11 sierpnia 2022 By GÓRY & ULTRA, Slider With 2861 Views

Sierre-Zinal 2022 / Golden Trail World Series/ Szwajcaria

13 sierpnia 2022 r. w Szwajcarii odbędzie się Sierre-Zinal – czwarty etap tegorocznego cyklu Golden Trail World Series. Zawodnicy mają do pokonania 31 km z łącznym przewyższeniem 2200 m+.


11.08.2022 r.

Jeszcze tydzień temu (6 sierpnia) kibicowaliśmy zawodnikom podczas trzeciego etapu Golden Trail World Series w Norwegii w ramach Stranda Fjord Trail Race a już 13 sierpnia szykują się kolejne emocje. Tym razem podczas kultowego Sierre-Zinal w Szwajcarii. To właśnie podczas tego biegu na dystansie 31 km z łącznym przewyższeniem 2200 m+ obędzie się czwarty etap tegorocznego cyklu.

 • Start: 13 sierpnia 2022 r. / godz. 11.00
 • Dystans: 31 km
 • Przewyższenia: 2200 m+
 • Rekord mężczyzn: 2:25:35 Kilian Jornet (2019)
 • Rekord kobiet: 2:49:20 Maude Mathys (2019)

Faworytki wśród kobiet

Maude Mathys / Golden Trail World Series / Sierre-Zinal / fot. Martina Valmassoi

 • Jest rekordzistką trasy i nawet jeśli na Zegamie wydawało się, że jest w nieco słabszej formie z powodu dokuczliwej kontuzji na początku sezonu, Maude Mathys (Team Salomon, Szwajcaria) nadal jest wielką faworytką w Sierre-Zinal. To trasa, którą zna jak własną kieszeń.
 • W tym roku zmierzy się z Sarą Alonso (Team Salomon Hiszpania), obecną liderką Golden Trail World Series. Zobaczymy, czy Sara odzyska siły po wyścigu na Stranda Fjord Trail Race w ubiegłym tygodniu, gdzie kilkukrotnie upadła w części technicznej trasy.
 • Faworytką jest również Anaïs Sabrié (Team Sidas X Matryx, Francja), która bardzo dobrze zna Sierre-Zinal. W 2021 r. zajęła 3. miejsce – zaraz za Maude Mathys i Nienke Brinkman (Team Nike Trail, Holandia), a w tym roku zajęła 4. miejsce w Maratonie du Mont-Blanc.
 • Europejki muszą mieć jednak oko na Joyce Njeru (Team Run2gether, Kenia), tegoroczną zwyciężczynię Nid d’Aigle (z rekordowym czasem) oraz Gir Di Mont Uphill 2022.
 • Na trasie Sierre-Zinal rywalizować będzie również Sophia Laukli (Team Salomon, USA) – zwyciężczyni Stranda Fjord Trail Race 25 km w ubiegłym tygodniu.
 • Wszystkie te zawodniczki muszą jednak uważać m.in. na Marcelę Vasinovą (Team Salomon, Czechy), Simone Troxler (Team Brooks, Szwajcaria), Lucy Murigi (Team Run2gether, Kenia), Varvara Shikanova (Team Salomon, Rosja) i Nuria Gil (Hiszpania).

Faworyci wśród mężczyzn

Kilian Jornet po raz dziewiąty wygrywa Sierre-Zinal / fot. Martina Valmassoi

Kilian Jornet po raz dziewiąty wygrywa Sierre-Zinal / fot. Martina Valmassoi

 • Nie sposób nie wymienić na pierwszym miejscu Kiliana Jorneta (Team Nnormal, Hiszpania). Wydaje się być sprawniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. W tym roku ma już na koncie zwycięstwo w Zegamie i Hardrock 100.
 • Czy uda mu się wytrzymać starcie z „Pitbullem” Sierre-Zinal: Robbie Simpsonem (Team Adidas Terrex, Wielka Brytania), który czterokrotnie zajął 2. miejsce w tym biegu. Brytyjczyk został pokonany przez Kiliana Jorneta w sumie pięć razy.
 • W Sierre-Zinal wystartuje również specjalista od podbiegów (Best Climber of the Golden Trail Championship 2020) – Rémi Bonnet (Team Salomon/Red Bull, Szwajcaria).
 • Inny biegacz, który w tym roku udowodnił, że jest świetny na podbiegach to Patrick Kipngeno (Team Run2gether, Kenia). Kenijczyk właśnie wygrał Nid d’Aigle, pobijając rekord o ponad 5 minut.
 • Eksperci od biegania w górach powinni uważać jednak na niespodziewanego gościa. Mowa o Hassanie Chadhi (Team Adidas, Francja) – jednym z najlepszych francuskich maratończyków z tegorocznym rekordem ustanowionym w Sewilli (2:08:19).
 • Wystartują również Juan Carlos Carera (Team Buff, Meksyk), Petro Mamu (Team Scarpa, Erytrea), Cesare Maestri (Team Nike Trail, Włochy), Lengen Lolkurraru (Team Run2gether, Kenia), Frédéric Tranchand (Team Scott Bieganie, Francja).
 • W Sierre-Zinal będzie również kibicować polskim zawodnikom – do rywalizacji szykują się Marcin Kubica oraz Andrzej WitekMarcin Kubica (Team The North Face / Buff) ma na koncie dobry występ w legendarnej Zegamie. Podczas Stranda Fjord Trail Race 2022 zajął 20. miejsce. Andrzej Witek (Dynafit), który z kolei błysnął w drugiej odsłonie cyklu w Chamonix a podczas Stranda Fjord Traul Race 2022 zajął świetne 13. miejsce.

Bieg będzie można śledzić na żywo na stronie Golden Trail Series na Instagramie, a także podczas transmisji na stronie Golden Trail Series na Facebooku, w Golden Trail TV lub na www.goldentrailseries.com.


Bartłomiej Przedwojewski z 3. miejscem podczas trzeciego biegu z cyklu GTWS 2022 – Stranda Fjord Trail Race. Przeczytaj podsumowanie.


Zdjęcie „otwarciowe”: Sierre-Zinal/ Golden Trail World Series / fot. Jordi Saragossa


Jeśli publikowane na naszej stronie treści uważasz za wartościowe, możesz zostać naszym Patronem i dobrowolną wpłatą wspierać finansowo rozwój www.runandtravel.pl i naszą codzienną pracę.

Wejdź na nasz profil (kliknij baner poniżej) i zapoznaj się z zasadami. 

Tags : ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *