Zack Miller na Pico do Areeiro podczas MIUT 2016 na Maderze (fot. Tiago Sousa)

9 maja 2016 By GÓRY & ULTRA, Slider With 7602 Views

MIUT – czyli ultramaraton dla najwytrwalszych

W dniach 20 do 24 kwietnia br. już po raz ósmy ultra biegacze z kilkudziesięciu krajów uczestniczyli w jednym z najbardziej wymagających zawodów biegowych w Portugalii – Madeira Island Ultra Trail (MIUT). Wśród Polaków najlepiej wypadła Agnieszka Korpal. Polski rekord MIUT nadal jednak należy do Kamila Leśniaka.

W tym roku MIUT znalazł się w elitarnym gronie dwunastu długodystansowych biegów zaliczanych do cyklu Ultra Trail World Tour (UTWT). Zawodnicy mieli do wyboru cztery dystanse: MIUT o długości ok. 115 km (mogą wziąć w nim udział tylko ci, którzy w ciągu ostatnich dwóch lat ukończyli choć jeden maraton), ULTRA na ok. 84 km, MARATHON na ok. 43 km oraz MINI na ok. 16 km.

MIUT 2016 - bieg w nocy (fot. Tiago Sousa)

MIUT 2016 – bieg w nocy (fot. Tiago Sousa)

Najdłuższa z tras – MIUT wiedzie przez środek Madery, z jednego krańca wyspy (Porto Moniz) na drugi (Machico), poprzez słynne lasy wawrzynowe Laurissilva, miejscami wzdłuż kanałów irygacyjnych levadas, czasem w chmurach. Największe wyzwanie stanowią jednak strome zbocza: ultrasi m.in. wspinają się na najwyższe szczyty wyspy Pico Ruivo i Pico do Areeiro (wysokość ok. 1700 – 1800 m n.p.m.), biegną granią pasma górskiego oraz wąską ścieżką nad urwiskiem opadającym do oceanu. Przewyższenie trasy wynosi ok. 7000 m.

MIUT to wyzwanie dla najlepiej przygotowanych biegaczy. Bieg zaczyna się o północy, a na jego pokonanie wyznaczono maksymalnie 32 godziny. Podczas biegu zawodnik może skorzystać ze wsparcia jedynie na check points.

MIUT 2015 (fot. Tiago Sousa)

MIUT 2015 (fot. Tiago Sousa)

Zwycięzcą tegorocznego MIUT 115 jest Amerykanin Zach Miller (czas 13:52:17), a wśród kobiet Francuzka Caroline Chaverot (czas 14:34:30, 8. miejsce w klasyfikacji generalnej). Na 579 zawodników bieg ukończyło 378 osób. Spośród 9 Polaków, którzy wystartowali (w tym 3 kobiety), najlepszy czas osiągnęła Agnieszka Korpal (22:31:22, 131. miejsce w klasyfikacji generalnej, 11. miejsce wśród kobiet), ta sama, która jako pierwsza zdobyła na rowerze Koronę Gór Polski, a do tego miłośniczka rajdów przygodowych i górskich ultramaratonów. Dobry wynik osiągnął także Zbigniew Rajtar, który z czasem 24:02:30 uplasował się na 1. miejscu w kategorii mężczyzn w wieku 55–59 lat.

Jak dotąd najlepszy wynik osiągnięty przez Polaków na MIUT należy do Kamila Leśniaka (15:23:49, co dało mu 6. miejsce w klasyfikacji generalnej w 2015 r., na 375 zawodników).

Kamil Lesniak na MIUT 2015 (fot. Kamil Leśniak)

Kamil Lesniak na MIUT 2015 (fot. Kamil Leśniak)

– MIUT to jeden z najtrudniejszych biegów, w jakich startowałem. Dokładnie taki, jakie lubię! Bardzo strome zbiegi oraz podbiegi nadają urok tej imprezie. Podczas wyścigu można podziwiać wyspę w czasie wschodu słońca. To idealny moment, aby znaleźć się wtedy wysoko ponad chmurami! Ja na szczęście mogłem podziwiać szlaki jeszcze przed wyścigiem. Na szczęście, właśnie! Bo na samym biegu miałem duże problemy z żołądkiem. Jadłem tylko pomarańcze, które popijałem wodą. Mimo wszystko udało mi się ukończyć bieg na wysokim 6. miejscu. Bardzo motywujący jest koniec wyścigu, kiedy w oddali słychać metę przy brzegu oceanu. Pokonanie przełęczy między najwyższymi szczytami wyspy jest niesamowitym doznaniem podczas wyścigu. Nigdzie nie widziałem jeszcze takiego zjawiskowego odcinka biegu… – wspomina Kamil Leśniak.

Zdjęcie „otwarciowe”: Zack Miller na Pico do Areeiro podczas MIUT 2016 na Maderze (fot. Tiago Sousa)

Tags : , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *