1 września 2022 By GÓRY & ULTRA With 2793 Views

Ultramaraton Magurski 2022. Podsumowanie

W dniach 13-14 sierpnia 2022 r. w Beskidzie Niskim odbyła się 8. edycja Ultramaratonu Magurskiego. Biegacze mieli do wyboru cztery dystanse: 10 km, 23 km, 52 km oraz 90 km.


Ultramaraton Magurski to bieg górski organizowany w Beskidzie Niskim – wciąż nieodkrytej części Polski, gdzie zanikający zasięg sieci komórkowej, tablice ostrzegające przed wilkami i niedźwiedziami oraz poranne mgły w dolinach dodają okolicy nutkę tajemniczości.

Trasy biegu górskiego prowadzą dzikimi terenami Magurskiego Parku Narodowego, wśród potoków, pagórków, pozostałości łemkowskich cerkwi, niekiedy przecinając granicę ze Słowacją. Ci, którzy nas odwiedzają, doceniają nie tylko wyjątkową przyjacielską atmosferę i wysoką jakość imprezy sportowej, ale także możliwość obcowania z przyrodą i lokalny charakter wydarzenia, pozwalający całkowicie odciąć się od pędu codzienności.

Jedną z zawodniczek na dystansie 52 km była Patronka portalu runandtravel.pl Agnieszka Markiewicz która zajęła 3. miejsce.

Ultramaraton Magurski pojawił się spontanicznie w planie startowym, choć kilka lat z rzędu na ustach biegowych znajomych pojawiały się tylko pozytywne opinie o tym wydarzeniu, które obecnie organizowane jest przez Fundację Listek.

Krempna, urokliwa wieś położona w sercu Magurskiego Parku Narodowego, urzekła mnie ciszą, naturą, ginącym zasięgiem telefonu i zacnym zachodem słońca w przedstartowy piątek. Zamiast solidnej regeneracji po podróży wpatrywałam się w zachodzące słońce rozświetlające Beskid Niski. Start na dystansie 52 km w ramach Maguraton podczas Ultramaratonu Magurskiego okazał się pretekstem do szybkiego urlopu, nacieszenia oka mglistym Beskidem Niskim, a także sprawdzenia aktualnej dyspozycji po lipcowych startach alpejsko-tatrzańskich. Pasja biegowa rok rocznie wiedzie mnie w nieodkryte zakątki Polski, tym bardziej cieszą odwiedziny w nieznanej części Beskidu Niskiego.

Pierwsze kilometry trasy wiodły przez las, lekko mroczny, mglisty, który dla mnie mógł ciągnąć się bez końca. Trasa prowadziła przez okoliczne wioski, wzniesienia, pojawiające się w tle łemkowskie cerkwie, czy przydrożne kapliczki. Starty w Beskidzie Niskim to swoista medytacja ciszy, dzikiej natury i możliwość przebywania sam na sam ze swoimi myślami, których produkcja podczas Ultramaratonu Magurskiego szła u mnie szybciej niż tempo biegu. Potrafiłam w ciągu tych prawie 6h kilka razy zwątpić w siebie i  kończyć sezon biegowy już w Krempnej. Jak dobrze, że los nie wytypował startu na 92km, aż się boję pomyśleć, jakie pomysły mogłabym zrodzić podczas przebywania za długo w Beskidzie. Trasa zawodów Maguraton to kombinacja leśnych ścieżek, szutrów, łąk i asfaltu. Profil trasy jak i liczba przewyższeń  serwują szybkie bieganie. Ultramaraton Magurski to trzecia impreza organizowana przez Fundację Listek, w której miałam okazję uczestniczyć. Każda z nich tworzona jest przez wyjątkowych, przyjaznych ludzi.  Trudy tych 52 km wynagrodziło przywitanie na mecie i morze ciepłych słów płynące od pełnej energii konferansjerki. Ta chwila warta była każdego wysiłku. Polecam choć raz wytyczyć azymut Krempna, odsapnąć od zgiełku miasta i zatopić się w ciszy na trasach Ultramaratonu Magurskiego.


Zwycięzcy na wszystkich dystansach

Maguraton

 1. Beata Borowicz | Arkadiusz Gubała
 2. Magdalena Bieszczad | Daniel Chmielowiec
 3. Agnieszka Markiewicz | Łukasz Szumiec

UltraMag

 1. Katarzyna Stala-Kondrakiewicz | Łukasz Kubasik
 2. Anna Trzeźwińska | Rafał Kot
 3. Joanna Grzesik | Paweł Wójcik

Magurska Dycha

 1. Izabela Zatorska-Pleskacz | Krystian Świerad
 2. Renata Hołowaty | Tomasz Zygmunt
 3. Magdalena Curzydło | Jacek Piskadło

MaguRun

 1. Beata Piątek | Paweł Smędowski
 2. Barbara Zięba | Bartosz Ceberak
 3. Agata Wieczorek | Jacek Gut

Na koniec Organizatorzy podziękowali uczestnikom, wolontariuszom oraz partnerom wydarzenia, do których należały m.in. Województwo Podkarpackie, Radio Rzeszów, Nowiny24 oraz portal runandtravel.pl

Pamiętajcie – Ultramaraton Magurski co roku zaprasza do Krempnej w długi sierpniowy weekend!

Tags :

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *