18 stycznia 2023 By GÓRY & ULTRA, Slider With 6283 Views

Slovak Ultra Trail – kalendarz biegów na Słowacji 2023

Ľudova 50, Strážovská 50, Malofatranská stovka, Ultra Fatra, Javornícka stovka. To tylko kilka biegów organizowanych u naszych południowych sąsiadów – na Słowacji. W artykule znajdziesz kalendarz biegów na sezon 2023, organizowanych pod patronatem Slovak Ultra Trail.


18.01.2023 r.

Slovak Ultra Trail to stowarzyszenie, które skupia organizatorów biegów – zarówno ultra, jak i na krótszych dystansach – na Słowacji. Portal runandtravel.pl jest polskim partnerem medialnym tego stowarzyszenia. Poniżej prezentujemy kalendarz biegów na sezon 2023.


„Ile pasm górskich na Słowacji, w zasadzie tyle samo imprez biegowych. A skoro Słowacja to zdecydowanie kraj górzysty, wybór zatem jest naprawdę duży.” Jakie więc imprezy trailowe warto wziąć pod uwagę podczas planowania kolejnego sezonu? Swoimi rekomendacjami dzieli się Tomasz Kik od kilkunastu lat mieszkający na Słowacji. 


Ľudova 50

fot, materiały organizatora

To zimowy bieg górski, którego trasa przebiega przez pasmo górskie Strážovské vrchy. Trasa biegu rozpoczyna się i kończy w miejscowości Uhrovec, w której urodził się i mieszkał Ľudovít Štúr – pisarz , filozof, językoznawca i kodyfikator języka słowackiego. I to właśnie od jego imienia pochodzi nazwa biegu.

 • Data: 28 stycznia 2023
 • Dystans: 51 km
 • Przewyższenia: 2600 m+
 • Punkty ITRA: 3
 • Strona WWW: https://ludova50.com

Letecká Stovka

fot, materiały organizatora

To górski bieg ultra na dystansie 105 km. Trasa poprowadzona jest znakowanymi szlakami. Główna jej część przebiega w górach Považský Inovec, a końcowy odcinek – od Mnichowej Lehoty do mety w Trenczynie – biegnie szlakami Strážovskych Vrchow.


ALS BEH Kozi Kameň

fot, materiały organizatora

To biegi charytatywny, w ramach którego organizatorzy pomagają osobom ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALS). Organizowany jest niedaleko Popradu w miejscowości Svit. Główna część trasy poprowadzona jest ścieżkami Kozich Grzbietów, a punktem kulminacyjnym jest szczyt Kozi Kameň z którego rozpościera się widok na Tatry.


Strážovská 50

fot. materiały organizatora

To górski ultramaraton, którego 50-km trasa przebiega najładniejszymi szlakami Strážovskych Vrchow. Start i meta zawodów usytuowana jest w uzdrowisku Trenčianske Teplice.


Zázrifské pobehaňä

fot, materiały organizatora

Trasa biegu prowadzi mało uczęszczanymi szlakami grzbietu Magury Orawskiej. Start i metą znajdują się w miejscowości Zazriva. Do wyboru masz dwa dystanse. Trasa 43 km reklamuje się jako najkrótsze Ultra na Słowacji 😉


Strečnianska mašľa

fot. Radovan Harach

To bieg, którego trasa prowadzi szlakami turystycznymi w okolicy miejscowości Strečno. Strečno leży niedaleko od Żyliny, u podnóża Małej Fatry w zachodniej jej części.


Malofatranská stovka

fot. Lukáš Budínsky

Malofatranská stovka to górski bieg ultra. Trasa poprowadzona jest znakowanymi szlakami przez całe pasmo Małej Fatry – z Terchowej, granią Krivanskiej Fatry do miejscowości Lipoviec, dalej grzbietem Lucanskiej Fatry na metę na Przełęczy Fackowskiej.


Nízkotatranská stíhačka

Fot. © Nízkotatranská Stíhačka / Andrej Žitňan

Trasa biegu prowadzi grzbietem Niskich Tatr o łącznej długości 103 km. Bieg startuje w miejscowości Telgart, a meta jest w ośrodku narciarskim Donovaly.


Ultra Fatra

fot. materiały organizatora

To bieg głównym grzbietem Parku Narodowego Wielka Fatra. Trasa prowadzi z miejscowości Dolny Harmanec do Rużomberka gdzie jest metą tego 55 kilometrowego biegu.

 • Data: 19 lipca 2023
 • Dystans: 55 km
 • Przewyższenia: 3700 m+
 • Punkty ITRA: 3
 • Strona WWW: https://ultrafatra.sk

Východniarska stovka

fot. materiały organizatora

To bieg Ultra, którego trasa przebiega przez wschodnią część Rudaw Słowackich, a głównie przez grupę górską zwaną Górami Wołowskimi. 105-kilometrowa trasa prowadzi z miejscowości Kosak do Koszyc, gdzie zlokalizowana jest meta.

 • Data: 5 sierpnia 2023
 • Dystanse: 105 km / 58 km
 • Przewyższenia: 5610 m+ / 2800 m+
 • Strona WWW: http://www.v100.sk

Rusínska 100

fot, materiały organizatora

Rusínska 100 to bieg ultra na dystansie 110 km, którego trasa prowadzi szlakami Pogórza Ondrawskiego i Beskidu Niskiego. Bazą biegu jest miejscowość Stropkow, gdzie zlokalizowany jest start i meta biegu. Jest też krótsza trasa o długości 73 km.


Hriňovská stovka

fot, materiały organizatora

Hriňovská stovka to górski wymagający bieg ultra w Rudawach Weporskich (Veporské vrchy) i Górach Stolickich (Stolické vrchy) w środkowej Słowacji.


Big Bear’s Ultra

fot, materiały organizatora

Big Bear’s Ultra to bieg ultra po górskich terenach wokół miasta Żylina. Do wyboru są dystanse 20, 62 i 118 km. Trasa biegu prowadzi przez Krywańską Małą Fatrę, Strážovské vrchy a także przez inne góry i tereny leśne w okolicy Żyliny.


Javornícka stovka

fot, materiał organizatora

Javornícka stovka to bieg, którego start odbywa się zaledwie 20 km od polskiej granicy w miejscowości Čadca i prowadzi łagodnymi grzbietami Jaworników do miejscowości Łysa pod Makytou.


Zapraszamy do przeczytania relacji biegaczy z biegów organizowanych w ramach Slovak Ultra Trail:

 • Jak się biegnie setkę w sztafecie? Relacja Łukasza Zdanowskiego z Malofatranskiej stovki >>> TU
 • Jak się biegnie setkę w sztafecie? Relacja Przemka Barnowskiego z Malofatranskiej stovki >>> TU
 • Rozmowa z Gniewomirem Skrzysińskim o Ponitrianskiej Stovce (na dystansie 105 km zajął 9. miejsce open) >>> TU
 • 100 Mil Krajom Malych Karpat 2017. Relacja Mateusza Czechowicza >>> TU
 • Vychodniarska stovka 2017. Relacja Agnieszki Faron >>> TU
 • Wielka Fatra, czyli ultra bieganie 50 + na Słowacji. Relacja Kamili Gruszki >>> TU

Jesteś naszym Czytelnikiem? Dołącz do naszych Patronów i w ramach Patronite.pl wspieraj rozwój portalu ruandtravel.pl.

Naszym Patronom oferujemy m.in. pakiety startowe na biegi, przekazujemy produkty do testów, wysyłamy newsletter…

Kliknij w baner poniżej i poznaj szczegóły 


Tags : ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *