegu do mety, prowadzący wąską uliczką z zawieszonymi abażurami, wśród knajp i kibicujących turystów jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Ze wszystkich moich dobiegów do mety ten odcinek jest NAJLEPSZY. Stając na starcie w Wyszehradzie nie mogłam się już go doczekać.

Przeczytaj cały artykuł: https://runandtravel.pl/jestem-typem-ktory-bardziej-lubi-gonic-niz-uciekac-rozmowa-z-agnieszka-markiewicz-o-jej-starcie-w-ultra-trail-hungary-2019/


Przemek Barnowski (2018)

Trasa jest szybka, w stylu anglosaskim. W większości poprowadzona drogami leśnymi. Ja wyróżniłbym trzy najważniejsze punkty trasy, na których każdy startujący zawodnik powinien się skoncentrować: 2 podejścia na 16 i 20 km oraz ostatnie 5 km, prowadzone asfaltem i alejkami. Już wyjaśniam. Otóż cała trasa ma około 1100 m przewyższenia, z czego większość wypada właśnie na te dwa podejścia. Co do końcówki wyścigu, to jest ona jak niekończąca się opowieść. Wiedzie przez miasto chodnikami i alejkami. Ciągle słyszymy, ale nie widzimy upragnionej mety. Trzeba być choć odrobinę mocnym psychicznie. Karty finalnie i tak rozdaje pogoda. Jeżeli będzie deszcz, but musi być agresywny, gdyż dużo biegniemy trawersami. Podczas upału tamtejsze lasy szybko wysychają i potrzebujemy większe zapasy wody (punkty są co ok. 10 km).

Przeczytaj cały artykuł: https://runandtravel.pl/dla-tych-co-pierwszy-raz-salomon-visegrad-trail-ultra-trail-hungary-2018/


Krzysztof Szala (2018)

Trasa, pomimo niewielkich przewyższeń, jest dosyć wymagająca. Nie mamy tutaj co prawda praktycznie w ogóle trudnych, technicznych zbiegów, za to na naszej drodze staną dwie naprawdę solidne ściany do pokonania. Oprócz tego, teren jest bardzo biegowy, ścieżki są dosyć wygodne, co jakiś czas biegniemy bardzo urokliwymi single trackami. Myślę, że ważne jest to, aby nie przepalić się na samym starcie. Bieg rusza z bram zamku w Wyszehradzie i praktycznie od początku pnie się mocno do góry – w emocjach można stracić tutaj niepotrzebnie siły. Warto też odpowiednio zadbać o jedzenie, szczególnie, że przed pierwszym z dwóch wspomnianych podejść czeka nas długi zbieg, co może sprawić, że błędnie ocenimy swój poziom energetyczny i na podejściu najzwyczajniej zabraknie nam sił. Przeżyłem to w roku 2016 i nie polecam. 

Przeczytaj cały artykuł: https://runandtravel.pl/dla-tych-co-pierwszy-raz-salomon-visegrad-trail-ultra-trail-hungary-2018/


Szentendre Trail

Dystans: 54 km / Przewyższenie: 1880 m+ / Limit czasu: 10 / Punkty odżywcze: 4 / Miejsce startu: Szentendre 

Beata Brzezowska (2018)

Komu poleciłabym start? Debiutantom. Ale myślę, że to może też być dobry pomysł na start treningowy, na początek sezonu. I fajny pomysł na kilkudniowy wypad turystyczny, połączony z niezbyt wymagającym bieganiem. Można zabrać niebiegających znajomych czy rodzinę, bo jest co zwiedzać w Szentendre, że nie wspomnę o bliskim Budapeszcie.

Przeczytaj cały artykuł: https://runandtravel.pl/dla-tych-co-pierwszy-raz-salomon-szentendre-trail-54-km-ultra-trail-hungary-2018/


Konrad Biela (2018) 

Bieg z pozoru – patrząc na profil – wydaje się niewymagający, lecz uważam, że ma swój charakter. Bieg zdecydowanie polecam każdemu. Trasa dobra zarówno na debiut, jak i na ściganie się. Każdy może zdecydować jak będzie chciał zmierzyć się z dystansem 54 km. No i dla mnie dużym plusem było to, że mogłem przy okazji zwiedzić kolejny kraj i stolicę. Szentendre jest niecałą godzinę drogi pociągiem z Budapesztu. A nie muszę chyba mówić jak pięknym miastem jest stolica Węgier.

Przeczytaj cały artykuł: https://runandtravel.pl/dla-tych-co-pierwszy-raz-salomon-szentendre-trail-54-km-ultra-trail-hungary-2018/


Gniewomir Skrzysiński (2018)

UTH 54 km to relatywnie krótki dystans z przewyższeniem +1800 m, który naprawdę potrafi dać w kość, zwłaszcza jeśli ma się ochotę na małe ściganie. Trasa biegu to taki swoisty roller-coaster-. Są momenty, gdzie można się rozpędzić, ale są też takie, na których podejścia pokonujesz na czworakach, błagając o jak najszybszy koniec tego cierpienia. Niemniej, jeśli ktoś planuje swój debiut na dystansie ultra i nie zamierza łamać 6 h, tylko ze spokojną głową dotrzeć w jednym kawałku mieszcząc się w limicie, to ta trasa świetnie się do tego celu nadaje.

Przeczytaj cały artykuł: https://runandtravel.pl/dla-tych-co-pierwszy-raz-salomon-szentendre-trail-54-km-ultra-trail-hungary-2018/


Katarzyna Winiarska (2018)

Co szczególnie spodobało wam się na trasie? Atmosfera. Stwarzają ją organizatorzy, ludzie na punktach odżywczych, biegacze. Rozmowni i koleżeńscy. Góry. O widoki nie pytajcie, bo patrzyłam pod nogi. Kusiło mnie, żeby choć na chwilę podnieść głowę i spojrzeć, gdzie jestem. Hm, niewiele pamiętam. Że zielono i podobnie jak u nas. Takie bliskie mi klimaty. Kocham góry, więc cieszę się z samego przebywania tam. Poza tym lubię przygody, nowe miejsca i wyzwania. Start w UTH było jednym z nich.

Przeczytaj cały artykuł: https://runandtravel.pl/dla-tych-co-pierwszy-raz-salomon-szentendre-trail-54-km-ultra-trail-hungary-2018/


Salomon Utra-Trail Hungary

Dystans: 111 km / Przewyższenie: 4200 m+ / Limit czasu: 20 godzin / Punkty odżywcze: 9 / Miejsce startu: Szentendre

Artur Jendrych (2019)

Trasa Ultra Trail Hungary nie jest szczególnie trudna. W wielu momentach jest bardzo prosta. Kilka stromych podejść, po których można się mocno rozpędzić na szybkich zbiegach. Najbardziej zaskoczył mnie odcinek po 30 km, gdzie trasa była poprowadzona na dziko między drzewami. Trzeba było mocno wypatrywać wstążek, żeby się nie zgubić. Ciekawe a zarazem trudne okazały się dwa ostatnie podejścia w końcówce biegu. Myślę, że wielu zawodników przeklinała sobie w duchu w tym miejscu.

Organizację biegu i pracę wolontariuszy na punktach oceniam na 6. Niczego nie brakowało i nikt niczego nie żałował. Życzliwości i uśmiechów nie było końca. No i zapewnienie przez organizatora lodu na punktach SUPER. Ciekawym rozwiązaniem, z którym spotkałem się pierwszy raz była forma pomiaru czasu. „Zegarek ” dla biegacza i mobilne punkty w rękach wolontariuszy. Świetne rozwiązanie. Dużo punktów kontrolnych, które pozwalają przeanalizować start po biegu.

Przeczytaj cały artykuł: https://runandtravel.pl/jak-muszki-w-walce-o-pudlo-namieszaly-czyli-artur-jendrych-o-swoim-starcie-w-ultra-trail-hungary/


Łukasz Zdanowski (2018)

Jeśli ktoś planuje rozpoczęcie swojej przygody z biegami ultra, to ten bieg świetnie się do tego nadaje. Trasa Ultra Trail Hungary jest bardzo łagodna, nie ma w zasadzie na niej bardziej wymagających, technicznych momentów, a to sprawia, że jest też stosunkowo szybka. Trudno by mi było odradzać ją komukolwiek, oczywiście zakładając, że na starcie pojawia się zawodnik przygotowany pod dystans.

Przeczytaj cały artykuł: https://runandtravel.pl/dla-tych-co-pierwszy-raz-salomon-ultra-trail-hungary-112-km-uth-2018/


Zbyszek Mamla (2018)

Trasa jest w przeważającej części podobna do naszych beskidzkich szlaków. Dużo miękkiego podłoża. Nie ma za wiele odcinków asfaltowych, po których biegnie się jedynie tam, gdzie szlak przebiega przez miasteczka. Nie znajdziemy tutaj długich podejść i zbiegów, raczej należy przygotować się na kilkanaście 200-500 metrowych górek. Kilka z nich jest naprawdę stromych i wymagających. W pamięci biegaczy na długo pozostaną podejścia z Domos na Predikaloszek czy dwa ostatnie krótkie, za to bardzo strome piki na trasie. To ulubione miejsca fotografów, którzy z lubością pstrykają zdjęcia wdrapującym się na czworaka biegaczom. Osobiście najbardziej jednak nie lubię kilometrowego odcinka tuż za punktem w Lepence (64 km). Trasa biegu prowadzi tam zboczem tak stromej góry, że z trudem można utrzymać się na szlaku. Robisz krok, dwa w przód i zjeżdżasz po błotnistej mazi metr, dwa ze szlaku… Niezła zabawa, niby na mapie trasa płaska jak stół, a wchodzi w nogi lepiej niż niejedno podejście. Najmilej wspominam z moich poprzednich startów te momenty, po których kończyłem wdrapywanie się na Predikaloszek. Trudno opisać ulgę po tym 2,5 kilometrowym odcinku, podczas którego pokonuje się 500 metrów do góry. Na pewno spodoba się też biegnącym tu pierwszy raz widok na zamek w Wyszehradzie. 

Przeczytaj cały artykuł: https://runandtravel.pl/dla-tych-co-pierwszy-raz-salomon-ultra-trail-hungary-112-km-uth-2018/


Przeczytaj również:

Tags :

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *