4 lipca 2021 By POLSKIE DROGI With 1346 Views

Artur Kujawiński obiegnie dookoła… Polskę!

25 lipca 2021 r. z molo w Sopocie Artur Kujawiński wyruszy na trasę dookoła Polski! 4 tysiące kilometrów – mimo, że według Wikipedii granice Polski liczą 3511 kilometrów – pokona w formule self-supported z 7 kg plecakiem.


4.07.2021 r.

Artur Kujawiński do wyzwania podszedł bardzo dokładnie i według najnowszej aktualizacji trasa wyniesie 4 tys. kilometrów – mimo, że według Wikipedii granice Polski liczą 3511 kilometrów. Wszystko to za sprawą konieczności omijania przeszkód naturalnych, takich jak np. mokradła, rzeki czy tereny wojskowe.

Do tej pory kilku śmiałków podejmowało próbę obiegnięcia Polski (były też próby rowerowe czy też motocyklowe), ale trasy te najczęściej nie obejmowały Helu, Mierzei Wiślanej lub skupiały się na większych miejscowościach. Powodowało to, iż liczyły blisko 1 tys. kilometrów mniej – były zatem krótsze niż oficjalne 3511 kilometrów długości granic Polski. Ważne będzie również zaliczenie sześciu trójstyków granicznych Polski z innymi sąsiadującymi krajami.


Jaką trasą pobiegnie Artur Kujawiński obiegając Polskę dookoła?

Artur Kujawiński najpierw uda się w stronę Helu, by po jego obiegnięciu ruszyć w kierunku Świnoujścia i dalej na południe w celu pokonania wszystkich południowych pasm górskich na terenie Polski. Najtrudniejszy może okazać się etap ściany wschodniej z uwagi na duże już zmęczenie (ponad 2500 kilometrów w nogach) i bardzo rzadkie występowania sklepów, noclegów czy domostw. Wiązać się to będzie z nocowaniem np. pod gołym niebem oraz z trudniejszym uzupełnieniem żywności i napojów.


Self-supporter, czyli wsparcie we własnym zakresie

Całość odbywać się będzie w formule self-supported, czyli supportu we własnym zakresie, bez ekipy towarzyszącej w kamperze. Cały potrzebny sprzęt, w tym ubrania, dodatkowe buty itp. w plecaku ważącym maksymalnie 7 kg Artur Kujawiński zamierza zabrać na trasę dookoła Polski. Wprawdzie spowolni to jego tempo, ale tym trudniejsze będzie to wyzwanie.
Oczywiście będzie można dołączyć w dowolnym momencie na trasie biegu by przez kilka kilometrów potowarzyszyć spontanicznie Arturowi w jego wyprawie (wkrótce podana zostanie lista miast).


Jak zostanie udokumentowany bieg dookoła Polski?

Jeszcze nigdy taki wyczyn, jeśli chodzi o pokonanie trasy dookoła Polski, nie był tak dokładnie udokumentowany. Na serwisie trackcourse.com kibice będą mogli śledzić postęp na trasie w czasie rzeczywistym, a po zakończeniu projektu, dzięki nadajnikowi, z którym Artur Kujawiński będzie cały czas biegł (całe wyzwanie będzie nagrane), możliwe będzie do odtworzenia w następnych latach. Prócz tego Artur będzie rejestrował wyzwanie za pomocą zegarka Garmin i pliku gpx oraz jako dodatkowa nawigacja poprzez track w telefonie.

Dodatkowo codzienne raporty ukazywać się będą na Fanpage oraz na kanale Youtube: https://www.youtube.com/c/UltraManiac/

Tags : ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *