9 grudnia 2019 By GÓRY & ULTRA, POLSKIE DROGI, Slider With 7134 Views

Festiwal Górski Maraton Trzech Jezior, czyli bieganie i spotkania w Beskidzie Małym.

Góry, jeziora, trzy biegi i cykl spotkań wokół górskich aktywności – od skyrunningu po skitouring. To wszystko w dniach 25-27 września 2020 roku na Żywiecczyźnie w ramach Festiwalu Górskiego Maraton Trzech Jezior. Portal www.runandtravel.pl jest patronem mediowym imprezy.

Co odróżnia Beskid Mały od innych polskich gór? Z pewnością malowniczy przełom rzeki Soły, której spiętrzone zaporami wody tworzą Krainę Beskidzkich Jezior. Te niewielkie obszarowo (stąd nazwa pasma) góry charakteryzują zaskakująco strome stoki opadające w stronę dna doliny. Wśród osobliwości tego terenu nie można też pominąć wyjątkowej góry Żar, na której szczycie zbudowano potężny zbiornik wodny, a we wnętrzu masywu stworzono maszynownię elektrowni szczytowo-pompowej. Wszystko to razem tworzy niesamowity krajobraz sprzyjający uprawianiu przeróżnych górskich aktywności. Nic więc dziwnego, że Żar stał się Mekką wszelkich sportów: od biegów, przez narciarstwo, downhill, kolarstwo po paralotniarstwo i szybownictwo. Pomimo tego, Beskid Mały to tereny wciąż mało odkryte, pełne dzikich szlaków, na których łatwiej spotkać sarny a czasem nawet wilki, niż innego turystę.


Właśnie w tym miejscu w ostatni weekend września (25-27 września 2020 r.) odbędzie się trzydniowy Festiwal Górski Maraton Trzech Jezior – impreza adresowana nie tylko do biegaczy, ale też wszystkich, którzy kochają aktywnie spędzać czas w górach. Imprezę organizuje ekipa, która tworzy m.in. nagrodzony w tym roku dwiema „Złotymi Kozicami” Górski Bieg Frassatiego.

Na biegaczy czekają trzy dystanse: sobotni 45-kilometrowy Maraton Trzech Jezior (+/- 2485 m) i 25-kilometrowy Rollercoaster (+/- 1400 m) oraz niedzielny Czupel Vertical 600 (3,5 km; +603 m) ze startem indywidualnym. Na trasie najdłuższego z dystansów będzie przeprowadzona dodatkowo klasyfikacja drużynowa (poprzez zsumowanie miejsc trzech najlepszych biegaczy z teamu). Trasy poprowadzą uczestników przez najciekawsze zakątki regionu – nie brakuje na nich rozległych panoram, ale też śladów historii takich jak kamienny amfiteatr, zapora na jeziorze żywieckim czy ruiny kilkusetletnich, kamiennych szałasów pasterskich – niespotykanych w innych pasmach polskich gór.

fot. Elżbieta Gamza/MagneticLife

Ale festiwal to nie tylko czas sportowej walki. Nie zabraknie tu czasu na spotkania, integrację i edukację. Piątkowy wieczór to prelekcje i panele dyskusyjne z zaproszonymi gośćmi, których tematem będzie m.in. wzajemne uzupełnianie się skyrunningu i skitouringu (w wykonaniu Janka Elantkowskiego i Kuby Popielarskiego), tajniki stworzonej przez biegacza Roberta Celińskiego aplikacji „Polskie Góry”, pomysł na pomaganie przez aktywne zwiedzanie gór z Przemkiem Sobczykiem i coś specjalnie dla kobiet: spotkanie z Marysią Czok i Dorotą Jurą – mamami i biegaczkami, z których jedna jest fizjoterapeutą, a druga lekarzem. Podzielą się swoim doświadczeniem powrotu do treningów po porodzie i tym jak łączą macierzyństwo z regularnym treningiem. Przestrzeni na zabawę nie zabraknie też w sobotni wieczór – tego dnia na zakończenie zmagań, dla tych, którzy będą jeszcze mieli siły, najlepsze przeboje Beatlesów zagra zespół The Postman.

Rejestracja na wszystkie dystanse będzie otwarta od 10 stycznia.

Więcej informacji o imprezie znajdziecie na stronie https://www.maraton3jezior.com/ i fanpage’u fb. Maraton Trzech Jezior.

Zdjęcie „otwarciowe” – Elżbieta Gamza/MagneticLife

/informacja prasowa/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *