30 sierpnia 2023 By GÓRY & ULTRA, Slider With 1139 Views

Paulina Krawczak 4. kobietą na mecie TDS / UTMB [podsumowanie TDS 2023]

Paulina Krawczak – zawodniczka Altra Team/ ATTIQ Team – zajęła 4. miejsce wśród kobiet i 36. w klasyfikacji generalnej na dystansie TDS w ramach Ultra Trail Du Mont Blanc 2023. Łącznie w biegu wystartowało 209 kobiet, w tym 4 Polki.

30.08.2023 r.

TDS to najtrudniejszy technicznie bieg w ramach festiwalu UTMB na dystansie 145 km / 9100 m+.. W tym roku – ze względu na ciężkie warunki pogodowe – trasa została lekko zmieniona, a zawodnicy dostali w prezencie kilka dodatkowych kilometrów. Łączny dystans i przewyższenie wynosiły odpowiednio 153.5 km / 9316 m+.

Paulina Krawczak 4. kobietą na TDS i 36. w klasyfikacji generalnej

W tegorocznej edycji TDS wystartowało łącznie 209 kobiet, w tym 4 zawodniczki z Polski. Pierwszą Polką na mecie (z czasem 24:51:17), a jednocześnie 4. zawodniczką w kategorii kobiet i 36. w klasyfikacji generalnej była zawodniczka Altra Team/ ATTIQ Team – Paulina Krawczak.

Co nam powiedziała Paulina Krawczak po biegu?

Na festiwalu UTMB jestem drugi raz, w zeszłym roku mierzyłam się z kultowym dystansem 170km 🙂 (red. – w 2022 r. Paulina zajęła 11. miejsce na koronnym dystansie). W tym roku przyszedł czas na TDS. Dlaczego TDS? To była spontaniczna decyzja, bo zapisałam się 3 tygodnie temu… Chciałam pobiec UTMB, jednak DNF podczas Lavaredo Ultra Trail spowodował, że nie miałam „kamyczków” do losowania, stąd też decyzja o TDS.

Co było dla mnie największym wyzwaniem? Myślę, że sama trasa TDS jest największym wyzwaniem. Nie sądziłam, że będzie to tak trudny bieg, bardzo techniczny i podejścia są dość solidne i strome. W tym roku jednak również pogoda nie była łaskawa dla biegaczy – zima w lecie… I to chyba była jednak największa trudność tegorocznej edycji.

Co jeszcze pobiegnę w tym roku? Jakieś plany są, ale to już raczej małe kameralne bieganie 🙂

• Świetne 20. miejsce zajęła Justyna Czop. Niestety dwie pozostałe zawodniczki nie ukończyły TDS.
  • Tegoroczną zwyciężczynią TDS – z czasem 23:37:57 – została Francuzka Maryline Nakache z teamu Cimalp. Maryline Nakache zajęła w tym roku 2. miejsce na dystansie 120 km w ramach Lavaredo Ultra Trail. Na swoim koncie ma w tym roku m.in. dwa zwycięstwa wśród kobiet: Marathon des Sables (235 km/ 2183 m+) oraz Trails des Millefonts (42 km/ 3100 m+).
  • Drugą zawodniczką na mecie (24:08:32) była tegoroczna zwyciężczyni Lavaredo Ultra Trail Francuzka Fiona Porte, która prowadziła przez większość biegu.
  • Podium zamknęła Flavie Bruneel z Francji, reprezentująca team Cimalp. Flavie niecały miesiąc temu (7 sierpnia) wygrała bieg na dystansie 100 km / 6600 m+ (Grand Raid du Guillestrois – La Grande Traverse).

Były zawodowy kolarz Christian Meier zwycięzcą TDS

W TDS wystartowało łącznie 36 biegaczy z Polski, niestety biegu nie ukończyło 12 osób. Pierwszym Polakiem na mecie był Marcin Gwiżdż z czasem 24:41:02., który zajął jednocześnie 31. miejsce w klasyfikacji generalnej.

• TDS – z czasem 19:36:35 – wygrał Christian Meier z Kanady. Christian jest synem niemieckich restauratorów, którzy osiedlili się w Kanadzie. Fani kolarstwa mogą kojarzyć Meiera z takich wyścigów kolarskich jak Giro d’Italia czy Tour de France – był on bowiem zawodowym kolarzem. Europejskim domem Christiana jest Girona w Hiszpanii i właśnie tam wraz z żoną prowadzą kawiarnie La Fabrica Girona oraz Espresso Mafia. Jest również właścicielem marki biegowej Chance Running.
  • Drugim zawodnikiem na mecie był Szwajcar – Siemen Hjalmar Wastlund (19:57:41) z Team Ascis Trail. Podium zamyka Francuz – Yannik Noel (20:18:02).