13 grudnia 2022 By Slider, TRAVEL With 8854 Views

5 atrakcji nad Morzem Martwym, czyli co robić po Dead Sea Marathon

Morze Martwe to jedna z największych atrakcji turystycznych Izraela. Jeśli więc planujesz start w Dead Sea Marathon przeczytaj, co warto zobaczyć po biegu.  


13.12.2022 r.

Dead Sea Marathon odbywa się co roku nad Morzem Martwym w Izraelu. Bieg przestał być już lokalnym wydarzeniem i obecnie oprócz lokalnych biegaczy gości uczestników z całego świata. Sam start i bieganie po groblach jest nie lada atrakcją. Wybierając się na Dead Sea Marathon i będąc już nad morzem, które jest jedną z największych atrakcji turystycznych Izraela, warto zostać tu po biegu i skorzystać z okolicznych atrakcji turystycznych. 


3 lutego 2023 r. odbędzie się w Izraelu 4. edycja Dead Sea Marathon. Trasy biegu poprowadzone są groblami tworzącymi granicę między izraelskim a jordańskim Morzem Martwym. Wybierz swój dystans – przeczytaj o biegu na Runandtravel.pl. 


Morze Martwe jest najniżej położonym miejscem na ziemi. Lustro wody znajduje się 437 m p.p.m. Hebrajską nazwę יָם הַמֶּלַח, Jam haMelach tłumaczy się na język polski jako Morze Soli, a wszystko dlatego, że jest jednym z najbardziej zasolonych zbiorników wodnych na świecie. 


Plaża Ein Bokek

Wybierając się na Dead Sea Marathon nie sposób nie odwiedzić plaży Ein Bokek. Położona w sąsiedztwie hoteli przeszła w ostatnim czasie gruntowną renowację. Możecie więc skorzystać z miejsc piknikowych, leżaków, odwiedzić bary i oczywiście sklepy z kosmetykami zrobionymi na bazie minerałów pochodzących z Morza Martwego. Koniecznie spróbujcie nie tylko kąpieli w morzu, ale również kąpieli błotnych. Woda i błoto mają wysokie stężenie minerałów, które wykorzystuje się w pielęgnacji oraz leczeniu chorób skóry. Duże zasolenie wody powoduje, że można swobodnie utrzymać się na powierzchni wody. Na pewno nie raz widzieliście zdjęcia ludzi leżących na wodzie i czytających gazetę 🙂 


Salt Island – Wyspa Solna

Z plaży Ein Bokek można popłynąć na wyspę soli. Z daleka rozpoznacie ją po charakterystycznym drzewie. Na wyspę można popłynąć wpław, co zajmuje około 15-25 minut.


Wycieczka kajakiem

Kajakowa wycieczka po Morzu Martwym to możliwość odkrywania uroków jednego z cudów świata z innej perspektywy. Kajak pozwala dopłynąć do zacisznych plaż, sekretnych zatoczek, odkryć miejsca, gdzie spotkamy kryształy solne i inne formacje utworzone przez parującą słoną wodę.

Wycieczka rozpoczyna się na plaży kibucu Mitzpe Salem i trwa około 3 godzin. Można wybrać się o wschodzie albo zachodzie słońca.

Więcej informacji https://deadseakayak.co.il  


Masada

To starożytna kamienna forteca zbudowana przez Heroda Wielkiego, króla Judei. Położona jest wysoko na pustynnym, skalistym płaskowyżu. Twierdza jest obecnie parkiem narodowym i jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Masada obecnie jest popularną atrakcją turystyczną. Aby dostać się na szczyt i zwiedzić dobrze zachowane ruiny fortecy mam dwie opcje: wjazd kolejką linową albo podejście szlakiem zwanym Ścieżką Węża. Jest to jeden z najbardziej znanych i popularnych szlaków turystycznych w Izraelu. 


Wycieczka biegowa

Okolice Morza Martwego to świetne miejsce, by wybrać się na wycieczkę biegową i zobaczyć ciekawe formacje skalne, kaniony i płaskie pustynne tereny.

Na dłuższą wycieczkę warto wybrać się w towarzystwie biegowego przewodnika, który dobrze zna szlaki i teren. Jednym z nich jest Zoli Bihari z Canaan Adventures. Zoli jest aktywnym biegaczem znanym w środowisku. Jego firma Canaan Adventures organizowała wsparcie logistyczne i techniczne dla Mike’a Wardiana podczas jego FKT na Israel National Trail. 


Jeśli publikowane na naszej stronie treści uważasz za wartościowe, możesz zostać naszym Patronem i dobrowolną wpłatą wspierać finansowo rozwój www.runandtravel.pl i naszą codzienną pracę.

Wejdź na nasz profil (kliknij baner poniżej) i zapoznaj się z zasadami. 

Tags : ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *