27 stycznia 2023 By GÓRY & ULTRA, Slider With 1187 Views

Ivan Marušić o Ultra Trail Dinarides 2023 [wywiad]

“Stworzyliśmy trasy dla wszystkich – zarówno dla biegaczy rekreacyjnych, którzy będą mogli cieszyć się okolicami miasta Sinj, jak i dla profesjonalistów, dla których dłuższe dystanse będą prawdziwym wyzwaniem”. O biegu Ultra Trail Dinarides w Chorwacji rozmawiamy z jego dyrektorem Ivanem Marušićem.  


27.01.2023 r.

W dniach 26-28 maja 2023 roku w Chorwacji odbędzie się 2. edycja biegu Ultra Trail Dinarides. Jak narodził się pomysł na bieg?

Pomysł na Ultra Trail Dinarides zrodził się zupełnie przypadkowo. Pomimo tego, że mieszkam stosunkowo niedaleko, to dopiero pod koniec 2020 roku pierwszy raz zdobyłem na masyw Dinara. Byłem zafascynowany otoczeniem, ale też faktem, że w takim miejscu nie było jeszcze żadnego biegu. Nie minęło kilka godzin a już miałem pomysł, żeby zorganizować tu bieg. Przez kilka dni intensywnie o tym myślałem. I tak narodził się pomysł na wytyczenie najdłuższej trasy UTD, która prowadzi przez całe góry. Zaangażowałem się na całego. Zebrałem zespół, w ciągu miesiąca założyłem stowarzyszenie i tak to się zaczęło. Jak to bywa w takich chwilach, nie zawsze było łatwo. Było wiele problemów do rozwiązania i przeszkód do pokonania, ale decyzja o organizacji biegu już zapadła i nie było odwrotu. 

Kosztowało to wiele godzin pracy, ale finalnie udało nam się zorganizować bieg, na jaki zasługuje najwyższa góra Chorwacji. Jestem niezwykle dumny z całego zespołu i wszystkich wolontariuszy, którzy przygotowali i oczyścili ponad 100 km tras i przeprowadzili zawody bardzo dobrze. 

W ramach Ultra Trail Dinarides biegacze mają do wyboru pięć dystansów, zaczynając od biegu na 10 km, a kończąc na dystansie 157 km. Jak wytyczone są trasy poszczególnych dystansów i czym się różnią? Czy są trudne technicznie?

Masz rację. Stworzyliśmy trasy dla wszystkich – zarówno dla biegaczy rekreacyjnych, którzy będą mogli cieszyć się okolicami miasta Sinj, jak i dla profesjonalistów, dla których dłuższe dystanse będą prawdziwym wyzwaniem.  

W tym roku – w porównaniu do pierwszej edycji – zmieniliśmy trochę trasy i dystanse. Podczas tegorocznej edycji mamy do wyboru: 10 km, 20 km, 42 km, 80 km i 157 km. Największe zmiany zaszły w „Knight’s race”, który miał 120 km, a w tym roku jest to 80 km z przewyższeniem 3500 m, oraz w biegu „King’s race”, który teraz ma 157 km z przewyższeniem 6800 m (zamiast 175 km jak poprzednio). Najdłuższy dystans przebiega przez całe pasmo Dinary. Wprowadzając niewielkie zmiany tras, spowodowaliśmy, że trasy są mniej techniczne, a przez to są szybsze. Wyjątkiem są fragmenty grani, których nie da się ominąć. 


W dniach 26-27 maja 2023 roku w Chorwacji odbędzie się druga edycja biegu Ultra Trail Dinarides. W ramach imprezy biegacze mają do wyboru pięć dystansów, począwszy od biegu na 10 km, kończąc na dystansie 157 km. Sprawdź szczegóły na runandtravel.pl.


Najdłuższy dystans „King’s Race” wystartuje z królewskiego miasta Knin i będzie miał 157 km z przewyższeniem 6800 m+. Jest zarezerwowany dla dobrze przygotowanych i doświadczonych biegaczy. Jakich trudności mogą spodziewać się zawodnicy na trasie? Co może być dla nich wyzwaniem?

Chociaż najdłuższy dystans jest nieco krótszy niż w pierwszej edycji, nie należy go lekceważyć. Podejście na najwyższy szczyt Chorwacji (Sinjal, 1831 m n.p.m), który nie będzie wcale najwyższą górą na trasie, rozpoczyna się w zasadzie od samego początku. Następnie czeka zejście na wysokość 300 m n.p.m. do popularnego miejsca, źródła Celiny, zwanego „Okiem Dalmacji”. Z tego miejsca czeka następne podejście na płaskowyż Dinara, gdzie biegacze zdobywają najwyższy szczyt pasma Dinary po bośniackiej stronie (Veliki Troglav, 1913 m n.p.m.). Dalej trasa prowadzi granią w kierunku ostatniego, ale za to najpiękniejszego szczytu Kamešnica 1855 m n.p.m. Moim zdaniem, odcinek ten jest trudny, mniej biegowy, nogi po 100 km są już zmęczone, a i tak czeka jeszcze kilka „sweet up and down”, dlatego trzeba tu zachować szczególną uwagę, 

Jakie nagrody – poza medalami – czekają na najlepszych zawodników wszystkich dystansów?

Dla zawodników przygotowaliśmy, podobnie jak w ubiegłym roku, bogate pakiety startowe oraz nagrody pieniężne, którymi są: 

KING’S RACE: kategorie M/W 

  1. miejsce 500 €
  2. 2 miejsce 400 € 
  3. 3 miejsce 300 € 

KNIGHT’S RACE: kategorie M/W 

  1. miejsce 400 €
  2. II miejsce 300 € 
  3. 3 miejsce 200 € 

UTD MARATON: kategorie M/W 

  1. miejsce 300 €
  2. II miejsce 200 € 
  3. miejsce 100 €

Przygotowaliśmy również bogate nagrody dla mniejszych wyścigów, ale nie chcę ich jeszcze zdradzać. 

Jakie są trasy krótsze w ramach UTD? Czy mogą w nich brać udział osoby początkujące, czy tak jak w przypadku najdłuższego dystansu warto mieć doświadczenie biegowe?

Krótsze dystanse 10 km i 20 km są absolutnie odpowiednie dla biegaczy bez dużego doświadczenia, teren nie jest techniczny. Bieg na 10 km przebiega przez park w pobliżu centrum miasta i jest odpowiedni również dla młodszych osób, dlatego nazwaliśmy go BIEGIEM RODZINNYM. Trasa biegu na 10 km przebiega przez gęsty las i wydeptane ścieżki. Bieg na 20 km jest nieco bardziej wymagający, ale technicznie nie trudniejszy niż na 10 km. Wspina się na najwyższy szczyt w pobliżu miasta Sinj, a biegacze mają piękny widok na całą okolicę. Po zbiegu dalej prowadzi trasą biegu na 10 km. 


UltraTrail Dinardies / fot Monika Dratwa / Modra Fotografia

Dubrownik, Zadar, Szybenik, Makarska, Split… To największe miasta Dalmacji. Jednak już w samej najbliższej okolicy miejsc, w których zlokalizowane będą start oraz meta Ultra Trail Dinarides jest tak wiele rzeczy do odwiedzenia, że na brak atrakcji nikt narzekać nie będzie. Co zobaczyć w Dalmacji? Zaplanuj zwiedzanie z runandtravel.pl.


Jakie dodatkowe atrakcje przygotowujecie dla biegaczy? W ubiegłym roku uczestnicy mieli darmowe bilety m.in. do muzeów. Czy podobnie będzie również w tym roku?

W tym roku zrobimy to samo. Wszystkie zabytki w mieście Sinj będą bezpłatne dla naszych zawodników. Będzie o wiele więcej atrakcji. Informacje o nich wkrótce opublikujemy na naszej oficjalnej stronie internetowej www.ultratraildinarides.com 

Jakich warunków pogodowych mogą spodziewać się biegacze pod koniec maja w Dalmacji?

Hm, trudno przewidzieć. W maju jest zwykle ciepło, ale nie za gorąco. To pogoda idealna do biegania w terenie, ale podczas ostatniej edycji mieliśmy temperatury 35 stopni, których nigdy wcześniej nie notowano. Mamy nadzieję, że pogoda nam w tym roku dopisze, w końcu to Dalmacja. Przez większą część roku pogoda jest idealna do aktywności na świeżym powietrzu. Każdy, kto przyjdzie, sam się przekona. 🙂 


Planujesz start w Ultra Trail Dinarides? Sprawdź, jak dojechać do Sinji w Chorwacji

Materiał powstał we współpracy z organizatorem biegu Ultra Trail Dinarides.  


Jesteś naszym Czytelnikiem? Dołącz do naszych Patronów i w ramach Patronite.pl wspieraj rozwój portalu ruandtravel.pl.

Naszym Patronom oferujemy m.in. pakiety startowe na biegi, przekazujemy produkty do testów, wysyłamy newsletter…

Kliknij w baner poniżej i poznaj szczegóły


Tags : ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *