17 lipca 2017 By GÓRY & ULTRA, Slider With 6924 Views

Ultra Sierra Nevada 2017. Podsumowanie.

W dniach 14-15 lipca 2017 r. odbyła się 4. edycja imprezy Ultra Sierra Nevada w Andaluzji w Hiszpanii. Zwycięzcą najdłuższego dystansu – 100 km – został Miguel Heras. I nie przeszkodził mu w tym nawet załamany na 15 kilometrze palec. Gratulacje należą się jednak wszystkim, którzy biegi w ramach imprezy ukończyli. Temperatura była bowiem tak wysoka, że wielu biegaczy zeszło z trasy.

W ramach imprezy Ultra Sierra Nevada rozgrywane zostały biegi na czterech dystansach: 6 km, 40 km, 62 km i 100 km. Miejscem startu było zabytkowe, historyczne centrum Granady, pod murami legendarnej Alhambry. Metą – ośrodek narciarski w górach – Pradollano.

Maurizio Torri, dziennikarz prowadzący imprezę / fot. @JCDfotografia @RevistaTrailRun

Depa – znany biegacz i prowadzący imprezę Ultra Sierra Nevada / fot. @JCDfotografia @RevistaTrailRun

Ultra Sierra Nevada 100 km

Ultra Sierra Nevada - przed startem 100 km / fot. @JCDfotografia @RevistaTrailRun

Ultra Sierra Nevada – przed startem 100 km / fot. @JCDfotografia @RevistaTrailRun

Bieg na dystansie 100 km – na najbardziej z wymagających tras biegowych w Hiszpanii – wystartował o północy 15 lipca z centrum Granady. Na linii startu stanęło 400 biegaczy z ponad 38 krajów, w tym Natalia Haczyk i Jarosław Haczyk z Polski. Gratulacje należą się wszystkim, którzy bieg ukończyli, z trasy dystansu ultra – ze względu na wysoką temperaturę – zeszło wielu biegaczy. Organizatorzy imprezy, ze względu właśnie na upalną pogodę, na każdym punkcie odżywczym od godzin popołudniowych przeprowadzali dodatkowe badania biegaczy, sprawdzając, kto z nich może biec dalej, a kto nie.

Ultra Sierra Nevada 2017 / fot. @JCDfotografia @RevistaTrailRun

W ciągu pierwszych kilometrów biegu prowadziła grupa biegaczy: Casey Morgan, Miguel Heras, Franco Collé, José Esteban, Juan Chacon, Juan Miguel Berzosa i Jose Antonio Cuevas. Każdy z nich próbował zostawić grupę. Wysoka temperatura, wysokość oraz trudna trasa biegu pokazały, że łatwo nie będzie. Przez dużą część biegu prowadził Casey Morgan. Tuż jednak przed 80 kilometrem na prowadzenie wyszedł Miguel Heras, ponieważ Morgan, ze względu na problemy żołądkowe, zszedł z trasy. Heras biegł na czele aż do samej mety, na której pojawił się po 12 godzinach, 23 minutach i 10 sekundach. W zwycięstwie nie przeszkodził mu nawet uraz palca, którego doznał na 15 kilometrze. Drugie miejsce na dystansie 100 km zajął José Esteban (12:42:30), a trzecie Juan Miguel Berzosa (12:57:06)

Miguel Heras / Ultra Sierra Nevada 2017 / fot. @JCDfotografia @RevistaTrailRun

Pierwszą kobietą – z czasem 15:41:01 – była Francuzka, Melanie Rousset, liderka w Ultra Trail World Tour. Pokonała Noelię Camacho – wygrywającą większość biegów – która na mecie była drugą kobietą. Trzecie miejsce wśród kobiet należało do Soni Escueriola. Melanie „odsadziła” rywalki podczas 1 km „w pionie”, wbiegając na najwyższy podczas biegu szczyt Veleta (3 100 m).
Noelia, która w ciągu nocy biegła bardzo dobrze, we wczesnych godzinach rannych – ze względu na wysoką temperaturę – nie była w stanie utrzymać tempa. Do mety dotarła w czasie 16:14:46. Trzecie miejsce zajęła Sonia Escueriola z czasem 16:29:05.

Melanie Rousset - pierwsza kobieta na dystansie 100 km Ultra Sierra Nevada / fot. @JCDfotografia @RevistaTrailRun

Melanie Rousset – pierwsza kobieta na dystansie 100 km Ultra Sierra Nevada / fot. @JCDfotografia @RevistaTrailRun

Najdłuższy dystans Ultra Sierra Nevada ukończyło 10 kobiet, w tym Natalia Haczyk (wywiad z Natalią przed biegiem >> TU), która zajęła 6. miejsce wśród kobiet i pierwsze miejsce w kategorii (20:25:28). Jarosław Haczyk bieg ukończył na 70. pozycji open z czasem 18:58:36.

Natalia Haczyk i Jarosław Haczyk na mecie Ultra Sierra Nevada 100 km / fot. Andrzej Gałązka

Trail Sierra Nevada 62 km

Bieg na dystansie 62 km wystartował o 6:00 z Beas de Granada. Na początkowych etapach biegu prowadził Albert Pujol. Ostatecznie bieg (z czasem 6:51:25) ukończył na trzecim miejscu. Trail Sierra Nevada wygrał Juan Pérez Torreglosa z czasem 6:34:32. Drugi na mecie był Álvaro Velázquez z czasem 6:40:06.

Juan Perez Torreglosa - zwycięzca Trail Sierra Nevada 62 km / fot. Andrzej Gałązka

Juan Perez Torreglosa – zwycięzca Trail Sierra Nevada 62 km / fot. Andrzej Gałązka

W wyścigu kobiet o pierwsze miejsce walczyły Monika Vives i Irma Lorena Duchi Gomez. Vives miała podczas całego biegu przewagę nad rywalką zaledwie 2 minuty i na mecie pojawiła się po 5:25:19. Niecałą minutę po niej pojawiła się Duchi Gomez. Trzecią kobietą była Sonia Mundina z czasem 5:40:08. Wśród Polaków w biegu brał udział Łukasz Zdanowski, niestety z powodu odnowionej kontuzji, musiał zrezygnować z wyścigu.

Marathon Sierra Nevada

Bieg wystartował o 8:30 z Quéntar. Na starcie stanęło 450 biegaczy, a wśród nich trójka Polaków – Andrzej Olszanowski, Marcelina Pomarańska oraz Anna Howaniec-Siwek. Pierwsze miejsce zajął Maria Blanco z czasem 4:09:50. Drugi był Dawin Mundial (4:26:02), a trzeci Izrael Prado (4:26:59). Wśród kobiet zwyciężyła Portugalka Ester Alves, która już dwukrotnie zwyciężyła na tym dystansie. Niestety, w tym roku pobiegła wolniej niż w 2016 r. Na metą przybiegła z czasem 5:11:15. Druga była Elena Cambii z czasem 5:15:03, a trzecia Eva María Sánchez Olmedo (05:50:16). Andrzej Olszanowski pojawił się na mecie na 91 pozycji z czasem 07:12:02. Marcelina Pomarańska oraz Anna Howaniec-Siwek wbiegły na metę razem na 34. pozycji wśród kobiet z czasem 9:46:27.

WAA Spain Ultra i Andalucían Ultra Championship 2017

Nowym liderem w kategorii XL w ramach WAA Spain Ultra został zJose Esteban. Albert Pujol, który ukończył Trail Sierra Nevada (62 km) na trzecim miejscu, nadal prowadzi w rywalizacji w kategorii M. Nową liderką w kategorii kobiet została Mónica Vives. Juan Chacón i Noelia Camacho zostali ogłoszenii nowymi mistrzami Andalucían Ultra Championship 2017.

Zapraszamy na stronę biegu Ultra Sierra Nevada

Materiał o biegu na naszym portalu >>> Ultra Sierra Nevada 2017 oraz Ultra Sierra Nevada 2017. Końcowe odliczanie.

Wywiad z Natalia Haczyk przed biegiem >>> „Strategia jest prosta – dać z siebie wszystko i ukończyć.”