12 maja 2019 By GÓRY & ULTRA, Slider With 3729 Views

Oman Desert Marathon 2019. Etap pierwszy.

W dniach 15 – 22 listopada 2019 roku odbędzie się 6. edycja Oman Desert Marathon, czyli 6-etapowego biegu o łącznym dystansie 165 km, którego trasa prowadzi po czerwonych i złotych piaskach pustyni w Omanie. Zapraszamy na prezentację etapu 1.

Oman Desert Marathon to 165 km, które biegacze pokonują podczas 6 etapów biegu prowadzonych przez najbardziej odległe i nietknięte piaski oraz najwyższe wydmy Pustyni Oman, począwszy od Oazy Bidiyah aż po Morze Arabskie. Bieg odbywa się w The Sharqiya Sands w Wilayat Bidiyah. Ostatni dzień imprezy przeznaczony jest na odpoczynek – zwiedzanie Omanu, specjalną Noc Galową, podczas której odbędzie się wręczenie nagród.

Zapraszamy na prezentację etapu pierwszego.

Start: 16 listopada 2019 r. / godz. 6.30
Dystans: 21 km

Zanim biegacze wyruszą na trasę pierwszego etapu, od 5.30 w Oman Desert Marathon Basecamp serwowane jest śniadanie (żywność + napoje) zapewnione przez organizatorów. Następny posiłek – suchy prowiant – biegacze otrzymają od organizatorów dopiero po przekroczeniu mety ostatniego etapu. Od momentu wyruszenia na trasę biegu zawodnicy muszą być już samowystarczalni.

Podczas biegu zawodnicy muszą mieć ze sobą swój sprzęt – jedzenie, śpiwór i karimatę. Organizator zapewnia namioty oraz butelkowaną wodę mineralną na punktach oraz w obozowiskach.

Trasa pierwszego etapu

Pierwszy etap biegu Oman Desert Marathon startuje 16 listopada o godz. 6.30. Biegacze wyruszą na 21-kilometrową trasę przy dźwiękach muzyki Al Wasil Arts Folk Band.

 • Pierwszy etap biegu – właśnie dlatego, że jest pierwszy – pomimo tego, że nie jest szczególnie trudny może być wyzwaniem zarówno pod względem dystansu, jak i różnorodności trasy. Dotyczy to zwłaszcza biegaczy, którzy dopiero przyjechali do Omanu i nie są przyzwyczajeni do takiego klimatu. Dla niezaaklimatyzowanych biegaczy wyzwaniem będzie więc temperatura, która już o 9.00 osiąga około 30 stopni.

 • Po pierwszym płaskim 10-kilometrowym odcinku (piasek pustyni jest tutaj zwarty), zawodnicy staną przed pierwszym wyzwaniem – stromymi, pofałdowanymi wydmami charakterystycznymi dla Pustyni Oman. Ten kolejny 8-kilometrowy odcinek to miękki piasek, który sprawi, że bieg będzie powolny, a wspinaczka jeszcze wolniejsza. Pierwsze wydmy sprawią również zapewne, że zawodnicy bardziej doświadczeni w bieganiu po pustyni, zaaklimatyzowani do takich warunków, zostawią w tyle tych, którzy takiego doświadczenia nie mają.

 • Po pierwszym odcinku przebiegającym przez wydmy, biegaczy czeka długi odcinek trasy prowadzącej do pierwszego punktu z wodą. Po pierwszym punkcie na zawodników ponownie czeka wspinaczka na wydmy. Nagrodą będzie pierwszy długi zbieg podczas pierwszego etapu biegu do Oazy Al Wasil. Zawodników czeka zmiana scenerii – zamiast wydm pojawią się wysokie palmy. Trasa od tego momentu staje się bardziej skalista.

 • Meta pierwszego etapu zlokalizowana jest przy zamku Al Wasil, gdzie zawodników powita lokalna społeczność.
 • Po zakończeniu 1 etapu zawodnicy zostaną przewiezieni samochodami do obozu bazowego etapu 2. Od tego momentu trasa kolejnych etapów będzie prostą linią prowadzącą bezpośrednio do Morza Arabskiego.

Zwycięzcy etapu pierwszego w 2018 r.

W 2018 roku pierwszym zawodnikiem na mecie 1 etapu był Marokańczyk – Rachid El Morabity, który etap ten pokonał w czasie 2: 09: 13. Drugi na mecie był jego brat – Mohamed El Morabity. Pierwszą kobietą była Aziza Raji, która przekroczyła linię mety mniej więcej godzinę później.

Plan każdego dnia podczas Oman Desert Marathon

 • 4.45 – 6.15 i od 17.30 do 19.00 – Dostęp do ciepłej wody zapewnionej przez organizatorów
 • 6.30 – Start biegu
 • 15.00 – Ostatni biegacz na mecie
 • 16.00 – Drukowanie i publikacja wyników etapu na tablicy
 • 17.00 – Odprawa wieczorna. Podsumowanie etapu.
 • 19.00-21.00 – Projekcja wideo i zdjęć z etapu

Informacja o Oman Deserth Marathon na naszej stronie >>> TU

Szczegółowe informacje o drugim etapie >>> TU

Więcej informacji o biegu na stronie Oman Desert Marathon
Zapraszamy na fan page na Facebooku >>> TU oraz na Instagramie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *