2 sierpnia 2022 By GÓRY & ULTRA, Slider With 2696 Views

Stranda Fjord Trail Race 2022 / Golden Trail World Series / Norwegia

6 sierpnia 2022 r. w Norwegii odbędzie się Stranda Fjord Trail Race – trzeci etap tegorocznego cyklu Golden Trail World Series. Po raz pierwszy w historii GTWS kraj nordycki jest gospodarzem biegu.


2.08.2022 r.

Stranda Fjord Trail Race

 • Data: 6 sierpnia 2022 r.
 • Start: 11.00
 • Dystans: 25 km
 • Przewyższenia 1700 m+

Żaden bieg z cyklu Golden Trail World Series nie odbył się do tej pory w kraju nordyckim. 6 sierpnia 2022 r. GTWS zawita więc do Norwegii po raz pierwszy. Stranda Fjord Trail Race to nie tylko trzeci bieg z cyklu GTWS, ale również etap Golden Trail Nationa Series Nordic.

Supertechniczna i wymagająca trasa wzdłuż fiordów czeka na biegaczy – a będzie to naprawdę mocna czołówka – którzy przyzwyczajeni są do ścigania się w trudnym terenie.

Rekordy tras

 • Rekord mężczyzn: 2:31:01 – Anders Haga w 2021 r.
 • Rekord kobiet: 3:12:17 – Anita Lilleskare Iversen w 2021 r.

Faworytki wśród kobiet

Stranda Fjord Trail Race / Golden Trail World Series / fot. Joakim Dokka Nordstad

 • Na linii startu w Norwegii pojawi się Sara Alonso (Team Salomon / Hiszpania). To zwyciężczyni w GTWS w Marathon du Mont-Blanc i liderka ogólnego rankingu.
 • Nie zabraknie równie mocnej Blandine L’Hirondel (Team Evadict, Francja), która będzie nie tyko dla Alonso naprawdę trudną rywalką do pokonania. Po trudnym początku sezonu z powodu kontuzji nogi, Francuzka potwierdziła swoją świetną formę, wygrywając European Trail Running Championships.
 • Jedną z faworytek jest również Caitlin Fielder (Team Salomon, Nowa Zelandia), która w Marathon du Mont-Blanc zajęła drugie miejsce.
 • W Norwegii wystartuje także Karina Carsolio (Team Salomon, Meksyk). Meksykanka nie może się pochwalić równie świetnymi wynikami, ale swoją wartość na technicznym terenie pokazała podczas Dolomyths Run, gdzie w 2021 r. zajęła 3. miejsce.
 • W Stranda Fjord Trail Race wystartują również: Marcela Vasinova (Team Salomon, Czechy), Julie Roux (Team Salomon, Francja), Fabiola Conti (Team Salomon, Włochy), Joyce Njeru (Team Run2gether, Kenia), która pokonała Blandine L’Hirondel kilka tygodni temu na słynnym Montée du Nid d’Aigle we Francji, Sophia Laukli (Team Salomon, USA) członkini amerykańskiej drużyny narciarstwa biegowego i zwyciężczyni prestiżowego Broken Arrow 26K w tym roku, Emelie Forsberg (Team Nnormal, Szwecja), która jest na swoim podwórku, oraz Patricia Pineda Cornejo (Team La Sportiva, Hiszpania), która w tym roku zajęła 4. miejsce w Zegamie.

Faworyci wśród mężczyzn

Stranda Fjord Trail Race / Golden Trail World Series / fot. Sebastian Mamaj

 • Wśród panów lista faworytów rozpoczyna się od Davide Magnini (Team Salomon, Włochy), który obecnie prowadzi w rankingu GTWS. Co prawda podczas Marathon du Mont-Blanc nie czuł się w świetnej formie i nie mógł dotrzymać kroku Jonathanowi Albonowi (Team The North Face, Wielka Brytania), który odniósł zwycięstwo w Chamonix, ale…  można założyć, że w Norwegii będzie chciał wyrównać rachunki. Lekko nie będzie, ponieważ na linii startu pojawią się również: Manuel Merillas (Team Scarpa, Hiszpania). To zdobywca 3. miejsca w Zegamie, który jest przyzwyczajony do tego typu tras, ponieważ w 2021 r. był mistrzem Europy i świata w skyrunningu.
 • Faworytem jest również Bartłomiej Przedwojewski (Team Salomon, Polska), zwycięzca Golden Trail Championship w 2020 roku, który – jak piszą w oficjalnym komunikacie organizatorzy – rzadko zawodzi na technicznych trasach.
 • W Norwegii wystartuje również Elhousine Elazzaoui (Team Pini Mountain Racing, Maroko), który również pokazał, że jest w szczytowej formie w tym sezonie, zajmując dwa czwarte miejsca na dwóch pierwszych etapach GTWS.
 • Innym zawodnikiem, który uwielbia krótkie oraz techniczne dystanse i pojawi się w Norwegii jest Frédéric Tranchand (Team Scott Running, Francja), specjalista od biegów na orientację. Wystartują również: Jan Margarit (Team La Sportiva, Hiszpania), Anders Kjaervik (Team Salomon, Norwegia), Geoffrey Ndungu (Team Run2gether, Kenia), Thibaut Baronian (Team Salomon, Francja) i Andy Wacker (Team Adidas Terrex, USA).

Polscy biegacze na Stranda Fjord Trail Race

W Norwegii pojawią się chyba najmocniejsi biegacze z Polski na dystansach około maratońskich. Do rywalizacji w cyklu dołączy wspomniany już Bartłomiej Przedwojewski, Team Salomon). Zobaczymy również Marcina Kubicę (Team The North Face / Buff), który zanotował dobry występ w legendarnej Zegamie oraz Andrzeja Witka, który z kolei błysnął w drugiej odsłonie cyklu w Chamonix. Pobiegną również Marcin Rzeszótko (Team The North Face / Buff), Dominik Tabor oraz znany z występów na polskich imprezach, niezwykle utalentowany Słowak Peter Frano (Team Salomon Słowacja). Ze ścisłej krajowej czołówki zabraknie jedynie Krzysztofa Bodurki (Team Salomon Polska), który w tym roku odpuścił starty w cyklu.

Bieg będzie można śledzić na żywo na stronie Golden Trail Series na Instagramie, a także podczas transmisji na stronie Golden Trail Series na Facebooku, w Golden Trail TV lub na www.goldentrailseries.com.

Zdjęcie „otwarciowe”: Stranda Fjord Trail Race / Golden Trail World Series / fot. Joakim Dokka Nordstad


Jeśli publikowane na naszej stronie treści uważasz za wartościowe, możesz zostać naszym Patronem i dobrowolną wpłatą wspierać finansowo rozwój www.runandtravel.pl i naszą codzienną pracę.

Wejdź na nasz profil (kliknij baner poniżej) i zapoznaj się z zasadami. 

Tags : ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *