bieg ultra we Włoszech_Dolomiti Extreme Trail_wywiad z organizatorami

10 marca 2021 By GÓRY & ULTRA, Slider With 2879 Views

Poznawać Dolomity w biegu…

Pomysł na zorganizowanie Dolomiti Extreme Trail narodził się w głowach dwóch Włochów, którzy kochają góry. Uwielbiają poznawać je i odkrywać właśnie w biegu. Przeczytajcie rozmowę z Paolo Franchi i Corrado de Rocco, pomysłodawcami i organizatorami Dolomiti Extreme Trail.

9.03.2021  r.

————————————————————————————————————————————-

Monika Bartnik: W 2021 roku odbędzie się 8. edycja Dolomiti Extreme Trail, imprezy biegowej w Dolomitach, której bazą jest dolina Val di Zoldo i miasteczko Forno di Zoldo. Jak narodził się pomysł zorganizowania DXT? Czy w waszym przypadku również było tak, że na początku sami biegaliście, a potem pojawiły się marzenia o organizacji biegu?
Paolo Franchi i Corrado de Rocco: Pomysł na zorganizowanie Dolomiti Extreme Trail narodził się w głowach ludzi, którzy kochają góry. Uwielbiają poznawać je i odkrywać właśnie w biegu. My oczywiście odkrywaliśmy w ten sposób nowe ścieżki i trasy biegowe w Dolomitach. Potem przerodziło się to w chęć – przy ogromnym zaangażowaniu mieszkańców doliny Val di Zoldo – pokazania tego miejsca biegaczom z całego świata.

Czy pamiętacie jeszcze pierwszą edycję imprezy? Co zmieniło się od tamtej pory?
Paolo Franchi i Corrado de Rocco: Pierwsza edycja była niesamowita! 300 „przyjaciół” z całego świata przyjechało do Val di Zoldo, aby razem pobiec, a potem dzielić się szczęściem, jakie daje porządne zmęczenie się w biegu. A co zmieniło się od 2013 roku? Tylko liczba uczestników. Nasz duch się nie zmienił. To nadal jest impreza, która łączy ściganie się z wielkimi emocjami i przeżyciami.

O Dolomiti Extreme Trail mówicie – „very, very extreme”. Co takiego ekstremalnego jest w DXT?
Paolo Franchi i Corrado de Rocco: Można powiedzieć, że wszystko jest ekstremalne! Ekstremalne są strome podejścia na trasie biegów. Równie ekstremalnie jest na zbiegach i ścieżkach, które ciągle się zmieniają. Ekstremalny jest również krajobraz, wciąż jeszcze dziki i niedotknięty masową turystyką.

Technicznie trudna trasa… Takie zdanie pojawia się przy opisach tras DXT. Czasami jednak biegacze bardziej od trudności technicznych boją się złej pogody. Jaka jest zwykle pogoda w czerwcu w Dolomitach?
Paolo Franchi i Corrado de Rocco: W czerwcu pogoda jest zazwyczaj piękna. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jesteśmy w górach i pogoda może być zmienna. Trasy biegów rozpoczynają się w centrum doliny Val di Zoldo na poziomie 800 m, więc tutaj jest zazwyczaj ciepło. Potem trasa wznosi się w górę – prawie na wysokość 2500 m – i prowadzi ponad kamiennymi ścianami, więc tutaj rzeczywiście klimat może się zmienić. Temperatura spada, a DXT staje się ekstremalny. We wszystkich edycjach imprezy biegacze w najwyżej położonej części trasy przechodzili przez ośnieżony odcinek.

Czy Dolomiti Extreme Trail to dobre miejsce na debiut w bieganiu po górach?
Paolo Franchi i Corrado de Rocco: Trzy najdłuższe dystanse są dosyć trudne, ze stromymi odcinkami, wąskimi ścieżkami i niektórymi przejściami poprowadzonymi po skale. W tym przypadku spektakularne widoki i środowisko naturalne odwdzięcza się biegaczom za cały włożony wysiłek. Dwa krótsze dystanse – 11 km i 22 km – to dystanse dla wszystkich, z leśnymi ścieżkami, drogami, z przejściami w pięknych małych górskich wioskach.

Na zdjęciu organizatorzy biegu Dolomiti Extreme Trail oraz Marta Wenta, zwyciężczyni na dystansie 103 km w ramach DXT 2017

Jak wielu biegacze wraca co roku na trasy DXT? Jak wielu biegaczy z zagranicy gościcie na swojej imprezie? Ilu jest biegaczy z Polski?
Paolo Franchi i Corrado de Rocco: Wielu biegaczy powraca co roku na Dolomiti Extreme Trail. Są i tacy, którzy są z nami od pierwszej edycji! Jest ich około 15%. W ostatniej edycji wzięli udział biegacze reprezentujący 46 różnych narodów – obcokrajowcy (nie Włosi) to zawsze ponad 50%. W 2019 roku było 50 biegaczy z Polski.

Jakie nowości szykujecie na Dolomiti Extreme Trail 2021?
Paolo Franchi i Corrado de Rocco: Tegoroczne nowości to dwa nowe dystanse. Pierwszy to 11 km z 700 m+, na który zapraszamy nawet osoby bez doświadczenia w biegach górskich.  Drugi dystans to 72 km (5500 m+) dla tych biegaczy, którzy chcą wydłużyć dystans 55 km, ale jeszcze nie czują się na siłach, żeby wystartować na dystansie 103 km (7150 m +).

Jakich obostrzeń możemy się spodziewać w związku z Covid-19?
Paolo Franchi i Corrado de Rocco: Ze względu na obostrzenia związane z Covid-19 wszyscy – mam tutaj na myśli biegaczy, organizatorów, wolontariuszy – będą musieli zastosować odpowiednie środki bezpieczeństwa (maski, zachowanie dystansu). W szczególności podczas odbierania pakietów startowych, w czasie startu, na mecie oraz na punktach odżywczych. Mamy nadzieję, że w czerwcu oprócz biegania będziemy mogli zaproponować wszystkim biegaczom atrakcje – takie jak tradycyjne pasta party czy wiejski festyn – które dodatkowo umilą pobyt w naszej dolinie.

——————————————————————————————————————————–

Dolomiti  Extreme  Trail  2021

„Ekstremalnie trudny i ekstremalnie piękny!” To najczęstsza opinia polskich biegaczy o Dolomiti Extreme Trail. Jeżeli i wy macie ochotę przekonać się o jego ekstremalności, zapraszamy na kolejną edycję, która odbędzie się w dniach 11-13 czerwca 2021 roku. Zapisy wystartowały 1 marca.
Szczegółowe informacje o >>> Dolomiti Extreme Trail <<< znajdziecie na www.runandtravel.pl

Jak dojechać na bieg?
Sprawdź praktyczne wskazówki!

Tags : , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *